Milan Schirlo.
Milan Schirlo.
Rozhovor s praktikem tradiční čínské medicíny Milanem Schirlem o pohledu starých Číňanů na imunitní systém člověka. Jak je možné imunitu efektivně posilovat a jak to dělali právě staří Číňané.


Čínská a západní medicína jsou postaveny na rozdílných základech. Jak se liší pohled čínské a západní medicíny na lidský imunitní systém?

Čínská medicína chápe naše tělo celostně, kde vše souvisí se vším. Pokud to velmi zjednoduším, tak zdravý organismus je plný qi (čchi – vitální energie) a krve, a vše v něm plynule proudí. Pokud člověk žije přiměřeně zdravě, tak jeho tělo má výbornou samoregulační schopnost a většinu výkyvů dokáže samo zvládnout. Pokud mluvíme o imunitním systému, tak čínští lékaři používají termíny Zheng Qi a Xie Qi.

Zheng Qi si můžeme představit jako vše dobré – fyziologické v nás. Naopak Xie Qi jsou naši nepřátelé – paraziti, toxiny, viry, baktérie, kvasinky, chlamydie, ale třeba i podněty vyvolávající stres. Xie Qi kolem nás neustále krouží a hledá skulinku, jak vniknout do našeho těla. Pokud žijeme přiměřeně zdravě, je naše tělo plné Zheng Qi a patogen nemá kam a kudy do nás proniknout.

Co tedy čínská medicína radí? Jak si podle ní máme udržovat silnou imunitu?

Všichni to vědí, málokdo to dělá (smích). V první řadě je třeba si udržovat psychickou pohodu. Psychika se podílí na vzniku asi 70% všech onemocnění. Takže nic neřešit... Ničím se netrápit, starosti problém vyřešit nepomůžou… Pacienti mi říkají, že se mi to lehce radí… Mají pravdu. Ale podle mého jediná cesta, jak stavu psychické harmonie dosáhnout, je začít na tom pracovat… Právě teď.

Jakou roli hraje v této oblasti stravování?

Nesprávné stravovací návyky jsou dalším významným faktorem ovlivňujícím naši imunitu. Číňané říkají: „Je jedno, co jíte, hlavně to jezte pravidelně.“ Což je velká pravda. Pravidelná strava (ideální 3-4x denně, ne častěji) působí blahodárně na systém sleziny, který je jedním z pilířů naší imunity. V dnešní době bych ale kromě pravidelnosti určitě hleděl i na to, co jíme.

Náhražky, aditiva, konzervanty, potraviny ochuzené o základní živiny, to není to, co nám prospívá. Nemusíte jíst moc, jezte kvalitně a pestře. Každý člověk je jiný, a to je třeba zohlednit i při tvorbě jídelníčku. Ale to je na delší vyprávění. Nebo na návštěvu praktika čínské medicíny.

Používala čínská medicína nějaké léky na posílení imunity a dochovaly se některé z nich dodnes?

Ve světě dnes například probíhá mnoho výzkumů na téma medicinální houby a jejich vliv na zdraví člověka. Hlavní účinnou látkou hub jsou betaglukany. Proto bývá hlavním tématem výzkumů právě imunitní systém. Vidím denně ve své ordinaci, že medicinální houby dokáží ze všech přírodních prostředků nejefektivněji posilovat právě Zheng Qi.

V organismu medicinální houby zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocitů či NK buněk, což jsou takzvaní přirození zabíječi. Dochází ke stimulaci nespecifické imunitní reakce. Výzkumy ukazují, že houby dokáží imunitní systém nejen posilovat, ale dokáží ho i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená, čehož se využívá u alergií či atopických problémů.

Pomocí hub je možné řešit i různé civilizační neduhy – cholesterol, diabetes, nespavost, lehčí deprese atd. Významné je ji jejich protizánětlivé působení. Skrytý zánět je dnes příčinou mnoha onemocnění.

Ale nezapomínejme na výše uvedené: „Nejlepší pilulkou je změna životního stylu“.

V jaké oblasti se medicinální houby dnes používají nejčastěji?

Hodně se dnes mluví o využití medicinálních hub u onkologických onemocnění. Výzkumy ukazují, že houby dokáží nejen zmírňovat vedlejší příznaky drastické konvenční léčby, ale samy mají účinky cytostatické, cytotoxické či dokáží vyvolat apoptózu, takzvanou buněčnou sebevraždu rakovinových buněk. Jsou proto velkým pomocníkem v boji proti tomuto zákeřnému onemocnění.

Jsou lidé, kteří si vyléčili rakovinu jen pomocí medicinálních hub. To bych ale nedoporučoval. Je ale velmi vhodné používat houby souběžně se západní léčbou – chirurgií, chemoterapií či radioterapií apod. Třeba kombinace hub Coriolus, Reishi a Maitake u rakoviny prsu působí velmi efektivně a bez vedlejších negativních příznaků.

Proč byste nedoporučoval léčit rakovinu pouze pomocí medicinálních hub?

Rakovina je závažné onemocnění. A často je velmi agresivní s rychlou progresí. Chemoterapie či radioterapie jsou sice velmi drastické způsoby léčby, ale jsou rychlé a důrazné. Kromě rakovinových buněk poměrně dost zdevastují a oslabí organismus. Ale často jde opravdu o čas. Akce musí být rychlá a důrazná. Houby ale právě pomáhají nejen likvidovat rakovinové buňky, ale zároveň posilují organismus, aby tuto drastickou léčbu lépe zvládal. To žádná jiná bylina nedokáže. V praxi to vidím denně.

Můžete uvést příklady, na co se konkrétní medicinální houby používají?

Samozřejmě. Nejraději mám kombinaci Cordycepsu a Reishi. Cordyceps působí jako dobíječ energie, posiluje libido, ledviny a plíce. Reishi posiluje imunitu, podporuje kardiovaskulární systém a výrazně harmonizuje psychiku. Čínští mudrci ji užívali vždy před meditací. Mám rád i Maitake, která je výborná u metabolického syndromu, což je problém mnoha lidí v dnešní době fastfoodů. Nebo Hericium a jeho vliv na neurologické problémy. Maminkami chválený je i Dračí sirup z houbiček pro menší děti.

Pokud se hovoří o výrobcích z asijského trhu, lidé dnes často přemýšlejí nad jejich kvalitou. Jaká je podle vás kvalita léčivých hub na našem trhu?

Co si budeme povídat. Je to rozdíl jako při nákupu potravin. Můžete nakoupit buď levně nebo kvalitně. Při výběru přípravku je nutné vybírat kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, kterými disponuje i sama houba. V klinické praxi se používají extrakty medicinálních hub. Polysacharidy neboli betaglukany jsou účinné látky, kvůli kterým ve většině případů medicinální houby užíváme. Ideální podíl polysacharidů v houbovém extraktu by měl být kolem 30%. Je-li to méně, je účinek slabý. Je-li to více, je to na úkor ostatních účinných látek a hlavně se změní poměry mezi jednotlivými účinnými látkami.

Důležité také je, aby houbová surovina byla z mladých plodnic, jedině ony mají nejvyšší obsah účinných látek. Určitě víte, že houba je do sebe schopná absorbovat různé látky z okolí – toxiny, těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu… Proto hledejte výrobce, který je schopný doložit zdravotní nezávadnost svých produktů, nejlépe nezávislou certifikovanou laboratoří.

Jsem odborným konzultantem společnosti MycoMedica, která díky spolupráci s německým partnerem nechává testovat veškerou surovinu na více něž 500 druhů škodlivých látek. Houby musí být nejen účinné, ale i bezpečné.

Děkujeme za rozhovor


Milan Schirlo je praktikem tradiční čínské medicíny a odborný konzultant společnosti MycoMedica.cz.