(RENAE WANG / THE EPOCH TIMES)
(RENAE WANG / THE EPOCH TIMES)

Biotechnologická společnost Oxitec oznámila 5. září, že začíná v Genevě ve americkém státě New York vypouštět geneticky upravené můry.
 
Na světě byly dosud vypuštěny pouze dva druhy geneticky modifikovaného hmyzu. V Brazílii, na Panamě, na Kajmanských ostrovech a v Malajsii byli představeni geneticky upravení komáři a v Arizoně byly před 10 lety krátce vypuštěny exempláře obalovače bavlníkového (Pectinophora gossypiella). Oba dva druhy hmyzu vytvořila stejná firma – Oxitec.

Genetické změny u nově vypuštěné můry jsou však daleko komplexnější než předchozí pokus s můrou obalovače, která byla pouze modifikována, aby svítila, což mělo sloužit k jejímu snadnějšímu vystopování a ke studijním účelům.

Současná můra je geneticky pozměněna tak, aby produkovala potomstvo, které zahyne, než dospěje. Jde tedy o jakési genetický „sebevražedný spínač“. Kritikové z organizací jako GeneWatch a Středisko pro bezpečnost potravin poukazují na fakt, že tato funkce není stoprocentně účinná. Některé geneticky upravené můry přežívají a páří se s divokou populací můry, což může znamenat, že původní druh bude nenávratně pozměněn způsoby, které lidé nezamýšleli.

Oxitec uvádí, že zápředníček polní, který se krmí plodinami, je škůdce, jenž farmářům způsobuje škody v odhadu za čtyři miliardy dolarů ročně. Vědci z Cornellovy univerzity, kteří pro Oxitec pracují, proto věří, že geneticky upravené exempláře počty zápředníčka zredukují.

„Má to být snaha o snížení škod, ale problém je, že při tom nejsou transparentní,“ stěžuje si na vědce Jaydee Hanson, analytik ze Střediska pro bezpečnost potravin. Jeho organizace neúspěšně žádala Oxitec o zveřejnění informací z dřívějších laboratorních pokusů. Vědci namítli, že všechny informace na veřejnost nevypustí, jelikož je chtějí nejdříve nechat ověřit svými kolegy (peer review). A tak zatímco se čeká na více informací, do přírody se každý týden vypouští deset tisíc geneticky upravených můr.

Veřejná zasedání ohledně problému byla velmi zběžná, uvádí Hanson. Ministerstvo zemědělství Spojených států 6. července letošního roku oznámilo, že s vypuštěním můr do přírody souhlasí o odůvodněním, že geneticky upravený druh by neměl mít žádný negativní dopad. Po souhlasu ministerstva čekal Oxitec na schválení na úrovni státu, nicméně newyorský Úřad pro ochranu přírody rozhodl, že můry jsou mimo jeho sféru pravomocí a Oxitec tedy jeho dobrozdání nepotřebuje.

„V New Yorku je taková bizarní situace, kdy potřebujete povolení k vypuštění motýlů na svatbě, ale nepotřebujete povolení k vypuštění těchto geneticky upravených můr,“ říká Hanson.

Biofarmáři se obávají, že mrtvé larvy zanechané na plodinách povedou ke zrušení jejich certifikátů ekologického zemědělství. Navíc plodinami se živí i larvy můry, takže i když se stavy tohoto hmyzu nakonec sníží, jak vědci doufají, počáteční navýšení stavů – deset tisíc kusů exemplářů každý týden – může stejně farmářům způsobit škodu.

Zkušenost s geneticky upravenými komáry

Geneticky modifikovaní komáři vypuštění firmou Oxitec v jiných zemích mají také „sebevražedný spínač“ podobný tomu, jaký má pozměněný zápředníček polní. Účinnost vypouštění těchto moskytů, kteří mají zredukovat přenos chorob, jako je malárie, je však zpochybňována.

GeneWatch publikoval letos 4. září zprávu, kde zkoumá vypuštění moskytů z Oxitecu na Kajmanských ostrovech. Firma uvedla, že došlo ke snížení populace komárů o 79 procent, ale GeneWatch poukazuje na to, že k poklesu došlo pouze v období sucha, kdy k propadu dochází tak či tak. GeneWatch upozorňuje, že biotechnologická firma by měla také publikovat, jestli se stavy snižovaly také v období dešťů.

Data od Oxitecu kromě toho ukazují prudký vzestup počtu samiček (které mohou přenášet choroby) v oblastech vypuštění. GeneWatch se domnívá, že nárůst by mohl být vyvolán omylným vypuštěním pouze geneticky upravených samiček anebo se divoké samičky komárů slétají, aby se spářily s vypuštěnými samci.

Jak GeneWatch, tak Středisko pro bezpečnost potravin proto volají po větší transparentnosti, aby se mohla vyhodnotit případná rizika vypouštění geneticky modifikovaného hmyzu do přírody a zabránit nezvratným změnám.


Z angličtiny přeložil O. H.; zdroj: small United States