Vietnamský blogger Anh Ba Sam před soudem v Hanoi, 22. září, 2016. (STR/AFP/ Getty Images)
Vietnamský blogger Anh Ba Sam před soudem v Hanoi, 22. září, 2016. (STR/AFP/ Getty Images)
Nový rok lunárního kalendáře 2017 přináší prostřednictvím Facebooku mnoho nezvyklých zpráv týkajících se Vietnamu. 
 
Slavný blogger stále ve vězení

První (ne)zvyklá zpráva přišla od rodiny slavného vietnamského vězně svědomí Anh Ba Sama (Bratr drbny – přezdívka) poté, kdy ho koncem ledna navštívili přátelé ve věznici. Anh Ba Sam byl zatčen v květnu 2014, jeho případ se dostal k soudu v loni v březnu. Jedná se o bývalého důstojníka státní bezpečnosti, z něhož se stal pronásledovaný blogger. Provozoval se svojí spolupracovnicí internetovou stránku, kde zveřejňoval necenzurované zpravodajství ze světa překládané do vietnamštiny.

Jeho odvolání soud projednal v září téhož roku, potvrdil však jen původní trest: 5 let odnětí svobody za provozování dvou internetových zpravodajských webových stránek. Jako důvod odsouzení je uvedeno „zneužití svobody za účelem poškozování státních zájmů a zájmů občanů a organizací“, a to podle článku 258 trestního zákona.

K dokreslení Anh Ba Samova života ve vězení přidávám jeden příběh. Chytil vnukovi cvrčka jako dárek k novoročním Svátkům tet. Aby měl cvrček domov, vypěstoval mu v plastové krabičce rostlinku. K odeslání cvrčka i s jeho domovem dokonce dostal povolení od správy věznice. Jenže dopis, ve kterém vnukovi vysvětloval, jak se má o cvrčka starat, byl zadržen a předložen vedení věznice k posouzení, zda neobsahuje citlivé informace.

Po návštěvě ve věznici koncem ledna rodina Anh Ba Sama upozornila zodpovědné orgány na jeho zhoršující se zdravotní stav a žádá pro něho lékařskou péči.

Petice za stíhané matky

Nedávno odstartovala skupina čtyř přátel petici s žádostí o propuštění dvou nespravedlivě stíhaných matek – aktivistek, které mají ještě malé děti. Petice je adresovaná jako vůbec první v historii předsedkyni vietnamského Parlamentu. 

První impuls k tomuto činu dalo zatčení jedné ze dvou matek dne 21. ledna 2017, jen týden před příchodem vietnamského nového roku. V úvodním textu zveřejněném na sociální síti autoři zdůrazňují své právo veřejně vyjádřit svůj nesouhlas úřadům, kde pracují „zástupci lidu“, bez ohledu na to, jakým způsobem byli zvoleni.

Dopis vysvětluje, že článek 88 vietnamského trestního zákona, podle něhož byly obě ženy zatčeny, „je v rozporu se Všeobecnou deklarací lidských práv, kterou Vietnam jakožto člen OSN ratifikoval“. Obhájci lidských práv jak ve Vietnamu, tak po celém světě se dovolávají jeho zrušení.

20170210-cvrcek
Cvrček s rostlinkou jako dárek pro vnuka od vietnamského bloggera Anh Ba Sama.
V dopisu je uveden výrok bývalého předsedy Parlamentu, pana Nguyen Sinh Hunga z roku 2015, který říká, že „nemůžeme mít zákony, které zevšeobecňují a zavádějí případy vedené pro protistátní propagandu, stejně tak nemůžeme jen tak někoho zatknout“. Dopis konstatuje, že tímto zatčením byly dvě matky odloučeny od svých nevinných dětí. „Jde o skutek proti mravnosti, který vážně porušuje práva dětí,“ píší aktivisté.

Zatčení mladíka, který pomáhal poškozeným rybářům 

Další zpráva přišla teprve nedávno, 3. února 2017. Tehdy rodina mladého Nguyen van Hoaa obdržela oznámení od policie města Ha Tinha (ve středním Vietnamu), že byl jejich syn 11. ledna zadržen podle článku 258, který ho obviňuje ze „zneužití svobody za účelem poškozování státních zájmů a zájmů občanů a organizací“.

Jedenadvacetiletý Nguyen Van Hoa je obyvatelem rybářské obce Ky Anh, oblasti nejvíce postižené ekologickou katastrofou způsobenou vypuštěním odpadů do moře ocelárnou Formosa v dubnu roku 2016. Podle jeho rodiny Hoa pomáhal rybářům v okolí při podávání žádostí o kompenzací za újmu vzniklou kvůli zmíněné ekologické katastrofě. 

Takto nějak ve Vietnamu končil rok Ohnivé opice. Jak se říká: „Jak na nový rok, tak po celý rok“. Že by měl další rok přinést více podobných případů zatýkání? Raději ať přinese více vstřícných kroků k demokratické společnosti.


Čtěte také: