Dr. Dana Churchill hovoří na protestním shromáždění 27. května 2012 v Los Angeles. (fofg.org)
Dr. Dana Churchill hovoří na protestním shromáždění 27. května 2012 v Los Angeles. (fofg.org)


Dana Churchill, N.M.D. pracuje jako lékař přírodní medicíny v Pasadeně ve státě Kalifornie. Pět dní v týdnu pomáhá pacientům s chronickými nemocemi, ztrátou životní energie nebo zmírňovat vlivy stárnutí. Když skončí se svojí prací na klinice, tráví 80 až 90 hodin týdně práci na zvyšování povědomí o neetických postupech v oblasti čínské transplantační chirurgie, které překonávají i právní hranice, aby napomohl k nápravě situace.

Doktor Churchill spojil své lékařské znalosti a kulinářské umění při tvorbě bylinných šťáv a vytváření plánů pro fitness a výživu. Kromě své profese se také zabývá obecným děním v lékařských kruzích, díky čemuž se v roce 2006 dozvěděl o obviněních vůči čínské transplantační chirurgii ze zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím. Na půdě kanadského parlamentu pravdivost obvinění potvrdili svým výzkumem bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour a právník David Matas. Od té chvíle se téma stalo předmětem zájmu, sporů a dalších vyšetřování.[1]

Podle doktora Churchilla bylo jeho první setkání s tématem doprovázeno „hrůzou a nedůvěrou“. První informace získal po přečtení článku z edice Epoch Times, který téma šířeji pokrýval a předkládal základní fakta případu. Představa, že by mohli lékaři usmrcovat vězně takovým způsobem, přišla doktorovi značně neuvěřitelná. Provedl tedy širší a hlubší výzkum této problematiky, obeznámil se s celou vyšetřovací zprávou sepsanou Kilgourem a Matasem a oslovil mezinárodní sdružení lékařů Doctors Against Forced Organ Harvesting (DAFOH), které vzniklo v reakci na vznesená obvinění čínské transplantační chirurgie a v roce 2016 bylo nominováno na Nobelovu cenu míru za úsilí, které věnuje obraně etických norem v transplantačním průmyslu.

Praxe, která byla v médiích označena jako „vraždy na objednávku“, se podle slov pana Churchilla nakonec stala naprosto reálnou skutečností, a tak se i on sám zapojil do mezinárodních snah a boje za nápravu situace.



„Je to tak masivní problém,“ řekl Dr. Churchill v telefonickém rozhovoru s Fofg.org. „Je důležité dělat, co mohu, abych o tom problému hovořil,“ uvedl Churchill.

Nyní je dr. Churchill jedním z delegátů sdružení Dafoh pro západní pobřeží USA.

Nejprve se lékaři zdála představa absurdní a příliš hororová – nedobrovolný dárce přivázaný na nemocničním lůžku, který je vyděšený přivážen k operaci, o níž nemá ani ponětí, protože mu lékaři neřekli, že se v příštích chvílích stane nedobrovolným dárcem orgánu. Postupně ho ale sesbíraná fakta a vlastní výzkum přesvědčily, že obvinění mají reálné základy.

„Nemohl jsem o tom ani přemýšlet,“ řekl doktor Churchill v telefonickém rozhovoru s Fofg.org. „Trvalo mi týden nebo dva, než jsem si uvědomil, že jsou [pachatelé] tak zlí. Není nic ďábelštějšího, a tak jsem věděl, že musím udělat všechno, co mohu, abych to zastavil.“

Podle Churchilla je pochopitelné, že nucený odběr orgánů je velmi obtížný případ, nad nímž je obtížné přemýšlet, přijmout zjištěné skutečnosti a jeho závažnost může na diváky působit značně vysilujícím dojmem, proto se i on sám připojil k lékařům v mezinárodním projektu Dafoh, aby organizoval osvětové akce a usnadnil šíření povědomí o této problematice, což považuje za součást své odpovědnosti jako lékaře.

20161205-doktor-bojuje-odebirani-organu-cina2
Dana Churchill, N.M.D. pracuje jako lékař přírodní medicíny. (drdanachurchill.com)
„Lidé potřebují vědět, že pokud jedou do Číny za účelem transplantace orgánu, mohou zapříčinit něčí vraždu, nebo že se už nemusejí vrátit zpátky, protože chirurgové nejsou tak dobří [lidé] a v případě, že přijedou zpět, může být jejich pooperační péče ohrožena, protože vás nemusí nutně informovat o všech lécích, které vám byly podány,“ míní Churchill.

Dr. Churchill uspořádal čtyři diskusní fóra na toto téma pro členy transplantační komunity, ve Philadelphii, Pittsburghu, Bostonu a San Francisku. Fóra se zaměřují především na prezentování a diskusi o podrobných faktech a důsledcích toho, co se děje v nemocnicích po celé Číně.

Podle Churchilla se mnozí lékaři, vědci a farmaceutičtí reprezentanti navštěvující fóra dozvídají o problematice vůbec poprvé. Pro lékaře je především těžké uvěřit, že by se „takových zvěrstev mohli dopouštět jejich kolegové v zahraničí“. Mnozí lékařů se po podrobném seznámení s problematikou připojili ke sdružení Dafoh, aby pomáhali organizovat širší osvětovou činnost.

„... bez ohledu na to, jakou pozici zastávají ve společnosti, pomáhají takovým způsobem, jaký je pro ně možný. Jako se mezi lidmi říká, když vidíte něco hrozného, ​​ale nechcete udělat na své straně nic, co by to pomohlo zastavit, potom se stáváte součástí toho problému. Nemůžeme si ´mazat med okolo úst´, abychom to ospravedlnili. Je to hrozná věc a lidé o tom nechtějí slyšet, ale musí,“ dodává Churchill.

Doktor Churchill říká, že on i ostatní lékaři ze sdružení Dafoh oslovují hlavní univerzity, aby uspořádali další fóra a promítání dokumentárního filmu Hard to Believe, který diváky uvádí do celkové problematiky nedobrovolných odběrů orgánů prováděných v ČLR.

Lékaři také kritizují média, že o problematice nedostatečně informují. Jako důvod uvádějí silný tlak ze strany Číny na cenzurování tématu a hrozby ekonomických dopadů pro hlavní média, která by měla jako první případ prozkoumat a informovat o něm, aby dostal mediální validitu a přebrala ho i menší média.

Více o problematice naleznete v rubrice Ilegální transplantace.




[1] O problematice byly vydány následující publikace: Bloody Harvest (Kilgour a Matas / 2006) State organs (Torsten Trey a David Matas / 2012), Jatka (investigativní novinář Ethan Gutmann 2014) a rozšířená vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / The Slaughter – An Update (tým vyšetřovatelů pod vedením spolupracujících autorů Kilgour, Matas, Gutmann / 2016). Problematiku opakovaně projednával Evropský parlament i Sněmovna reprezentantů USA. Od roku 2006 došlo k řadě restrikcí čínského transplantačního odvětví ze strany mezinárodního společenství lékařů a v některých zemích (Izrael, Španělsko) k vydání zákonů omezujících transplantační turistiku do Číny.



Zdroj: Fofg.org