Pohled na budovu novozélandského parlamentu ve Wellingtonu. (Hagen Hopkins / Getty Images)
Pohled na budovu novozélandského parlamentu ve Wellingtonu. (Hagen Hopkins / Getty Images)

Čína zasahuje do světové politiky více než kdykoliv předtím. Tu a tam se na strategických postech objevují Číňané s pochybným pozadím, naznačujícím napojení na zpravodajské služby. Případy ovlivňování vnitřních věcí v západních demokratických zemích byly zaznamenány v Austrálii, Kanadě a USA. V České republice se stalo kontroverzním přímé spojení čínského zástupce společnosti CEFC Jie Ťien-minga s kanceláří prezidenta Miloše Zemana. Vážnější kontroverze vznikly také na Novém Zélandu, který je od Číny vzdálen 11 tisíc kilometrů.

Člen parlamentu Nového Zélandu Ťien Jang působící v rámci Národní strany je rodilý Číňan. Vzhledem k blízkosti Číny by se nejednalo o neobvyklý jev, jeho přítomnost ve vysoké politice ovšem vyvolala celou řadu podezření poté, co vyšly najevo podrobnosti o jeho minulosti a kariéře v pevninské Číně.

Nejenom, že se jedná o člena komunistické strany, ale také o člena akademie, který školil vojenské zpravodajce.

Zatím co Ťien Jang vystoupil, aby rozptýlil obavy nad svojí minulostí, lidé obeznámení s vnitřním fungováním pekingské politiky a zpravodajské činnosti považují jeho působení v Číně a na Novém Zélandu za značně znepokojivé.

New Zealand’s Newsroom a Financial Times zveřejnily výsledky svého vyšetřování člena parlamentu Ťiena Janga, jehož spojení s čínskou vojenskou akademií přitáhlo pozornost novozélandské tajné služby.
 
20180215-nz-yang
Novozélandský poslanec Ťien Jang. (New Zealand Parliament)
Ťien Jang studoval a pracoval po dobu několika let na elitních vojenských akademických institucích včetně Fakulty leteckého inženýrství Lidové osvobozenecké armády a na Institutu zahraničních jazyků Luoyang.

Přestože se na Novém Zélandu nenarodil, získal zde občanství a v roce 2011 se stal členem místního parlamentu, v rámci čehož v různých časových obdobích zastával posty v různých parlamentních komisích. Mezi ně patří například komise zahraničních věcí, obrany a obchodu. Momentálně působí jako parlamentní tajemník pro etnické otázky.

Zajímavé je také to, že právě Ťien Jang vystupoval jako významný zajišťovatel fondů z čínské komunity pro Národní stranu a podle Financial Times získával „velké anonymní dárce“. Řeč je také o premiérovi Johnu Keyovi, kterému údajně přispělo šest neznámých čínských dárců celkem 100 000 americkými dolary, aby ho motivovali k prosazení změny vlajky Nového Zélandu. O „úplatcích“ informovala novozélandská média. Dárci chtěli odstranit Union Jack (vlajky Velké Británie) z vlajky Nového Zélandu, protože se jedná o pozůstatek z čínsko-britské historie.

Poté, co se objevily v médiích zprávy o jeho minulosti, sdělil Ťien Jang médiím, že na vojenských akademiích vyučoval angličtinu a americké studie. A jak sdělila agentura Associated Press (AP), uvedl také, že jeho studenti byli školeni ve sběru a interpretování informací a sledování.

Odmítl „jakákoliv obvinění, která zpochybňují“ jeho loajalitu vůči Novému Zélandu a prohlásil, že je obětí rasisticky motivované kampaně.

„Ačkoliv jsem se zde nenarodil, jsem hrdý, že si mohu říkat Novozélanďan, podrobovat se našim zákonům a přispět této zemi,“ řekl Ťien Jang reportérům.

Ťien Jang dále uvedl, že čínský armádní systém má jak úředníky s vojenskou hodností, tak úředníky bez hodnosti, kterým se říká civilní zaměstnanci, a že on byl jedním z oněch civilistů.

„Pokud tyto kadety nebo studenty nazvete špiony, ano, potom jsem učil špiony,“ řekl Yang. „Chápu lidi, kteří jsou znepokojeni, protože nerozumí čínskému systému,“ řekl Yang agentuře AP. „Ale jakmile pochopí ten systém, zjistí, že toto není nic, skutečně nic, čím byste měli být znepokojeni.“

Ale jsou to právě experti obeznámení s čínským politickým a vojenským systémem, kteří považují minulost Ťiena Janga za alarmující a ve skutečnosti zvažují jeho možné napojení na čínskou vojenskou rozvědku.


Článek byl redakčně zkrácen; Přeložil a upravil Milan Kajínek; Více naleznete v původním článku.


Čtěte také: Šéf čínské nadace CEFC, která chce koupit TV Nova, zadržen kvůli obvinění z korupce