Ilustrační záběr. (jill111/pixabay)
Ilustrační záběr. (jill111/pixabay)
Dýchání. Je to něco, co děláme ustavičně, a přesto mu vůbec nevěnujeme pozornost.

Co když budeme trávit pár minut denně tím, že se vědomě budeme na dýchání soustředit? Pomůže to něčemu? Britský expert na všímavost a autor nové knihy Umění dýchat (The Art of Breathing) Danny Penman, PhD. tvrdí, že když se naučíme správně dýchat, budeme daleko snáze zvládat emoce, jako stres, úzkost, bolest a zlost, a dokonce se jich můžeme zbavit úplně.

Penmanova teorie spočívá na předpokladu, že když budete vědět, jak účinné všímavé dýchání je, technika vám vyskočí v mysli právě v okamžiku, kdy ji budete nejvíc potřebovat. Penmanovi tato technika údajně zachránila život poté, co se zřítil při paraglidingu.

V roce 2006 letěl padákem nad kopci v Cotswolds v jižní Anglii a při pádu si ošklivě poranil pravou nohu. Dopad byl tak silný, že spodní část jeho nohy mu prorazila kolenem do stehna. Aby zabránil tomu, že upadne do bezvědomí, Penman se přinutil soustředit se na dýchání, aby zůstal v klidu. Než se za půl hodiny objevila záchranka, dokázal ovládnout neskutečnou bolest a oddělit se od ní. Všímavosti děkuje také za velmi rychle zhojení. Noha se mu uzdravila místo za 18 měsíců za pouhých šest.
 
20170119-dychani2
Kniha Umění dýchat od Dr. Dannyho Penmana. (poskytl Danny Penman)
Ve své knize se Penman snaží předat čtenářům klíčové rady ohledně všímavosti v té nejjednodušší formě a zpřístupnit tak tuto techniku co nejširšímu okruhu lidí, od začátečníků až po zkušené experty na všímavost. Původem vystudovaný biochemik, Penman zaručuje, že každý může díky několika všímavým nadechnutím dosáhnout klidu a větší kontroly nad svými emocemi.

Zní vám to příliš jednoduše? „To nejtěžší je zapamatovat si to, proto je tak důležité si to procvičovat,“ vysvětluje autor knihy.

Ztracená dovednost

Proč lidé ztratili umění správně dýchat? Když se přesuneme o nějakých sto let nazpět, většina lidí na světě pracovala rukama – na polích nebo byli řemeslníky, a byli v kontaktu s fyzickými aspekty světa. Daleko víc než dnes cítili propojení mezi tělem a zemí.

Později, jak narůstala role technologie, ať už v továrnách nebo v kancelářích, byli lidé najednou víc odstřiženi i od svého těla a dýchání. Přitom lidé myslí tělem tolik jako mozkem, říká Penman.

Lidé myslí tělem tolik jako mozkem.

V tomto zrychleném světě žijeme ve svých myslích, pořád se za něčím honíme a žijeme v bludném kruhu. Jedním z dopadů je to, že nevěnujeme pozornost tomu, jak dýcháme, což může vést k úzkosti, stresu a depresi. Navíc tím, že většinu svého života sedíme, špatně dýcháme, a to má stejný účinek na zdraví jako kouření, domnívá se Penman.

Když se postavíme a soustředíme se na svůj dech, svaly na krku, ramenech a hrudi se mohou okamžitě uvolnit a vrátí se do své optimální pozice. V té chvíli začínáme dýchat daleko přirozeněji.

Vědecký pohled

Jak všímavé dýchání funguje? Ze začátku neuškodí podívat se na mechanismy našeho mozku a jak se neustále přizpůsobuje svému okolí.

„Když jste ve stresujícím prostředí, mozek se paradoxně přeprogramuje, abyste cítili stres ještě víc: Tohle chceš, tak ti s tím pomůžu!“ vysvětluje Penman. Tím stejným způsobem to funguje s fyzickou bolestí.

Všímavost tento proces otočí, a proto je tak důležitá. S pravidelným cvičením, 10–20 minut denně, pětkrát za týden, se mozek přehodí na správnou kolej a vy budete klidnější, předvídavější, získáte větší kontrolu nad sebou a nebudete tak úzkostliví a vystresovaní. Když tento proces opakujete, za pár měsíců zjistíte, že většinu času jste šťastní a máte nad sebou kontrolu.

Řada vědeckých výzkumů se staví za prospěšnost vnímavého života. V některých studiích se ukázalo, že všímavost byla u léčby vážných případů deprese stejně účinná jako léky nebo poradenství. Rada pro výzkum ve zdravotnictví ve Velké Británii nyní doporučuje kognitivní terapii postavenou na všímavosti k léčbě klinické deprese.

Svěží vzduch do mysli

Penmanův předchozí bestseller Všímavost: Jak najít klid v uspěchaném světě (vyšlo i v češtině) byl zaměřen na lidi trpící duševními problémy, jako úzkost, stres a deprese. Umění dýchat je pro jinou sortu lidí, pro ty, kdo by normálně nikdy o meditaci neuvažovali.

20170119-dychani3
Duševní práce na úkor práce fyzické může vyvést vaše dýchání z kolejí. (pixabay)
Desetiminutová dechová meditace
 
  • Posaďte se zpříma na židli, aby vaše záda byla asi čtyři centimetry od opěrky židle.
  • Ruce uvolněte a položte si je na klín.
  • Zavřete oči.
  • Vnímejte zvuky kolem sebe, ale nesnažte se nic měnit.
  • Vnímejte svoje pocity v těle. Pociťte židli, jak nese vaši váhu, podlahu pod chodidly, vaše oblečení.
  • Nalaďte se na tyto vjemy.
  • Teď přesuňte pozornost k dechu a pak tam, kde jsou pocity dýchání nejsilnější.
  • Vyvolejte v sobě zvědavost na tím, co zjistíte, ale nesnažte se nic měnit, následujte přirozený rytmus dechu.
  • Všimněte si, jak se svaly na hrudi a ramena napínají a uvolňují s tím, jak vdechujete a vydechujete.
  • Uvědomte si sevřenost nebo bolest a jak se mění spolu s rytmem dechu.
  • Uvědomte si, jaký váš dech je: rychlý nebo pomalý, studený nebo teplý, hladký nebo povrchní atd.
  • Všimněte si chvilky, kdy se nadechnete a krátké pauzy, než znovu vydechnete.
  • Jděte v mysli s dechem celou dobu, nádech i výdech.
  • Když si všimnete, že vám mysl odbíhá, věnujte pozornost myšlenkám nebo pocitům, přiznejte si je bez kritiky a bez toho, aniž byste se do nich zabírali. Pak je nechte odplout. Mějte pochopení pro své myšlenky. Uvědomit si, že se vaše mysl zatoulala, je už samo o sobě meditace.
  • Přiveďte pozornost zpátky k dechu.
  • Když jste připraveni, s meditací skončete, uvědomujte si zvuky a prostor kolem vás.
  • Pomalu otevřete oči.
  • Rozhýbejte se a protáhněte se.
  • Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte.
 
Tento návod je zkrácenou verzí meditace, která je k dispozici na stránkách Dr. Penmana.

Přeložil: Ondřej Horecký;
 small United States