Aktivisté z Fa-lun Kungu (Falun Gongu) předvádějí ve Washingtonu v rámci protestu scénku s ilegálními odběry orgánů v Číně. Falun Gong tvoří největší pronásledovanou skupinu v ČLR. (Jim Watson / AFP / Getty Images)
Aktivisté z Fa-lun Kungu (Falun Gongu) předvádějí ve Washingtonu v rámci protestu scénku s ilegálními odběry orgánů v Číně. Falun Gong tvoří největší pronásledovanou skupinu v ČLR. (Jim Watson / AFP / Getty Images)
Poslanec Evropského parlamentu (EP) Tomáš Zdechovský předložil se svými kolegy písemné prohlášení, které vyzývá k zastavení odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně a k prošetření těchto ilegálních praktik.

„Cílem písemného prohlášení je toto téma v Evropské unii otevřít, protože se týká stovky tisíc vězněných osob. Řada státníků a politiků se v Evropě o něm bojí otevřeně hovořit, a to by se mělo v případě schválení rezoluce změnit,” uvedl Zdechovský, který působí v Delegaci pro vztahy s Čínou v EP.

Prohlášení předložené celkem 12 europoslanci z různých zemí vyústí v rezoluci, pokud jej do 27. července podepíše nadpoloviční většina poslanců.

Zdechovský se zaobírá lidskými právy v širším kontextu a i kauzu nedobrovolných odběrů orgánů nevinným lidem v Číně sleduje dlouhodobě. Podle vyšetřování expertů bylo v Čínské lidové republice pro orgány zabito od roku 2000 minimálně 100 tisíc náboženských a politických vězňů. Většinu z nich tvoří následovníci duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong), ale také Ujguři, Tibeťané a křesťané, kteří všichni čelí násilným represím a pronásledování čínského režimu.

20160516-fg2
Europoslanec Tomáš Zdechovský. (Wikimedia Commons / Dandieczech) 
První obvinění, že v čínských zadržovacích zařízeních a vojenských nemocnicích dochází k zabíjení politických vězňů pro orgány, se objevila před deseti lety, v roce 2006, kdy dva kanadští vyšetřovatelé, David Matas a David Kilgour, provedli analýzu údajů čínské transplantologie a provedli řadu telefonátů do čínských nemocnic, aby ověřili podezření aktivistů, že zadržovaní stoupenci Falun Gongu jsou zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů.

Několik doktorů, kterým se do nemocnic dovolali, potvrdilo, že skutečně k transplantacím používají orgány získávané od následovníků Falun gongu. Čínský režim tehdy prohlašoval, že orgány pocházejí od popravených vězňů odsouzenýck k trestu smrti. Nezvykle krátké čekací lhůty na orgány a nesoulad mezi počty popravených kriminálníků a počtem prováděných transplantací vyšetřovatele dovedl k závěru, že vysvětlení čínského režimu není relevantní a podezření jsou pravdivá. Závěr vyšetřovatelů zněl: lidé z Falun Gongu jsou popravováni na zakázku, za účelem vyjmutí jejich orgánů v době, kdy je pacient (nebo pacienti) připraven v nemocnici. Další vyšetřovatelé jako investigativní žurnalista Ethan Gutmann tyto závěry dále potvrzovali svým terénním výzkumem.

„Otevření tématu může nezákonné odebírání orgánů zastavit,“ věří Zdechovský a dodává: „Už samotné otevření problematiky na půdě Evropské unie vzbudilo mezinárodní pozornost médií, a to vnímám jako velmi pozitivní.“



Mezinárodní transplantologické konvence zakazují použití vězňů jako zdroje orgánů a zakazují také obchod s orgány. Přesto transplantační byznys v Číně kvete dál. Čínský lékařský establishment se sám cítí neetickými praktikami zahanben a přiznává, že prostředí v Číně není transparentní a je třeba jej napravit. K 1. lednu 2015 měla ČLR spustit celostátní systém dobrovolného dárcovství orgánů, jaký funguje ve všech ostatních zemích světa. Problém je však tyto proklamace ověřit v praxi nehledě na to, že drtivá většina ilegálních transplantací podle závěrů vyšetřovatelů vždy probíhala ve vojenských nemocnicích čínské Lidově osvobozenecké armády, které nejsou v jurisdikci ministerstva zdravotnictví.

Neustálé poukazování a zahanbování čínské strany je podle Zdechovského jednou z cest, jak solidnějších změn docílit. „Nelze jednat pouze o otázkách ekonomických, ale  je nezbytně nutné, aby EU poukázala při jednání s Čínou také na lidskoprávní problematiku. Ani Česká republika a její zástupci by se neměli bát tuto otázku otevírat s čínskými partnery. Mezinárodní tlak může hodně věcí změnit,“ říká politik.

Europoslanci navíc volají po zahájení vyšetřování. „Vzhledem k závažnosti uvedeného zneužívání existuje jednoznačná potřeba neprodleně provést nezávislé vyšetřování pokračujícího odebírání orgánů v Čínské lidové republice,“ píše se v proklamaci.

Čtěte také:

Investigativní zpráva: Čínská nemocnice smrti zřejmě stála život desítky tisíc lidí

Lékaři varují mezinárodní společenství: „Zůstaňme bdělí ke zdrojům orgánů čínské transplantologie"



Zdroje:

1) Mezinárodní sdružení lékařů DAFOH se věnuje otázce neetického získávání orgánů v rámci čínské transplantační chirurgie, jejíž úředníci a lékaři jsou důvodně podezřelý ze zneužívání vězňů svědomí jako nedobrovolných dárců pro orgánové transplantace.

2) WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování a shromažďování důkazů a informací o represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně.

3) Experti, na které se článek odvolává:

a) Kanadští právníci Kilgour, Matas a jejich vyšetřovací zpráva Bloody Harvest, která potvrdila obvinění, že jsou následovníci Falun Gongu zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů.

b) Publikované nahrávky telefonních hovorů a analýzy z vyšetřování organizaceWOIPFG.

c) Mezinárodní sdružení doktorů DAFOH, které problém neetických transplantací v čínských vojenských nemocnicích nahlíží z lékařského a právního úhlu.

d) Sedmiletý terénní výzkum spisovatele Ethana Gutmanna shrnutý v knize The Slaughter, nyní vydané v češtině nakladatelstvím C-press.