Zdravá snídaně s cereáliemi. (foodiesfeed.com)
Zdravá snídaně s cereáliemi. (foodiesfeed.com)
Stále více lidí si dnes uvědomuje, že snídaně je důležitým krokem nového dne a přispívá k lepší životosprávě.

Ti, kdo pravidelně jedí snídani, jsou často považováni za zdravější a méně otylejší než lidé, kteří snídani vynechávají. Některé studie tvrdí, že u jedinců, kteří snídani do svého jídelníčku zařazují, je větší pravděpodobnost, že budou jíst méně kalorií, víc cvičit a budou štíhlejší.

Proč by ale vynechávání snídaně mělo vést k úbytku váhy? Lidé, kteří ranní jídlo přeskakují, mohou mít kolem oběda velký hlad, a to je často vede k výběru nezdravých pokrmů. Když máte hlad jako vlk, připadne vám jako skvělá volba cokoliv. Výsledkem je také, že jíte víc než za normálních okolností.

Takoví lidé si často k hlavnímu jídlu, které sestává z levného a rychlého občerstvení, přidávají věci, které ke štíhlejšímu pasu rozhodně nepřispívají, jako koblihy, řezy a nejrůznější kalorické dezertní bomby.

Posunutá snídaně

Někteří lidé snídani vynechávají, protože nemají tak brzy po probuzení hlad, zatímco jiní to prostě nestíhají, jestli se mají dostat do práce nebo do školy na čas. Znamená to, že musíte skončit s nadváhou?

Hlavním viníkem se zdá být přejídání a špatná volba jídla v důsledku vyhladovění. Tady jsou dvě rady pro ty, kdo snídani ráno nestíhají:

1. Nečekejte, až se vám bude žaludek zoufale svírat hlady. Velké prodlevy mezi jednotlivými pokrmy mohou vést k přejídání u dalšího jídla. Jestli jste někdy nakupovali s prázdným žaludkem, víte že do nákupního vozíku naházíte všechno možné, i takové nezdravé „dobrotky“, kterým běžně odoláte.

No a tuto teorii můžete aplikovat i u snídaně. Není třeba jíst za každou cenu ráno, když nemáte hlad. Počkejte prostě pár hodin a snídani si dejte, až hlad dostanete.

2. Naplánujte si zdravou snídani. Když začnete mít hlad, zvolte si něco zdravého a výživného, například jogurt s granolou a čerstvým ovocem místo koblih.

Tato doporučení budou fungovat samozřejmě jen v případě, že v práci máte čas na dopolední přestávku, při které si svou odloženou snídani můžete dopřát.

Snídaně vám může pomoct, abyste začali den ve zdravém módu. Tím, že si jako první jídlo dáte něco výživného, je větší pravděpodobnost, že i na oběd a na večeři sáhnete po zdravější volbě. Vyvážená strava je koneckonců klíčem k úspěšnému udržení správné váhy.

Příklady zdravé snídaně:

  • Ovesné vločky s nízkotučným mlékem (nebo vodou) plus lžička burákového másla
  • Řecký jogurt, čerstvé ovoce, lžíce granoly
  • Míchaná nebo vařená vejce nebo omeleta se zeleninou plus plátek pravé šunky
  • Celozrnné cereálie s nízkotučným mlékem a čerstvým nebo mrazeným ovocem
  • Toast z celozrnného chleba, lžička burákového másla nebo pár plátků avokáda, sklenice nízkotučného mléka


Caroline Leung je registrovaná dietetička. Momentálně pracuje na Presbyteriánské klinice ambulantního porodnictví v New Yorku.
Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States