Mezinárodní sdružení lékařů DAFOH. (dafoh.org)
Mezinárodní sdružení lékařů DAFOH. (dafoh.org)
Mezinárodní sdružení lékařů DAFOH(1), které bylo letos nominováno na Nobelovu cenu míru, má odůvodněné pochybnosti týkající se čínského transplantačního odvětví. Podle jejich názoru se prohlášení čínského režimu, která proklamují probíhající změny k lepšímu, neshodují s realitou. Vnímat dosud oficiální praxi využívání vězňů jako zdrojů pro orgánové transplantace jako ukončenou, je podle sdružení lékařů předčasné.

„Poté, co Čína v prosinci 2014 oznámila, že ukončí odebírání orgánů popraveným vězňům počínaje lednem 2015, mnohé mezinárodní orgány začaly věřit, že praxe zprostředkování orgánů v Číně se změnila, což vedlo k menší ostražitosti,“ varují lékaři.

Dalším faktorem přispívajícím k nedostatku bdělosti mezinárodního lékařského společenství a vládních orgánů je podle DAFOH nově představený čínský program veřejného dárcovství orgánů, který byl podle doktorů „zřízen rekordní rychlostí“.

„V roce 2015 Čína prohlašuje, že tři roky starý program veřejného dárcovství orgánů přinesl více než 12 000 orgánů od více než 2 500 dárců, což nemá v historii transplantačních programů v jiných zemích, které provozují veřejný program dárcovství, obdoby. Nikdo nebyl schopen získat tak mnoho orgánů v tak krátkém časovém období. Tento vývoj by nás měl varovat,“ uvádí sdružení lékařů ve svém prohlášení z ledna 2016.

Lékaři míní, že v této souvislosti je zapotřebí širší informovanost a mezinárodní pozornost. Poukazují například na zprávy v tisku, které diskutují zlehčování důkazů o utajených pracovních táborech na území ČLR, o kterých psal například portál bussinessinsider.com. Právě pracovní tábory mělý být v minulosti podle expertů(3) podstatným dodavatelem orgánů.
 
Odborníci v oblasti lidských práv na americkém ministerstvu zahraničí publikovali zprávu o tom, že na území Číny stále existuje rozsáhlá síť mimosoudních zadržovacích středisek, kde jsou praktiky mučení a nucených prací stále běžným jevem.

„Pokud jsou v Číně zadržovací a pracovní tábory i nadále tajně provozovány, pak existuje rovněž vysoké riziko, že tyto tajné tábory jsou používány pro získávání orgánů od vězňů svědomí. Mezinárodní lékařská obec by měla zůstat ve střehu a požadovat neustálý dohled,“ uvádí DAFOH.

Lékaři dále upozorňují na nahrávku telefonního rozhovoru, kterou nedávno pořídila nevládní organizace WOIPFG(2), když kontaktovala katedru srdečních transplantací na Centrální nemocnici města Ťiang-men v provincii Kuang-tung. Lékař, který telefon zvedl, opakovaně uvedl, že odebírají „bezpočet“ orgánů od následovníků Falun Gongu (Fa-lun Kungu), duchovního hnutí tvrdě potlačovaného čínským režimem od roku 1999.

Na otázku volajícího: „Kolik orgánů jste získávali od následovníků Falun Gongu? Lékař odpovídá: „Nespočet. Říkám vám, že nespočet...“ zdroj.

Dalším znepokojivým faktem je pro DAFOH skutečnost, že do dnešního dne nebylo nezávisle ověřeno, že Čína skutečně ukončila několik desetiletí trvající nucené odebíráním orgánů vězňům. „Místo toho se vytrvale objevují důkazy o tom, že Čína v praktikách zneužívání vězňů k odebírání orgánů pokračuje tajně,“ uvádějí lékaři z DAFOH.

Světlo do celé oblasti by mohl vnést nezávislý tým lékařů a expertů, kterému by Čína povolila vstup do země, a provedení nezávislého vyšetřování. Čína se však podobným krokům již více než patnáct let brání, zatajuje počty a zdroje prováděných orgánových transplantací a dosud nezavedla průhledný systém dárcovství.

Nedávno vznesl deník The New York Times dotaz (dotaz) jak je možné, že když čínský transplantační systém v lednu 2015 ukončil veškeré odběry orgánů vězňům, které podle čínských úřadů činily 95 % veškerých zdrojů orgánů v Číně, nedošlo v roce 2015 k poklesu počtu transplantací. Deník rovněž citoval čínského představitele transplantačního odvětví Huang Ťie-fua, který opakovaně prohlašoval, že pokud dají vězni orgán dobrovolně, budou zařazeni do nového dárcovského systému jako legitimní dárci.

Mezi skupiny vězňů svědomí, kteří jsou podle expertů(3) nejčastěji zneužíváni jako nedobrovolní dárci, paří zejména duchovní a etnické skupiny – následovníci Falun Gongu, křesťané, Tibeťané a Ujgurové.

„Je pravděpodobně odůvodněné domnívat se, že nucené odebírání orgánů vězňům svědomí pokračuje, což může být dokonce i vysvětlením takzvaného rychlého rozvoje veřejného dárcovského programu Číny,“ uvádí sdružení lékařů DAFOH.


Poznámky:

1) Mezinárodní sdružení lékařů DAFOH se věnuje otázce neetického získávání orgánů v rámci čínské transplantační chirurgie, jejíž úředníci a lékaři jsou důvodně podezřelý ze zneužívání vězňů svědomí jako nedobrovolných dárců pro orgánové transplantace.

2) WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování a shromažďování důkazů a informací o represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně.

3) Experti, na které se článek odvolává:
a) Kanadští právníci Kilgour, Matas a jejich vyšetřovací zpráva Bloody Harvest, která potvrdila obvinění, že jsou následovníci Falun Gongu zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů.
b) Publikované nahrávky telefonních hovorů a analýzy z vyšetřování organizace WOIPFG.
c) Mezinárodní sdružení doktorů DAFOH, které problém neetických transplantací v čínských vojenských nemocnicích nahlíží z lékařského a právního úhlu.
d) Sedmiletý terénní výzkum spisovatele Ethana Gutmanna shrnutý v knize The Slaughter, nyní vydané v češtině nakladatelstvím C-press.