The Arbre à Vent¨. (S laskavým svolením firmy Newwind)
The Arbre à Vent¨. (S laskavým svolením firmy Newwind)
Číst o všech těch ekologických problémech dneška může být depresivní a stresující. Přesto vězte, že existují chytré mozky, jež přicházejí se skvělými nápady, které by mohly některé naše menší ekologické bolehlavy vyřešit.

1. Stroj na výrobu vody ze vzduchu

Společnost Water-Gen vyvinula atmosférický generátor vody. Ten nasává ze vzduchu výpary vody a přeměňuje je až na 3 123 litrů pitné vody denně! Menší verze určená pro domácnosti a kanceláře dokáže vyprodukovat za den patnáct litrů vody. Přitom z hlediska energetických nákladů je cena pěti litrů vody kolem tří korun. Přístroj zároveň pročišťuje znečištěný vzduch.

20161015 eko2
(S laskavým svolením firmy Water-Gen)

2. Větrná turbína ve tvaru stromu funguje i při vánku


Malá a tichá turbína vyráběná francouzskou firmou Newwind je navržena tak, aby pracovala i v tom nejmenším vánku. Zařízení s názvem Arbre à Vent vyrábí v průměru 2 400 kWh za rok, což stačí k pokrytí roční spotřeby elektřiny v domácnosti z nějakých 80 procent nebo k jednoročnímu zásobení 15 pouličních lamp.

20161015 eko3(S laskavým (S laskavým svolením firmy Newwind)
 
3. Šátek na filtrování smogu

Skvělý příklad propojení ekologie se světem módy. Šátky Wair filtrují smog a monitorují kvalitu ovzduší.

20161015 eko4
Šátek Wair by měl být na českém trhu dostupný kolem léta 2017. (S laskavým svolením firmy Wair)




4. Využití energie z pohybujících se aut

Energetický úřad Kalifornie, subjekt zodpovědný za plánování energetického vývoje v americké Kalifornii, investuje momentálně dva miliony dolarů do výzkumu, který má prozkoumat možnost využití mechanické energie z pohybujících se aut na silnici. Pod povrch vozovky jsou umístěny krystaly, které dokáží zachytit takzvanou piezoelektřinu, informoval 25. září server Phys.org.

„Jde o elektřinu, která sice vzniká, ale v současnosti o ni vibracemi přicházíme,“ vysvětlil uvedenému médiu Mike Gravely, náměstek ředitele oddělení výzkumu a vývoje v Energetickém výboru.

20161015 eko7
Ilustr. foto. (Scott Olson / Getty Images)
5. Obchody a kavárny s prošlým zbožím

Šetřit je důležité, a o to víc ve vztahu k životnímu prostředí. Kolem jedné třetiny potravin vyprodukovaných na světě se každý rok vyhodí nebo promrhá, uvádí zdroje OSN.

Původně britský projekt Real Junk Food shromažďuje prošlé potraviny, které jsou stále v dobrém stavu, a vaří z nich menší jídla nabízená v kavárnách. Také je nabízí na pultech některých krámů a vybízí nakupující, aby si sami určili, kolik za zboží zaplatí.

Lidem, kteří sbírají vyhozené, ale stále zachovalé potraviny, se ve světě říká „freegani“. Projekt Real Junk Food má freeganismus usnadnit.

20161015 eko5
 
20161015 eko6
(S laskavým svolením firmy Real Junk Food Project)


Originální článek: small United States