Fotografie těžkooděnců bránících vstup na nádvoří před Pražským hradem, 29. března 2016. (Tadeáš Plachý‎ / Facebook)
Fotografie těžkooděnců bránících vstup na nádvoří před Pražským hradem, 29. března 2016. (Tadeáš Plachý‎ / Facebook)
V rámci návštěvy čínské delegace jsme chtěli svým čtenářům nabídnout reportáž z místa dění, zejména v úterý 29. března, na který bylo naplánováno přivítání prezidenta Čínské lidové republiky prezidentem ČR na Pražském hradě v dopoledních hodinách. S kolegou jsme se v daném termínu přihlásili a Tiskový odbor kanceláře prezidenta republiky nám původně potvrdil platnost akreditace a požádal o její vyzvednutí na křižovatce ulic Milady Horákové a U Prašného mostu v úterý ráno do 9 hodin.
 
Avšak 26. března nám v emailu přišlo zamítnutí akreditace. „Je nám velmi líto, ale z kapacitních důvodů nemůžeme přijmout Vaši žádost o akreditaci na následující body programu státní návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky v České republice,“ sdělil tiskový odbor a dodal, že tyto body programu bude možné sledovat prostřednictvím zpravodajství České televize – program ČT24.
 
I po našem odvolání prezidentská kancelář trvala na zamítnutí s tím, že z důvodu snížené kapacity pro zástupce médií mají přednost TV kamery. Takže – hleďme na ČT 24.
 
V předstihu jednoho dne

„Nechtěli jsme to moc dávat vědět předem, protože v Anglii se jim ubytování na nátlak ČKS zrušilo poté, co ho domluvili. U nás by to asi nefungovalo, ale nechtěli jsme lidi vystavit tomuhle anebo otevřít možnost, aby tohle někdo za peníze zkusil provést,“ vysvětlil koordinátor protestu v Praze, jak řešili ubytování na tři dny pro několik desítek příznivců z Čech, Slovenska, Polska, Švédska i Vietnamu.
 
„Komunikovali jsme předem některé věci s Policií ČR a Magistrátem hl. m. Prahy, a když se nás zeptali aktivity v úterý 29. 3., popravdě jsme jim odpověděli, že plán vytvořen není,“ dodal koordinátor k tomu, že současně s návštěvou čínského prezidenta došlo k nebývale vysokému počtu záborů zhruba osmdesáti míst po celé Praze pro demonstrace Na podporu delegace z Čínské lidové republiky všude tam, kde by mohlo dojít k jakémukoliv setkání s čínským prezidentem.

 Příznivci meditační praxe Falun Gong míří na Kampu

Již předchozího dne, v pondělí 28. 3. se před čínským velvyslanectvím v Peléově ulici sešli následovníci metody Fa-lun Kung a pokojně protestovali proti porušování lidských práv v Číně.





20160329 fg2

Pokojné protesty příznivců hnutí Fa-lun Kung na Kampě. (Michal Cabejšek / Epoch Times ČR)

Znepokojená Amnesty International poslala otevřený dopis prezidentovi ČR

Mark Martin, ředitel české Amnesty International, zveřejnil, že mají podezření, že se během nahlášeného času na zabraných místech v Praze nic dít nebude. Pokud by to byla pravda, tak půjde o zcela účelové zneužití práva shromažďovat se a nebývalou snahu o umlčení jakýchkoliv kritických hlasů.

„Tyto zábory vnímáme jako velmi nebezpečný precedent pro dnešek i budoucnost – legitimizaci toho, že je možné umlčovat kritické hlasy,“ dodal Martin. Za AI zaslal rovněž otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi, v jehož textu upozorňuje na stav lidských práv v ČLR, zastrašování právníků, represe a pohřešování osob. AI je znepokojena budováním vztahů s Čínou, aniž by bylo přihlédnuto k alarmujícím informacím.

Zájem o svobodu sjednocuje lidi přes Facebook

Některé skupinky na sociálních sítích vzhlédly od svých zájmů, jako např. Lumpenkavárna, Imigranti a jiné a upřely pohled jedním směrem – k čínské delegaci v Praze. Přidaly se k protestujícím za svobodu Tibetu a dalším utiskovaným skupinám, které má čínský režim dlouhodobě na svědomí.

Hradčanské náměstí, kam byl legálně nahlášen pokojný protest, bylo policií skutečně uzavřeno z bezpečnostních důvodů. Lidé, kteří se sjednotili ve svých protestech, museli vyhledat jiná místa, jako např. Kampu nebo Park Maxe van der Stoela.

Na závěr dne byla v Akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí ve večerních hodinách sloužena mše za oběti komunismu.

Na závěr jedna dobrá zvěst

Právě v úterý 29. 3. 2016, v hlavní den průběhu návštěvy čínské delegace, vzniklo v Praze  centrum zaměřené na porušování lidských práv v Číně. Na programu centra se má podílet společně několik sdružení nebo organizací, jako jsou Post Bellum, Nadace Forum 2000, Lungta, Potala, MOST ProTibet, Národní galerie v Praze, AI a další. Podle iHned.cz bude posláním centra poskytovat veřejnosti informace o stavu lidských práv a občanské společnosti v Číně, sdělila včera pro HN mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková, která nové centrum zaštíťuje.