Ujgurské děti si hrají, zatím co je místní policista pozoruje, Kashgar, provincie Sin-ťiang 29. červen 2017. (Kevin Frayer / Getty Images)
Ujgurské děti si hrají, zatím co je místní policista pozoruje, Kashgar, provincie Sin-ťiang 29. červen 2017. (Kevin Frayer / Getty Images)
Podle nedávné zprávy organizace Human Rights Watch čínské úřady začaly plošně odebírat vzorky krve, DNA, otisky prstů a scanovat oční rohovky obyvatelům čínské provincie Sin-ťiang.
 
Co to má znamenat? ptají se zástupci ujgurského etnika žijícího v této oblasti.

Prezident Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa vyslovil v prosinci 2017 na půdě parlamentu Velké Británie znepokojení nad důkazy naznačujícími, že čínský režim zneužívá Ujgury jako nedobrovolné dárce orgánů, s nimiž následně obchoduje.

„Jsme hluboce rozrušeni zprávami, že čínské úřady provádějí sběr vzorků krve od ujgurské populace ve Východním Turkestánu[1],“ uvedl Dolkun Isa během účasti na diskusi u kulatého stolu na téma obchodování s orgány nedobrovolných dárců v Číně.

Zmiňovaná zpráva Human Rights Watch vyšla 13. prosince 2017 a obsahuje záznamy o systematickém sběru vzorků DNA, krve, otisků prstů a scanů očních rohovek od obyvatel provincie Sin-ťiang ve věku od 12 do 65 let pod záminkou veřejného zdravotního programu.

„Na jedné straně si tak čínská vláda vytváří genetickou databázi ujgurské populace za účelem jejich těsnější kontroly a represí,“ uvedl Dolkun Isa. „Tyto genetické informace rovněž usnadňují odebírání orgánů a porovnávání vzorků krve a kompatibility potenciálních obětí z řad ujgurského etnika,“ naznačuje Isa možnost zneužití vzorků a vytvářené databáze k vyhledávání nedobrovolných dárců orgánů, kteří by mohli zmizet beze stopy ve vězeňském systému.

20180102-ujguri2
Dolkun Isa, prezident Světového ujgurského kongresu, během rozhovoru v Tokiu, Japonsko 2. května 2008. (Yoshikazu Tsuno / AFP / Getty Images)

Isovy obavy se zakládají na případech nedávných zmizení Ujgurů. „Prvním byl případ zmizení 23 ujgurských studentů, kteří zmizeli poté, co se vrátili z Egypta do Číny. Máme silné důvody k tomu, věřit, že mnozí s těch, kteří beze stopy zmizeli, zemřeli v čínském vězení a jejich orgány byly odebrány a prodány,“ uvedl Isa.

Dalším bodem znepokojení je více než roční fungování programu čínské transplantační chirurgie, který pomocí letecké společnosti China Southern Airlines rozváží orgány k transplantacím z provincie Sin-ťiang do celé Číny. Více zde

Zahraniční experti[2] již v roce 2013 vyjádřili důvodná podezření, že Ujgurské etnikum se stalo terčem černého obchodu (za přímé účasti vládnoucího režimu) s lidskými orgány. Závěry vyšetřování byly uznány Evropským parlamentem a Sněmovnou reprezentantů USA jako důvěryhodné. Ujgurské etnikum však podle expertů činí pouze malé procento. Nejvíce zneužívanou skupinou je údajně duchovní hnutí Falun Gong a dále potom členové „podzemních“ křesťanských církví a Tibeťané.

Agetura The Associated Press (AP) ve zprávě ze 17. prosince zmínila případ mladého muže původem z města Korla v provincii Sin-ťiang, zadrženého v únoru 2017 čínskými úřady a následně pohřešovaného. Mladík studoval na univerzitě Al Azhar v Káhiře a v roce 2016 se vrátil zpět do Číny. Jeho učitelé a spolužáci z univerzity v Káhiře uvedli, že se od zdrojů v Číně doslechli o jeho úmrtí ve vězení.

Radio Free Asia (RFA) 14. prosince uvedlo, že v roce 2017 bylo zatčeno 10 % obyvatel městské oblasti Bullaqsu v provincii Sin-ťiang.

„Skupiny lidí byly zatýkány a posílány do záchytných center každý týden,“ napsal v dopise pro RFA bývalý rezident Bullaqsu, aktuálně žijící v exilu.

urumci-cina
Čínské polovojenské jednotky hlídkují na ulicích Urumči, provincie Sin-ťiang, 23. května 2014. (Goh Chai Hin / AFP / Getty Images)

Podle AP bylo na začátku roku 2017 čínskými úřady zatčeno a posláno do zadržovacích táborů v Sin-ťiangu několik tisíc Ujgurů za údajné zločiny s vágním právním rámcem jako „extrémistické myšlenky“ nebo „cestování do zahraničí“.

Tábory byly údajně zřízeny za účelem indoktrinace Ujgurů k „mandarínštině, zákonu, etnické jednotě, de-radikalizaci a vlastenectví“, jak uvádí memorandum státní kanceláře Lidských zdrojů provincie Sin-ťiang. Obavy, které vyjádřil Dolkun Isa, naznačují, že tyto tábory mohou sloužit i skrytým záměrům a zneužívání transplantační chirurgie ke krajně neetickým ekonomickým cílům.

Ujgurské etnikum čelí dlouhodobým represím čínského režimu, který prosazuje politiku potlačení původních náboženství, kultury a jazyka, které gradují zejména v době rostoucího strachu režimu z ujgurského separatistického hnutí.

Níže zařazujeme video z edice Čína bez cenzury, která zábavnou formou otevírá diskusi o palčivých tématech týkajících se současné Číny. V tomto dílu se moderátor Chris Chappel věnuje oblasti orgánových translantací nemocnic čínské Lidové ovobozenecké armády. 

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložil a upravil Milan Kajínek; Originální článek v angličtině: small United States
 

Čtěte také:


POZNÁMKY:

[1] Východním Turkestán je území tvořící v minulosti část Džungárie a nyní Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang, největší oblast Čínské lidové republiky. Toto území bývalo východní částí historického Turkestánu ve střední Asii. Zdroj

[2] [a] Nevládní organizace (WOIPFG), Investigation Report on the Chinese Communist Party’s Ongoing Crime of Live Organ Harvesting against Falun Dafa Practitioners. LINK

[b] Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, shrnutí sedm let dlouhého terénního výzkumu, autor Ethan Gutmann. LINK

[c] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (Kravavá sklizeň, 2006), autoři David Kilgour, David Matas, WEB. LINK (v češtině)

[d] Rozšířená vyšetřovací zpráva z roku 2016, An Update to Bloody Harvest & The Slaughter. Spoluautoři zprávy, bývalý kanadský ministr zahraničí a státní návladní David Kilgour (david-kilgoour.com), kanadský právník David Matas, žurnalista Ethan Gutmann. LINK