Kolik ptačích druhů je na zastávce nalepeno? Děti si ze zabezpečování nebezpečné plochy udělaly zábavnou akci. (Libuše Přílučíková)
Kolik ptačích druhů je na zastávce nalepeno? Děti si ze zabezpečování nebezpečné plochy udělaly zábavnou akci. (Libuše Přílučíková)
Ornitology potěšil rostoucí počtu případů, kdy lidé nebo instituce zabezpečili dopravní zastávky a další plochy, na kterých se zabíjeli ptáci. Lidé také aktivně upozorňují na nebezpečné zastávky hromadné dopravy pomocí speciální webové aplikace zastavky.birdlife.cz. Průhledné skleněné plochy mají na svědomí jen u nás statisíce ptáků za rok. Až příliš často je na podobných plochách nalepená pouze jedna silueta dravce, která ptáky neodradí, a sklo tak zabíjí dál. Co skutečně funguje, je hustý polep, kterým bylo zabezpečeno již 21 míst.
 
„Letošní jaro přineslo rekordní množství případů brutálních útoků lidí na ptáky (šlo o otravy dravců, pozn. red.). O to více potěší solidarita a zájem veřejnosti o bezpečnost ptáků v lidských sídlech,“ konstatuje Zbyněk Janoška z ČSO. Například v Berouně inicioval zabezpečení autobusového nádraží samotný místní úřad. Desítky metrů skleněných ploch, na kterých se zabíjeli ptáci, pokryl pro kolemjdoucí nenápadný vzor, který ale ptáky jasně upozorňuje na překážku, které je potřeba se vyhnout.

Další ukázkou aktivního přístupu úřadů bylo zabezpečení autobusové zastávky v Boskovicích. Po stížnosti občanů město zabezpečilo zastávku vylepením několika černých siluet – tedy způsobem, který je nedostatečný a který se Česká společnost ornitologická snaží jednou pro vždy vymýtit.

20170614-ptaci
Příkladně zabezpečená zastávka v Berouně. Člověk si změny skoro nevšimne, ale ptáky na překážku polep upozorní. (Dita Blahovcová)
„Poté, co jsme úřad upozornili, že polep je neefektivní, město dokoupilo siluety a vzor zahustilo, takže nyní je zastávka mnohem bezpečnější,“ oceňuje přístup úřadu Janoška.

20170614-ptaci3
Pro ptáky jsou nebezpečné i ostatní skleněné plochy. Tato telefonní budka už je pro opeřence bezpečná. (Filip Endula)
Jak ukazuje zapojení škol a spolků v Oldřichovicích na Zlínsku a ve Vraném nad Vltavou, ze zabezpečování zastávek lze udělat zábavnou a poučnou hru pro děti. Nebezpečné plochy ale nejsou pouze na zastávkách. V Podbřezí u Dobrušky se ptáci zabíjeli o sklo telefonní budky. To už je ale minulostí. Na Den Země budku polepila organizace A Rocha.

„Děkujeme všem, kdo se zapojili do zabezpečení skleněných ploch proti střetům s ptáky. Pokud lidé vědí o dalších místech, která je potřeba zabezpečit nebo k tomu už došlo, podělte se o to s námi na facebooku, twitteru nebo nám jednoduše napište,“ vyzývá závěrem Zbyněk Janoška.


Zdroj: TZ