Domorodí obyvatelé Arktidy protestují proti seismickým výbuchům. (Greenpeace)
Domorodí obyvatelé Arktidy protestují proti seismickým výbuchům. (Greenpeace)
Počátkem prosince proběhl u Nejvyššího soudu Kanady v Ottawě přelomový případ – domorodí obyvatelé z maličké inuitské* komunity Clyde River v něm stanuli s žalobou proti kanadské vládě za to, že bez jejich svolení dovolila ropné průzkumy pomocí techniky seismických výbuchů, které ohrožují život i kulturu těchto komunit. Jde patrně o nesmírně statečný krok Clyde River proti velikému a mocnému goliášovi  kanadské vládě a miliardovému ropnému průmyslu. 
 
Clyde River však ve svém úsilí nezůstávají osamoceni. V soudní síni s nimi byla i domorodá komunita Chippewas of the Thames First Nation, která rovněž žalovala vládu za nerespektování jejich práv kvůli ropným projektům. Před budovou soudu se shromáždilo na 800 podporovatelů obou případů, kteří přišli vyjádřit svou solidaritu s oběma komunitami.

S transparenty dorazilo například i známé youtube duo AsapSCIENCE, které se koncem léta na lodi Greenpeace plavilo do Clyde River poznat místní lidi a kulturu a přinést světu svědectví o tom, co se v tající Arktidě děje. 

Zároveň však případ a přímý přenos ze soudního slyšení sledovalo asi 100 000 lidí po celém světě. I když rozsudek soudu kvůli rozsahu případu může být vynesen až za několik měsíců, pokud bude ve prospěch Clyde River, vytvoří to precedens pro podobné případy nerespektování práv domorodých obyvatel, která jsou ukotvena v Deklaraci práv domorodých obyvatel OSN. 

20161211-inu2
Portrét eskymácké ženy z roku 1907. (Volné dílo)
„Právě proto, že tento historický spor může mít vyústění až za několik měsíců, je nyní opravdu velice důležité vytvořit co největší tlak na kanadskou vládu v čele s premiérem Trudeau i Nejvyšší soud a ukázat jim, že celý svět sleduje, jak se rozhodnou a jestli podpoří ochranu Arktidy, tamních živočichů i původních obyvatel a jejich práv,“ sděluje Kateřina Holubová, koordinátorka globálních kampaní. Greenpeace doposud podporuje Clyde River pomocí petic.

Další tipy, jak lze případ Clyde River vůči kanadské vládě podpořit, jsou uvedeny v blogu. 


*Inuité – za Inuity bývají označováni především Eskymáci z Kanady a Grónska.