(Zleva nahoře) MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory. (ČLK) MUDr. Štefan Vítko, předseda České transplantační společnosti. (Jiří Káš / jirikas.com) Docent Ondřej Naňka, předseda České anatomické společnosti. (zdravi.euro.cz) Jan Čižinský, starosta městské části Praha 7. (Úřad MČ Praha 7) Hana Třeštíková, radní pro kulturu Praha 7. (praha7sobe.cz) Docent Jan Payne, bioetik. (Clearharmony.org) Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj. (mmr.cz) Mgr. Štěpán Ciprýn a JUDr. Pavel Kiršner, advokáti. (mojiadvokati.cz)
(Zleva nahoře) MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory. (ČLK) MUDr. Štefan Vítko, předseda České transplantační společnosti. (Jiří Káš / jirikas.com) Docent Ondřej Naňka, předseda České anatomické společnosti. (zdravi.euro.cz) Jan Čižinský, starosta městské části Praha 7. (Úřad MČ Praha 7) Hana Třeštíková, radní pro kulturu Praha 7. (praha7sobe.cz) Docent Jan Payne, bioetik. (Clearharmony.org) Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj. (mmr.cz) Mgr. Štěpán Ciprýn a JUDr. Pavel Kiršner, advokáti. (mojiadvokati.cz)
Výstava lidských těl na Praze 7 vyvolala napjaté debaty na sociálních sítích a celou řadu nesouhlasných reakcí českých lékařů i politiků. Zatímco na jedné straně se diskutovalo o hranicích lékařské etiky a možném porušení zákona, aktivisté a experti upozorňovali na nejasný a pravděpodobně ilegální původ těl, která pocházejí z Číny, a spojitosti s pochybným čínským transplantačním programem.[1]

Výstavu do České republiky přivezla z Las Vegas česká firma JVS Group. Ještě před otevřením výstavy proti ní vystoupila Česká anatomická společnost (ČAS) v čele s docentem Ondřejem Naňkou, který kritizuje zejména její komerční ráz. „Česká legislativa jednoznačně vylučuje použití těla zemřelého jako zdroje finančního prospěchu fyzických nebo právnických osob,“ uvádí ČAS. Právní problém dle české legislativy vzniká ve chvíli, kdy zesnulý nedal dobrovolný informovaný souhlas k posmrtnému využití svého těla ke komerčním účelům.

Květa Havelková, marketingová manažerka společnosti JVS Group, v pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus prozradila, že souhlasy zesnulých s posmrtným využitím jejich těl nikdy neviděli, nevědí, odkud majitel výstavy, společnost Imagine Exhibitions, těla získal a nevědí, kdo těla pro společnost plastinoval. JVS Group prý pouze věří, že majitel výstavy svolení má, ale dokumenty nemohou vidět z důvodu lékařského tajemství. Tom Zaller, výkonný ředitel Imagine Exhibitions, prohlásil, že se jedná o neidentifikovaná, nevyzvednutá těla z Číny, která plastinoval čínský doktor v laboratoři v Číně, což vyvrací tvrzení, že zesnulí dali před smrtí dobrovolný informovaný souhlas, který by samozřejmě musel obsahovat jméno a bydliště dotyčného.


Čtěte také: Body The Exhibition: Policie vyšetřuje výstavu, město požádá o expertní vyjádření


Milan Kubek, prezident České lékařské komory, na údajnou existenci dobrovolných souhlasů reagoval v rozhovoru pro server Lidovky.cz: „Považoval bych za samozřejmé, že organizátoři výstavy jsou schopni jednoznačně doložit, že jde o těla dobrovolných dárců, kteří byli informováni o plánovaném způsobu využití svých ostatků. V opačném případě by samozřejmě neměla být výstava v demokratické zemi povolena.“

Diskutuje se rovněž o tom, zda lze výstavu pokládat za výukovou akci, jak ji označují pořadatelé, kteří uvádějí, že jim jde především o co nejreálnější prezentaci lidského těla.

„Sám považuji výstavu ‚Bodies‘ za počin, který se vydává za ‚vědeckou‘ akci, která ve skutečnosti maskuje bulvární podstatu věci (obdobně jako byly v 19. století cirkusová představení různých zrůd),“ napsal v e-mailovém rozhovoru pro Epoch Times MUDr. Štefan Vítko, CSc., předseda správní rady České transplantační společnosti.

„Podle mého názoru nejde o nic jiného než o pouťovou atrakci. Vědomí, že si prohlíží těla kdysi živých lidí, vzbuzuje u části návštěvníků pocity ‚mrazení v zádech‘, což zvyšuje komerční atraktivitu výstavy. Pokud by nešlo o peníze, ale o popularizaci vědy a vzdělávání, stačily by plastové modely, případně 3D animace,“ řekl pro Lidovky.cz Milan Kubek.
Výstavu na Praze 7 by nejraději zrušilo i vedení městské části, ale výstaviště má v kompetenci Magistrát hlavního města Prahy. „Byl jsem požádán o záštitu a byl jsem pozván na zahájení. Záštitu i účast jsem odmítl e-mailem s odůvodněním, že v tomto případě komerce jednoznačně přebíjí zájem vzdělávání veřejnosti. Jedná se o ryzí komerci a akci považuji za mimořádně neetickou,“ uvedl Mgr. Jan Čižinský, starosta Prahy 7, k němuž se přidala i Hana Třeštíková, místní radní pro kulturu.


Čtěte také: Ministerstvo a starosta Prahy 7 chtějí pohřbít mrtvá těla z výstavy


Proti výstavě v Českém rozhlasu vystoupil také docent Jan Payne, bioetik, který uvedl, že akce, kterou lze označovat jako vzdělávací, musí být provozovaná držitelem vzdělávací licence, což podle něj výstava nesplňuje.

Mgr. Štěpán Ciprýn a JUDr. Pavel Kiršner, advokáti z advokátní kanceláře CIKR, které oslovila redakce Aktuálně.cz, se přiklánějí k tomu, že akce zákonu odporuje: „Nesmíme zapomenout na to, že lidské tělo samotné nesmí sloužit k majetkovému prospěchu. Výstavu, na níž se hradí vstupné a má zcela zjevně komerční zaměření, jen stěží můžeme považovat za naplnění požadavků (výzkumu či výuky).“ Majitel výstaviště, Rozvojové projekty Praha a. s., uvedl, že počká na výsledek šetření trestního oznámení, které obdržela kancelář policie Prahy 7. „Pokud nám orgány činné v trestním řízení sdělí, že výstava porušuje zákony České republiky, vypovíme vystavovateli smlouvu. Nicméně, vystavovatel nám podepsal smlouvu, ve které mimo jiné je, že výstava neporušuje zákony České republiky,“ uvedla mluvčí Kateřina Moravcová v e-mailovém rozhovoru pro Epoch Times.

Proti dalšímu pořádání podobných výstav je také Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s ministryní Karlou Šlechtovou, které v novele zákona o pohřebnictví navrhlo úpravy zakazující vystavovat tělo zemřelého bez souhlasu zemřelé osoby. Zákon je již ve druhém čtení a s jeho účinností se počítá na podzim 2017.

POZNÁMKY: [1] 

Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, autor Ethan Gutmann, (Kapitola Noc v muzeu strana 273 částečně dostupné on-lineLINK

Zpráva nevládní organizace (WOIPFG) World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong. Report 236 LINK

Rozšířená vyšetřovací zpráva z roku 2016 Bloody Harvest / Slaughter – An Update (strana 394, kapitola 11) LINK