Pětice divokých koní byla vypuštěna do aklimatizační ohrady na Josefovských loukách. (Zuzana Karlíková / ČSO)
Pětice divokých koní byla vypuštěna do aklimatizační ohrady na Josefovských loukách. (Zuzana Karlíková / ČSO)
Ornitologové vypustili na Josefovské louky divoké koně

Josefov u Jaroměře – v sobotu 20. ledna 2018 zástupy příznivců uvítaly příchod pětice exmoorských hřebců. Koníci byli dopraveni z Milovic a na lukách budou žít nejen pro okrasu. Svým způsobem života pomohou ochranářům s udržováním vhodného prostředí pro luční ptáky.

Kůň je počátkem koloběhu v louce

„Pastva je výborný způsob, jakým můžeme lučním ptákům zajistit vhodné prostředí pro hnízdění. Sešlapem a okusem vzniká mozaika mikrostanovišť s vyšší vegetací, která poskytuje místa k úkrytu a hnízdění i nižším porostem, který je ideální pro sběr potravy. Nejsou-li koně ošetřováni chemickými látkami, je jejich trus prostředím pro vzácné i běžnější druhy hmyzu, který pak slouží za potravu ptákům,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Druhy, jako je čejka chocholatá, břehouš černoocasý nebo luční kachna čírka obecná, kterým vyhovují nízké podmáčené louky, patří mezi cílové druhy ptačího parku. Přítomnost koní je zásadní změnou v přístupu ke krajině a celkově k územní ochraně a ornitologové věří, že se divocí koně v rolích tvůrců krajiny brzy rozšíří i na další místa.

Koně jako náhrada těžké techniky

Divocí koně, pět mladých hřebečků, pocházejí z pastevní rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá a svou přítomností budou pomáhat udržovat prostředí nezbytné pro luční mokřadní druhy ptáků, kteří patří mezi cílové druhy Josefovských luk. Koně svou přítomností částečně nahradí doposud používanou těžkou techniku.

Nepromokavá srst i přístřešek

„Exmoorští koně jsou považováni za nejbližší příbuzné vyhynulých divokých koní,“ uvádí Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky.

Stádo bude spásat zhruba osm hektarů luk, ale spásaná plocha i velikost stáda se do budoucna mohou rozrůst. Divocí exmoorští koně jsou zcela soběstačné plemeno a v ohradě na Josefovských loukách mají pouze jednoduchý přístřešek.

20180122-kone2
Divocí koně z Exmooru budou v ptačím parku Josefovské louky udržovat vhodné prostředí pro luční mokřadní druhy ptáků.  (Zuzana Karlíková / ČSO)

„Jsou to divocí koně a nepotřebují žádnou speciální péči. Bohatě vystačí s travou, které je na vlhkých loukách dostatek. Důrazně apelujeme na všechny návštěvníky parku, aby koním nenosili žádné pamlsky – mohli by způsobit vážné zdravotní potíže, vedoucí až k úhynu zvířat,“ naléhá správce parku Michálek.

Před vypuštěním koní na louky proběhl v Josefově doprovodný program, ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek podal informace jak o historii parku, tak i o současných novinkách, jako je například téměř dokončená soustava tůní pro mokřadní ptactvo Slavíkovský ptačník. Správce ptačího parku posluchače seznámil s významem velkých býložravců v krajině.

Samotného přivítání divokých koní se zúčastnil i starosta Jaroměře Jiří Klepsa a Miloslav Jirků, zástupce organizace Česká krajina, která stádo koní České společnosti ornitologické poskytla.

Doposud byli v České republice divocí koně využíváni k udržování prostředí pastvou jen v Milovicích. To se ale tuto sobotu změnilo a z Milovic byly vypraveny hned dva transporty. Kromě Josefovských luk zamířili divocí koně z Exmooru také do přírodní lokality Na Plachtě u Hradce Králové.

20180122-kone3
(Zuzana Karlíková / ČSO)

Ptačí louky a Slavíkovský ptačník

Ptačí park Josefovské louky by nevznikl bez finanční podpory stovek drobných i větších dárců. Díky podpoře dárců se ptačí park postupně rozrůstá. Darovat lze jednoduše na dárcovském portále, kde lze nalézt i další podrobnosti o ptačím parku.

ČSO zde obnovila historický zavlažovací systém a udržuje zde luční hospodaření. V roce 2017 zde také vznikl Slavíkovský ptačník – velké tůně určené především ptákům. Park je otevřen nejen ptákům a jiným živočichům, ale také lidem. Probíhají zde nejrůznější akce, například vítání ptačího zpěvu a festival ptactva nebo netopýří noc, výukové kurzy pro školy a mnoho dalších událostí. Milovníci přírody a fanoušci ČSO mohou i nyní přispívat na výkupy pozemků na vytyčeném území a podpořit tak ochranu a péči o ohrožené mokřadní druhy.

20180122-kone5
(Zuzana Karlíková / ČSO)

20180122-kone7
Divoké koně z Exmooru přišly na Josefovské louky přivítat více než dvě stovky fanoušků.  (Zuzana Karlíková / ČSO)

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 


Více informací: www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-lokalit-a-prostredi/josefovske-louky/


Podle zdroje: TZ ČSO