Ilustr. foto. (Brent Stirton / Getty Images)
Ilustr. foto. (Brent Stirton / Getty Images)
Stres je každodenní součást našeho života. Pro většinu z nás je to něco, co se pohybuje ve vlnách, občas vyletí nahoru, a jindy si ho skoro nevšimneme.

Každý by se stresu rád zbavit úplně, ale realističtější přístup může být ten, když se naučíme ho lépe zvládat ve chvílích, kdy přijde.

Pro rodiče je zvládání stresu zdravým a pozitivním způsobem důležité, jak kvůli naší schopnosti vykonávat svoji roli rodičů, tak proto, abychom šli svým ratolestem příkladem a vštípili jim zdravé návyky.

Tady je pár snadných triků, které si můžete vyzkoušet, až na vás opět vyskočí strašák stresu.

1. Zhluboka dýchejte

Přestaňte dělat to, co právě děláte. Utište se. Několikrát se zhluboka a pomalu nadechněte a vydechněte. Nádech. Výdech. Zopakovat. 

2. Buďte vděční

Vezměte si starý dobrý papír a staré dobré pero a sepište si seznam věcí, za které jste v životě vděční. 

3. Přehodnoťte svůj harmonogram

Pokud jste ve stresu v důsledku zahlcení prací, přeložte některé z plánovaných schůzek. Byť i jen jedna odložená nebo zrušená schůzka může pomoct k uvolnění tlaku. 

4. Snižte konzumaci zpráv

Existují lidé, i když je jich málo, kteří potřebují být neustále informovaní o tom, co se ve světě děje.  Na pár dnů se od tohoto nekonečného cyklu oprostěte a uvidíte, jestli dojde ke zmírnění úzkosti.

5. Jezte zdravě a pomalu

Udělejte si na jídlo čas. Posaďte se a prožívejte víc svůj pokrm, kousejte a žvýkejte pomalu, vnímejte chutě, vůně a užívejte si každé sousto. Snižte příjem zpracovávaného jídla a naopak navyšte příjem přírodních a čerstvých potravin, které vašemu tělu dodají potřebné výživové látky. 

6. Zasmějte se sami sobě

No jo, vážně. Postavte se před zrcadlo a začněte se smát. Nepřestávejte. Jste k popukání a navíc to opravdu snižuje stres v těle, když se tak řehtáte. 

7. Vyrazte na procházku

Vydejte se do přírody. Nepotřebujete k tomu nic, jen svoje nohy. Dívejte se kolem (ne do mobilu), vnímejte své okolí a užívejte si pocitu, že se můžete hýbat a dýchat čerstvý vzduch. 

8. Ukliďte něco

Úklid, ať už je to jen šuplík, skříň anebo celý pokoj či dům, může mít na hladinu stresu v těle překvapivě pozitivní účinek. 

9. Hrajte si s dětmi

Odložte své úkoly a běžte si hrát s dětmi. Nechejte je, ať vám připomenou, jak si užívat přítomnost. Vyblbněte se, smějte se a bavte se. 

10. Pusťte si uklidňující hudbu

Hudba může mít na vaši náladu a hladinu stresu významný dopad. Zvolte si něco uklidňujícího. Nebojte se zabrousit do vážné hudby, určitě neuškodí Mozart nebo Bach. 

11. Meditujte

Meditace může mít velmi silný účinek na hladinu stresu. Najděte si metodu, která vyhovuje právě vám. 

12. Dobře se vyspěte

Spánek je důležitý. Vyhraďte si večer dostatek času na zklidnění a utišení. Odpoledne a večer už nepijte nápoje s kofeinem, postupně ztlumte nepřirozená světla v domě a digitální přístroje nechejte mimo ložnici. Trochu pootevřete okno, abyste měli v noci dost čerstvého vzduchu. A samozřejmě plánujte si den tak, abyste se mohli vyspat dostatečně dlouho.


Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States


Čtěte také: Dopřejte svému srdci a mysli balzám v podobě půlhodinové meditace