Příbuzní obětí letecké nehody na Kubě, 19. května. (YAMIL LAGE / AFP / Getty Images)
Příbuzní obětí letecké nehody na Kubě, 19. května. (YAMIL LAGE / AFP / Getty Images)
V pátek 18. května 2018 se u mezinárodního letiště Jose Martí v Havaně krátce po startu zřítil Boeing 737. Podle BBC zemřelo přes 100 lidí a tři přeživší jsou v kritickém stavu.

Na místo pádu dorazil podle zpravodajské agentury Prensa Latina i kubánský diktátor Miguel Díaz-Canel. „Stala se nešťastná letecká událost. Zprávy nejsou moc optimistické, vypadá to, že počet obětí je velký,“ sdělil Díaz-Canel médiím.

Dle BBC bylo letadlo pronajato státními aerolinkami Cubana de Aviación od mexické společnosti Damojh. Šlo o vnitrostátní let z Havany do turistické oblasti Holguin.

Deník Miami Herald citoval reportéra NBC v Havaně, že letadlo se zřítilo na vládní farmu. Dodal, že domy v okolí nebyly poškozeny.

Na místě zasahovali hasiči a záchranáři. Na trupu letadla byly viditelné černé skvrny.

„Slyšeli jsme výbuch a pak jsme viděli, jak se k obloze zvedá oblak dýmu,“ řekl Reuters Gilberto Menendez, který provozuje restauraci poblíž havárie.

Carlos Alberto Martinez, ředitel havanské nemocnice Calixto Garcia, Reuters sdělil, že k nim přivezli čtyři zraněné, z nichž jeden nepřežil a tři jsou ve vážném stavu.

„Je živá, ale má velké popáleniny a je napuchlá,“ řekl v nemocnici nešťastný příbuzný jedné přeživší ženy.

Video záběry těsně po pádu letadla naleznete v původním článku.


Přeložil. J.S.