Dav shromažďující se před Druhou nemocnicí sboru pekingské vojenské policie, 4. května 2016. (Epoch Times)
Dav shromažďující se před Druhou nemocnicí sboru pekingské vojenské policie, 4. května 2016. (Epoch Times)
Polovojenské jednotky čínského režimu začaly ukončovat své podnikatelské projekty. Tento krok by mohl mít praktický dopad na oslabování závažné formy porušování lidských práv, která v Číně podle vyšetřovatelů stále ještě probíhá.

Čínská státní tisková agentura Sin-chua uvedla, že 15. listopadu v Ťi-nanu, hlavním městě provincie Šan-tung ve východní Číně, uspořádalo vedení vojenské policie setkání, na němž diskutovalo proces opouštění řady různých podnikatelských aktivit. Setkání bylo oficiálně nazváno: „Souhrn dispozic komplexního zastavení kompenzovaných servisních prací.“

Na setkání zaznělo, že čínské polovojenské jednotky již zrušily celkem 1 903 projektů včetně nemocnic, obchodů s nemovitostmi a dalších zábavních a ubytovacích projektů.

Podle Wang Pin-ka, zástupce velitele armádní policie, je vystoupení jednotky z těchto obchodních dohod „důležitým politickým úkolem,“ který byl „označen jako prvořadý, a má být rázně prosazen a realizován“.

Dle krátkého oznámení činí počet „projektů lékařské spolupráce“, které byly zrušeny, 375 položek. Není však jasné, kolik z nich zahrnuje nemocnice.

Tento krok k ukončení podnikatelského odvětví armádní policie byl nařízen současným čínským prezidentem Si Ťin-pchingem začátkem roku 2016 a zahrnuje také jednotky Lidové osvobozenecké armády. Tento krok je součástí širších reforem, které mají za úkol zamezit rozrůstání korupce a zmenšovat prostor pro korupci existující v čínských ozbrojených silách.

Lidová ozbrojená policie je interní polovojenská síla o velikosti stálé armády ještě před několika lety čítající okolo 1,5 milionu zaměstnanců. Byla obvykle používána místními úředníky k potlačení masových protestů a provádění pohraniční stráže.

Kromě snižování korupce je zde však také další potenciálně významný politický a lidsko-právní aspekt, který vedl k přinucení jednotek ozbrojené policie k ukončení obchodních činností včetně chodu nemocnic.

Podle nezávislých výzkumů[1] jsou nemocnice provozované a přidružené k jednotkám ozbrojené policie široce zapojené do transplantačního průmyslu, pro nějž jsou zneužíváni lidé zadržovaní ve vězeňském systému. Nemocnice ozbrojené policie mohou pracovat téměř bez jakéhokoliv dohledu civilního sektoru, a podle vyšetřovatelů navazují lukrativní tajné vztahy s věznicemi a jinými vazebními zařízeními v provozovanými v jejich blízkosti.

Experti se domnívají, že většina orgánů transplantovaných v Číně po roce 1999 pochází od „vězňů svědomí“. Ve zprávě obsahující téměř 700 stran, vydané na začátku tohoto roku, tým vyšetřovatelů ze shromážděných dat odhaduje, že se počet transplantací prováděných v Číně pohybuje okolo 100 tisíc. Závažná obvinění vznesená směrem k čínskému režimu a vojenským nemocnicím uvádějí, že největší skupinu nedobrovolných dárců orgánů tvoří lidé z pronásledovaného duchovního hnutí  Falun Gong, jemuž v roce 1999 vyhlásil válku bývalý předseda komunistické strany Ťiang Ce-min.

Dle expertů však není jasné, zda ukončení účasti vojenské policie a Lidové osvobozenecké armády na provozu nemocnic v Číně skutečně povede k ukončení této formy zneužívání vězňů svědomí.

Existence zneužívání vězňů svědomí k transplantacím dosud nebyla soudně prokázána. Čínský režim informace z oblasti transplantační chirurgie dosud silně utajuje, což znemožňuje snahy o podrobnější vyšetřování a případné podněty ke stíhání konkrétních viníků ze strany zahraničních expertů. Zda bude v budoucnosti vyšetřování v iniciovat samotný čínský režim, není jasné.




[1] O problematice byly vydány následující publikace: Bloody Harvest (Kilgour a Matas / 2006) State organs (Torsten Trey a David Matas / 2012), Jatka (investigativní novinář Ethan Gutmann 2014) a rozšířená vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / The Slaughter – An Update (tým vyšetřovatelů pod vedením spolupracujících autorů Kilgour, Matas, Gutmann / 2016). Problematiku opakovaně projednával Evropský parlament i Sněmovna reprezentantů USA. Od roku 2006 došlo k řadě restrikcí čínského transplantačního odvětví ze strany mezinárodního společenství lékařů a v některých zemích (Izrael, Španělsko) k vydání zákonů omezujících transplantační turistiku do Číny.
Více naleznete v rubrice Ilegální trasplantace.


Článek přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States