20170717-cina
Šéf oddělení propagandy Komunistické strany Číny Liou Jün-šan, 15. listopadu 2016. (Feng Li / Getty Images)
V čele čínské delegace, která přijede zanedlouho do Prahy, bude Liou Jün-šan (Liu Yunshan) – šéf oddělení propagandy Komunistické strany Číny. Podle zprávy Ústředního výboru komunistické strany má uskutečnit mezi 12. až 19. červencem návštěvu Maďarska a ČR.
 

Liou Jün-šan
je ze své pozice přímo zodpovědný za štvavé mediální kampaně, které očerňují režimem pronásledované skupiny čínských obyvatel. Při jeho poslední návštěvě Evropy v roce 2014 nevládní organizace v médiích odhalily, že byl mimo jiné aktivně zapojen do pronásledování duchovního hnutí Falun Gong a jiných skupin věřících nebo etnických menšin v Číně a do represí, které přinesly tisíce obětí na životech.

Do Prahy přijíždí v čele pětisetčlenné delegace, která obsadí několik hotelů v centru města. Komunistický funkcionář přiletí do Česka z Rumunska a ze Severní Koreje, kde se setkal s tamním vůdcem Kim Čong-unem.

Podle vývoje událostí po roce 2012 se zdá být jeho kariéra v komunistické straně, jako člena tvrdé frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina, poměrně nejistá.

Zkrácený životopis

Šéf delegace je rodák z čínského města Šin-čou (Xinzhou) v provincii Šan-si (Shanxi). Jeho rodiče byli kádry komunistické strany ve Vnitřním Mongolsku. Jeho otec byl podřízeným Po Ji-poa (Bo Yibo), což je otec nedávno odsouzeného Po Si-laje, který kdysi aspiroval na post čínského premiéra.

Po Si-laj patřil rovněž ke klice exprezidenta Ťiang Ce-mina a někteří pozorovatelé přičítají právě tuto skutečnost jeho pádu. Současná hlava ČLR, Si Ťin-pching, v takzvané protikorupční kampani odstranil stovky pohlavárů napojených na jeho předchůdce.

Liou Jün-šan po studiích působil jako učitel, úředník oddělení propagandy a reportér státní tiskové agentury Sin-chua, hlásné trouby komunistické strany.

V letech 1982–84 zastával post zástupce tajemníka Komunistického svazu mládeže ve Vnitřním Mongolsku. Tehdy byl klasifikován jako člen mocenské frakce (dnes již bývalého) prezidenta Chu Ťin-tchaa, což se později změnilo.

Liou Ju-šan se následně stal členem Stálého výboru komunistické strany pro Vnitřní Mongolsko. V roce 1992 byl jmenován na post zástupce šéfa Oddělení propagandy Ústředního výboru strany.

V roce 2002 se stal vedoucím oddělení propagandy a členem Politbyra.

Z analýzy jeho činnosti v oddělení propagandy je zřejmé, že se stal spojencem tehdejšího předsedy komunistické strany Ťiang Ce-mina, pro něhož organizoval propagandu v Číně a v zahraničním tisku.
Liou Ju-šan je odpůrcem jakýchkoliv demokratických reforem v Číně.

V rámci oddělení propagandy přímo řídil cenzuru a manipulace ve zpravodajství a kontroloval mediální systém v pevninské Číně, aby napomáhal udržovat vládu jedné strany.

Liou Jün-šan pod drobnohledem čínské exilové televize NTD
 
 
Kariéra v Oddělení propagandy

Nevládní organizace WOIPFG sleduje zejména jeho činnost v oddělení propagandy po roce 1999, kdy řídil štvavé mediální kampaně (v ČLR i v zahraničí) namířené proti duchovnímu hnutí Falun Gong, tehdy dle vládních statistik čítajícímu na 70 milionů Číňanů.

Exprezident Ťiang Ce-min nařídil Falun Gong zakázat a v červenci 1999 spustil celostátní represivní kampaň zahrnující očerňování v médiích, které gradovalo v roce 2001, kdy čínská policie ve spolupráci s oddělením propagandy zinscenovala událost, která dostala v zahraničí přezdívku „Falešný oheň“. Tento incident byl velmi obratně použit k obrácení veřejnosti proti spoluobčanům, kteří se meditační disciplíně věnovali. Více o případu v reportáži exilové čínské televize NTD.

False Fire – Chinas tragic new standard in state deciption 

Liou Ju-šan se v roce 1999 stal členem nově vytvořeného Úřadu 610, založeného exprezidentem Ťiang Ce-minem za účelem likvidace duchovního hnutí Falun Gong v Číně. Pro své kruté metody si vysloužil přezdívku „čínské gestapo“. Úřad 610 byl sestaven jako orgán s mimosoudními pravomocemi, který může rozhodovat o výsledku soudních procesů s následovníky Falun Gongu.

Další zahraniční činností Oddělení propagandy je šíření ideologie komunistické strany, infiltrace do vzdělávacích systémů a šíření dezinformací ve prospěch komunistického režimu v Číně.

Výzvy k zatčení Liou Jün-šana

Když Liou Jün-šan navštívil Evropu naposled (rok 2014), nevládní organizace vyzývaly k jeho zatčení a srovnávaly přitom jeho činnost k propagandě, která přispěla v roce 1994 ke krvavé genocidě v africké Rwandě.

Například v únoru 2000 Liou chválil řadu dozorčích týmů v pracovních táborech za to, že dobře plánují a provádějí fyzické mučení stoupenců Falun Gongu. Vyprávění těch, kdo takovéto zacházení přežili, hovoří o tak brutálním jednání jako pálení genitálií elektrickými obušky. Účelem takového zacházení je přimět oběti, aby se formálně vzdaly svého přesvědčení a přísahaly věrnost komunistické straně.

Human Rights Law Foundation pracuje na několika teoriích, jak Lioua právně implikovat, nicméně zatím nevyzývá jednotlivé evropské vlády, aby ho začaly stíhat. „Dáváme jim vědět, že tyto zločiny vyšetřujeme a máme poměrně dostatečné množství důkazů,“ uvádí Terri Marsh, výkonná ředitelka organizace, a dodává: „Chceme po evropských vůdcích, aby si všímali, s kým se stýkají, a otevřeli tyto otázky během setkání.“

„Liou Jün-šanova rozsáhlá propagandistická a organizační činnost proti Falun Gongu v Číně, která není ničím menším než propaganda pana Bazaramby proti Tutsiům ve Rwandě, výrazně přispěla ke spáchání závažných a rozsáhlých zločinů proti lidskosti,“ píše se v dopise Human Rights Law Foundation. Francois Barazamba byl rwandský kněz, který pomáhal organizovat genocidu ve své zemi vedoucí k zavraždění až jednoho milionu osob. V případě Falun Gongu hrála štvavá dehumanizující propaganda velkou roli v rozpoutání státního násilí vůči této skupině obyvatel.

Finský nejvyšší soud odsoudil v roce 2012 Bazarambu k doživotí za jeho roli ve rwandské genocidě. „Je záhodno, aby Finsko a všichni další členové světového společenství neignorovali tato dobře zdokumentovaná porušování lidských práv a vynášeli je specificky, veřejně a často.“


Odkaz: Spis na Liou Jün-šana vedený nevládní organizací WOIPFG.