Asi 50 čínských právníků a občanů před záchytným střediskem v čínském městě Ťing-ťiang, požadují propuštění právníka Wang Čchüan-čanga, duben 2013. Právník byl brzy poté propuštěn. (S laskavým svolením zdroje)
Asi 50 čínských právníků a občanů před záchytným střediskem v čínském městě Ťing-ťiang, požadují propuštění právníka Wang Čchüan-čanga, duben 2013. Právník byl brzy poté propuštěn. (S laskavým svolením zdroje)
Desítky zatčení byly koordinovány společně s mediální kampaní očerňující lidsko-právní advokáty.

Začátkem července provedly bezpečnostní složky čínské komunistické strany desítky zatčení v řadách prominentních právníků, kteří zastupovali „citlivé“ politické případy. Státní média právníky vykreslila jako zlověstné oportunisty. Výsledkem zátahu je více než sto zatčených.

Mobilizaci bezpečnostních úřadů vyvolala činnost právníků, obecně známých pro svoji obhajobu práva. Snaží se režim přinutit, aby dodržoval práva zanesená v čínské ústavě. K činnosti jejich hnutí nebylo vydáno jediné oficiální vyjádření.

První zmizení právníků začala 9. července, když policejní důstojníci odvedli právničku Wang Jü o půlnoci z jejího domu. Právnička Wang Jü (44), rodačka z Ulán chotu, městského okresu na východě Vnitřního Mongolska, je jednou z nejvýznamnějších právních zástupců v Číně. Zastupovala veřejně známé osoby, jakými jsou například ujgurský akademik Ilham Tohti, disident a umělec Aj Wej-wej nebo právní aktivista Wu Kan.

„Poté, co jsem poslala svého manžela a syna na letiště, odstřihli mi přívod elektriky do domu. Ztratila jsem rovněž spojení s internetem. Uslyšela jsem, jak se někdo snaží otevřít vstupní dveře, a tlumené hlasy před domem,“ napsala Wang Jü ve své zprávě Čínským ochráncům lidských práv, nevládní organizaci, která pomáhá řešit obtěžování právníků a aktivistů ze strany čínského režimu.

Ukázalo se, že členové její rodiny včetně jejího manžela a syna byli později také zatčeni.

Právnička Wang Jü drží transparent s nápisem "Vraťte mi moje právo vidět klienty." (Se svolením Wang Jü)
Právnička Wang Jü drží transparent s nápisem „Vraťte mi moje právo vidět klienty.“ (Se svolením Wang Jü)

Brzy poté, co byla zatčena, více než 100 právníků po celé Číně podepsalo otevřený dopis odsuzující zacházení úřadů s právničkou. Dopis byl zveřejněn na internetových stránkách hongkongské nevládní organizace China Human Rights Lawyers Concern Group.

„Důrazně odsuzujeme zatčení Wang Jü a použití prostředků včetně přerušení elektrické energie a internetového připojení,“ napsali právníci. „Takovéto akce patří mezi ničemné, jsou vážným porušením procesního práva a zásad právního státu.“

Otevřený dopis však čínskou policii neodradil a v průběhu 24 hodin se zatýkání právníků rozšířilo na masivní zátah začínající od pobřežního města Tchien-ťin na severu Číny až do vnitrozemského Čcheng-tu na jihozápadě.

Složky veřejné bezpečnosti provedly hromadné zatýkání v řadách právníků, zaměstnanců advokátních kanceláří a aktivistů po celé Číně. Vládnoucí Čínská komunistická strana tvrdí, že tito právní obhájci jsou vinni z „rozvracení veřejného pořádku a právního systému pro lukrativní zisky“. Ve skutečnosti však představují obhájce utiskovaných lidí v čínské společnosti, které jsou neziskovými případy a je v podstatě nemožné je vyhrát. Právníci tyto klienty obhajují z morálních důvodů a víry ve spravedlnost, neboť často nemají dostatečný kapitál na jejich financování. Jen málo který právník se odváží obhajovat případy se silným politickým pozadím, je obecně známa neústupnost soudců v politicky motivovaných případech, nehledě na to, zda odsouzení dotyčných porušuje ústavu a platné zákony. Soudci přísahají věrnost komunistické straně, nikoliv ústavě a zákonu.

Od prvních zatčení, která proběhla 10. července, se podle neziskové hongkongské organizace China Human Rights Lawyers Concern Group stalo terčem čínských bezpečnostních složek více než 240 zastánců práv.

Advokátní kancelář Fengrui, která poskytovala právní zastoupení v mnoha významných případech porušování lidských práv, byla čínským režimem démonizována. Mnozí její zaměstnanci zmizeli, ředitel Čou Š'-feng, Wang Jü a nejméně tři další právníci a zaměstnanci byli zadrženi a zůstávají v izolaci.

Administrativní asistent kanceláře Fengrui Liou S'-sin hovořil telefonem s právníkem Liou Siao-jüanem právě v okamžiku, když přijely policejní jednotky. „Už jsou tady, jsou tady,“ přerušil náhle běžný hovor Liou Siao-jüan.

Vládní kampaň proti právníkům a atmosféra strachu

Všechny tyto zatčené osoby byly následně označovány státními médii jako členové zločineckého syndikátu. „Využívají státní média k agresivní diskreditaci hnutí na obranu práv a právních zástupců jako celku,“ řekl William Nee, výzkumník mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International, v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times.

Další známý právník Li Che-pching, který obhajoval proslulého slepého aktivistu za lidská práva Čchen Kuang-čchenga, byl odvezen 11. července v odpoledních hodinách ze svého domu, do kterého vpadla policie. Jeho zmizení oznámil advokát Li Čchun-fu.

Pokusy Epoch Times získat konkrétní informace o zmizení právníků byly brzděny atmosférou strachu. Telefonický kontakt s pekingskou advokátní kanceláří Fengrui v sobotu 11. července proběhl tak, že člověk, který zvedl telefon, jen poslouchal reportéra, jak mu klade otázky, aniž by cokoliv odpověděl.

Mobilní telefon dalšího prominentního právníka Wang Čchüan-čanga, který zastupoval politicky citlivé případy obhajoby následovníků duchovního hnutí Falun Gong, reagoval jako vypnutý.

Chuang Li-čchüna, právníka dobře známého pro svoji obhajobu lidí zbavených volebního práva, bylo také nemožné telefonicky kontaktovat. Další právník kontaktovaný redakcí Epoch Times řekl: „Omlouvám se“ a zavěsil, jakmile uslyšel, že volá zahraniční médium.

V časných ranních hodinách 12. července kanály čínské oficiální propagandy začaly útočit na některé z právníků, kteří byli nedávno zatčeni.

Kampaň čínského režimu proti obhájcům práv v průběhu července stále pokračuje.


Na zprávě se podíleli Luo Ya a Jenny Li.
Přeložil Milan Kajínek small United Kingdom

Článek byl redakčně zkrácen.


Čtěte také:

Čínská státní televize očerňuje prominentní právničku. Proč?

„Mlčte! Režim má svoje zákony,“ vzkazují soudci obhájcům

Čína chce přijmout nové zákony k umlčení právníků