Miss World Kanada 2015 a 2016. (anastasialin.com)
Miss World Kanada 2015 a 2016. (anastasialin.com)

Média se beznadějně snažila uspořádat rozhovor s kanadskou účastnicí Miss World Anastasií Lin, která se letos v ČR setkala s dalajlámou a Miss ČR Natálií Kotkovou. Ve světových denících se objevují zprávy o tom, že se organizátoři Miss World pokoušejí Anastasii zamezit ve styku s médii kvůli jejímu boji za lidská práva v Číně. Mnozí sponzoři soutěže jsou totiž čínské firmy.

Redaktor deníku Boston Globe Jeff Jacoby se jako další zástupci médií obrátil na organizaci Miss World s žádostí o rozhovor s Anastasií, ale nedostal žádnou odpověď. Vydal se tedy sám do hotelu, kde kanadská Miss během soutěže přebývá, a setkal se s ní v hotelovém vestibulu. Během několika minut si jich všiml personál soutěže. Dva zaměstnanci Miss World odvedli kanadskou soutěžící pryč a další reportérovi sdělil, že zařídí oficiální rozhovor příští den, k čemuž nedošlo.

Miss Kanada později uvedla, že jí organizátoři sdělili, že ani žádná jiná účastnice nemá dovoleno podávat interview. Média následně informovala o tom, že Miss World Germany již s médii hovořila 6. prosince.

Reportér Jeff Jacoby zveřejnil článek s podivným příběhem, na který začali reflektovat také redaktoři jiných médií. Začal vznikat velmi silný dojem o tom, že Miss World se snaží Anastasii Lin, obecně známou kritičku čínského režimu za jeho masivní porušování lidských práv, umlčet.

Miss World Kanada 2015 a 2016. (anastasialin.com)
Miss World Kanada 2015 a 2016. (anastasialin.com)
Ukázalo se, že Anastasie všechny žádosti o rozhovor odkazuje na organizaci Miss World, protože má zakázáno sama dávat interview, k čemuž jí zavazuje smlouva s Miss World.

Dalším podivným případem byla návštěva Anastasie u amerického velvyslance pro mezinárodní náboženskou svobodu Davida Sapersteina. Na schůzku ji doprovázel zaměstanec Miss World a po schůzce kontaktoval ministerstvo zahraničí s žádostí, aby nezveřejňovali informace o schůzce.

Deník Wall Street Journal zveřejnil informaci o tom, že účast Ansatasie Lin na promítání snímku Bleeding Edge, v němž hraje jednu z hlavních rolí, byla zablokována. Snímek přivádí pozornost ke kontroverznímu systému transplantací v Číně a pronásledování duchovního hnutí Falu Gong (Fa-lun-kung). Sama Ansatasia se začala Falun Gongu po emigraci do Kanady věnovat.

Redaktor Wall Street Journal David Feith napsal, že pokud chce Donald Trump ukázat Číně, že "do města přijel nový šerif, měl by tento týden zmínit, že jednou z jeho oblíbených věcí jsou soutěže krásy". 

Zarážející události vedly novináře ke kritice společnosti Miss World za pokoušení se "umlčet upřímnou královnu krásy". Média poukázala na to, že mnoho sponzorů Miss World jsou čínské společnosti. Objevila se první obvinění, že čínský režim přes sponzory ovlivňuje soutěž krásy v hlavním městě USA, aby umlčel Anastasii Lin.

Miss World Kanada 2015 a 2016. (Epoch Times)
Miss World Kanada 2015 a 2016. (Epoch Times)

Anastasia Lin žila 13 let v Číně a přestěhovala se s matkou do Kanady. Jak sama uvádí, uvědomila si, že byla ve své zemi obelhávána komunistickým režimem, sama se také nevědomě podílela na pronásledování lidí s šířením propagandy. Poté, co si Anastasia uvědomila, co se ve skutečnosti v její zemi odehrává, stala se z ní odvážná aktivistka za lidská práva a do soutěže Miss Kanada vstoupila s mottem: "Chci být hlasem těch, kteří mluvit nemohou".

Poté, co zvítězla v kanadské soutěži krásy, byla nominována na Miss World, kde měla Kanadu reprezentovat již v roce 2015. V té době se ale konala soutěž v čínském letovisku Sanya, kam jí čínský režim odmítl povolit vstup a označil ji jako nežádoucí osobu - "personan non grata".

Došlo také k zastrašování její rodiny v Číně, za níž přišli zaměstnanci policie a úřady začaly ruinovat podnikání jejího otce.

Miss Kanda sdělila 25. listopadu 2015 světovým médiím na letišti v Hongkongu, odkud se pokoušela odletět na soutěž v Číně: "Zeptejte čínské vlády, proč se bojí královny krásy. Zeptejte se jich, jaký druh precedentu to ustanovuje pro budoucí mezinárodní události pořádaní v Číně." Čímž chtěla naznačit, že může čínský režim stejným způsobem libovolně diskriminovat a umlčet kohokoliv dalšího.

Mnozí pozorovatelé označili přístup čínského režimu za diskriminaci, a tak bylo odvážné Anastasii, která se mezitím stala mezinárodně známou celebritou, umožněno zúčastnit se soutěže ještě jednou v roce 2016. Pro rok 2016 byla soutěž přesunuta z Číny do USA, kde se předpokládalo, že bude moci Miss Kanada otevřeně hovořit.

Po tlaku, který vytvořily zprávy v médiích, promluvila jak ředitelka Miss World, tak kanadská soutěžící. Viz článek na EpochTimesNY (v angličtině). 

Vytvořeno pomocí článků Larryho Onga [1] [2]