Chodit s dětmi na procházky má celou řadu přínosů. (Volné dílo)
Chodit s dětmi na procházky má celou řadu přínosů. (Volné dílo)
Těžko najdete jednodušší fyzickou aktivitu pro děti než je chůze, a přesto jsou její výhody překvapivě bohaté.

Jakmile se rodina dostane za kočárkovou fázi, venkovní procházky přestanou najednou být tak časté. Přicházíte ale o hodně. Když se vám podaří udělat z rodinných vycházek tradici, bude to jedině pro vaše dobro. Tady jsou některé z výhod této skvělé rodinné aktivity:

Pobyt na čerstvém vzduchu


Nadýchat se čerstvého vzduchu je radostí samo o sobě, jen si to musíte uvědomit a ocenit to. Ať je léto nebo zima, zvolte garderóbu podle toho a vyrazte ven. Nadechněte se čerstvého vzduchu, vnímejte vítr, okolní teplotu a prostředí kolem.

Snadnější komunikace

Při procházce máte dost času a prostoru na to, abyste své děti rozmluvili. Nechejte je povídat o jejich myšlenkách, co se jim v životě děje, jaké mají obavy, sny a přání, jaká je teď jejich nejoblíbenější činnost a vlastně o čemkoliv, na co si vzpomenou.

Zlepšení pozorovacích schopností

Když se jako rodina procházíte, máte možnost pozorovat svět přirozeným lidským tempem, na rozdíl od zrychleného pročítání příspěvků na sociálních médiích. Veďte děti k tomu, aby byly zvídavé, zkoumaly své okolí a zapojily při tom všech pět smyslů. Zkuste ratolestem dovolit, aby vyfotily to, co najdou, popřípadě si vezměte blok, kam si své nálezy mohou kreslit nebo zapisovat.

20161021-prochazka
Ilustrační foto. (volné dílo)

Žít v přítomnosti

Užívejte si opravdu toho, co se děje tady a teď. Vypuďte při procházce všechno, co se vám honí v hlavě z minulosti, zažeňte strachy z budoucnosti a žijte právě v tomto okamžiku, kdy máte příležitost být se svými nejbližšími.

Sbírání věcí

Děti můžou po cestě najít řadu věcí, které se jim mohou hodit třeba v kroužku kreslení nebo jinde. Anebo prostě rádi věci sbírají. Mušle, ulity, žaludy, šišky, kamínky, podzimní listí... možnosti jsou nekonečné. Nezapomeňte si proto vzít tašku nebo krabičku, kam všechny tyto poklady naskládáte. Sbírání věcí může navíc děti motivovat k příští vycházce.

Fyzické a duševní přínosy

Je dokázáno, že chůze přispívá ke snižování hmotnosti, zlepšuje kardiovaskulární stav, zvyšuje vstřebávání vitamínu D, snižuje stres a zlepšuje duševní zdraví. Studie rovněž prokázaly, že trávit čas v přírodě zvyšuje celkový pocit štěstí.

Dar do budoucna

Udělejte si z pravidelných vycházek zvyk a vybudujte ve vašich dětech vědomí, že jde o důležitou součást života. Bude se jim to později hodit. Procházet se venku můžou v kterémkoliv věku a takřka kdekoliv.

Procházka – není jednodušší cesty, jak v dětech probudit ducha cestovatelství, dobrodružství, bádání a fyzické aktivity. Tak na co ještě čekáte? Je na čase sebrat rodinu a vyrazit někam do přírody!


Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States