Vítězná sakurová alej z Karviné z loňska. (Arnika n. o.)
Vítězná sakurová alej z Karviné z loňska. (Arnika n. o.)

Motto: „Aleje spojují lidi, místa i epochy.“

Sdružení Arnika vyhlašuje 5. ročník Alejí roku. Nejhezčí alej roku 2015 můžete nominovat letos do 30. září. Naše aleje čekají na vaše návrhy. Na účastníky ankety čekají hodnotné ceny.

„Oficiálně se jako hlavní důvod pro kácení alejí uvádí jejich nebezpečnost. Silničáři i některé policejní správy tvrdí, že za tragické nehody mohou stromy rostoucí podél silnic. Skutečnost je však jiná. Z policejních statistik vyplývá, že hlavními příčinami dopravních nehod jsou chyby řidičů: nevěnování pozornosti řízení vozidla, nedodržení bezpečné vzdálenosti, nesprávné otáčení nebo couvání, nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a podobně,“ dodává Arnika.
Pokácet strom motorovou pilou trvá několik minut. Je snadné přitom nepomyslet, jak dlouho trvalo, než vyrostl, a jak dlouho bude trvat, než za něj vyroste náhrada.“

Bílé pruhy chrání aleje

Jedním z účinných bezpečnostních opatření je natírání stromů v alejích bezpečnostními pruhy. Toho se chopili žáci ze ZŠ v Zásmukách i dobrovolníci z širokého okolí a 18.,19. 6. natřeli téměř 150 stromů v aleji ze Zásmuk na Mlékovice. Stromy jsou teď lépe vidět a zejména za horšího počasí nebo za tmy se řidiči podle nich mohou lépe orientovat

20150705aleje2
Natírat a chránit: Alej u Zásmuk je bezpečnější. (Arnika n. o.)

Místní Český svaz ochránců přírody se snaží o lepší zákonnou ochranu a bílé pruhy mají snížit riziko, že bude alej kvůli dopravě pokácena. Akci zorganizovalo sdružení Arnika a podpořila Německá spolková nadace DBU pro životní prostředí.

Vyberte svoji alej

Léto a prázdniny jsou ideálním časem, kdy se procházet našimi alejemi, pořídit v nich impozantní fotografie a nominovat je do ankety Alej roku. Kromě toho, že lidé uvidí krásy českých luhů a hájů, mohou autoři nominace vyhrát řadu cen. Přihlašovat aleje a fotky je možné do 30. září na webu alejroku.cz.

Soutěž je otevřena amatérským i profesionálním fotografům. Ti, kteří nezapomenou připojit k nominaci do ankety příběh, jež se s alejí pojí, budou soutěžit o let balonem od firmy HaBalon. Ti, kdo přihlásí jen fotografii, mohou získat fototiskárnu. O vítězné aleji budou od 15. října rozhodovat uživatelé webu svými hlasy, vyhlášeny budou i krajské aleje roku, nejlepší fotografii pak vybere odborná porota.

Loňský ročník vyhrála Sakurová alej v Karviné. Do ankety ji nominoval pan Ivan Ďurovič, pravidelný účastník ankety.


Video ze slavnostního vyhlášení vítězné ankety

Součástí ankety je i fotosoutěž, do které bude zařazena první fotografie každé aleje nominované do ankety, ale fotky lze přihlásit i samostatně.

Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit „svou“ alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice, díky níž se podařilo prosadit lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Také díky podpisům 35 tisíc lidí se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení.

Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 166 tisíc stromů.

„Aleje nabízejí nevídaný turistický potenciál všem městům a obcím, kde se nacházejí. Často spojují významná historická místa s přírodními zajímavostmi. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v nich hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Aleje spojují lidi, místa i epochy a přesně to je i letošním mottem ankety a tipem, co by lidé v alejích mohli fotit. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,“ řekla k významu alejí i ankety vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

„Stromy pro nás dělají mnohem více, než se na první pohled zdá. Jejich přínos si uvědomíme hlavně tehdy, když procházíme pod klenbami alejí nebo voňavým lesem. Přála bych si, abychom jich v krajině měli stále více a aby nám měly co říci. Stromy samotné se však bránit neumí, což mě přimělo, abychom jim s firmou Audit Daně CZ pomohli cestou z našeho pohledu nejefektivnější, tedy podporou organizace, která se jim věnuje,“ říká ředitelka generálního partnera ankety Alej roku Ing. Jana Moučková ze společnosti Audit Daně CZ.

Arnika současně zve na sérii letních koncertů, které pro zájemce připravila ve spolupráci s pražským Koncertním klubem. Výtěžek z dobrovolného vstupného koncertů 7., 9., 11., 12. a 17. července poputuje na podporu výsadby alejí v české krajině.


Zdroj: TZ