Plakát módní návrhářky Marie Copps upozorňující na nebezpečí ropných úniků při těžbě. (Se svolením Marie Copps)
Plakát módní návrhářky Marie Copps upozorňující na nebezpečí ropných úniků při těžbě. (Se svolením Marie Copps)
Aktivisté společnosti Greenpeace, zástupci organizace UNESCO, řada odborníků a všichni ti, kteří nesouhlasili s těžbou ropy v Arktidě, přivítali rozhodnutí petrochemického gigantu Shell odstoupit od plánů těžit ropu v této přírodní oblasti. Příčinou ukončení plánů těžby jsou údajně neuspokojivé výsledky na průzkumném ropném vrtu Burger J v Čukotském moři. Shell investoval do neúspěšného projektu sedm miliard dolarů.

Navíc byl na těžaře vyvíjen již od prvního pokusu o těžbu v roce 2012 nepřetržitý nátlak aktivisty za životní prostředí. Ani tehdy se Shellu nepodařilo těžbu spustit a kvůli celé řadě technických problémů ji musel neúspěšně ukončit. Jedním z nich byla havárie na těžařské vrtné plošině Noble Discoverer, kterou zachvátil požár, i letos se Shell potýkal s technickými problémy.

Po celém světě podepsalo petici proti hlubinným vrtům na Arktidě přes sedm milionů lidí a jejich jména byla vložena do fotografie sovy, která na obřím transparentu o velikosti dvacet krát pět metrů byla vyvěšena na těžařské soupravě aktivisty Greenpeace. Ti měli svoji dočasnou základnu vybudovanou přímo pod nástavbou ropné plošiny a na vrtném zařízení strávili uprostřed Pacifiku na začátku dubna šest dní. Svou přítomností se snažili celý svět upozornit na nebezpečí ropných vrtů v oblasti Arktidy a na plán, ke kterému se společnost Shell chystá.

Módní návrhářka Marie Copps upozorňující na nebezpečí ropných úniků při těžbě. (Se svolením Marie Copps)
Módní návrhářka Marie Copps upozorňující na nebezpečí ropných úniků při těžbě. (Se svolením Marie Copps)
Odborníci a aktivisté se obávali ekologické katastrofy a úniků ropy. Skloňovala se také nedávná ropná katastrofa společnosti BP v Mexickém zálivu, která se stala před pěti lety. Podle informací a odhadů Greenpeace je totiž riziko toho, že by se ropná nehoda v oblasti Arktidy vyskytla, extrémně vysoká (75%). Ohrožena by byla zejména rezervace Wrangelův ostrov, oblast s unikátní biodiverzitou, která je označována za arktický drahokam. V případě havárie by tato oblast byla zasažena do třiceti dnů, uvedli zástupci organizace UNESCO.

Milióny lidí po celém světě dnes oslavují vítězství. Ropné vrty musely být zapečetěny v souladu s předpisy USA. Těžařská flotila Shellu s doprovodnými plavidly se z oblasti Čukotského moře stáhla a jsou na cestě do přístavů ve státě Washington. Mluvčí společnosti Shell Curtis Smith však dodal, že zatím nebylo rozhodnuto o tom, kam se všechna plavidla, která dříve působila v Arktidě, vydají.

Společnost Greenpeace a řada odborníku po celém světě usilují o to, aby se oblast Arktidy stala do budoucna chráněnou přírodní rezervací, ve které nebude těžba nerostných surovin nikdy možná.

Zdroj: greenpeace.org

Čtěte také:

Módní návrhářka a Miss Earth Canada 2013 v ekologickém projektu na záchranu Arktidy

Šest aktivistů se připoutalo k těžební plošině firmy Shell

Aktivity Shell v Arktidě pod drobnohledem Greenpeace

Aktivisté zavěšení na těžební plošině Shellu upoutali svotovou pozornost

Aby ochránili Arktidu, sesbírali Greenpeace milion podpisů