Jihokorejský prezident Moon Jae-in na tiskové konferenci k otázce střetnutí se severokorejským vůdcem, 27. května. (JUNG YEON-JE / AFP / Getty Images)
Jihokorejský prezident Moon Jae-in na tiskové konferenci k otázce střetnutí se severokorejským vůdcem, 27. května. (JUNG YEON-JE / AFP / Getty Images)
Agentura Reuters v sobotu informovala o překvapivém setkání mezi korejskými lídry Mun Če-inem a Kim Čong-unem, jež se uskutečnilo 26. května. Předmětem setkání bylo dle Jihokorejců ujištění se, že summit mezi USA a Severní Koreou se uskuteční.

Po výhrůžkách Severní Koreje o jaderném útoku a urážce viceprezidenta Mikea Pence v minulém týdnu zaslal ve čtvrtek americký prezident Donald Trump Kim Čong-unovi dopis, ve kterém zrušil summit plánovaný mezi oběma zeměmi na 12. června v Singapuru.

V pátek se ale situace změnila, poté co Severní Korea vyjádřila stanovisko, že by se plánovaný summit měl uskutečnit. „Zaslali velmi pěkné prohlášení,“ řekl Trump reportérům v Bílém domě. „Komunikujeme s nimi. Velmi se chtějí zúčastnit. My bychom chtěli také.“

Následovalo neplánované setkání obou lídrů z Korejského poloostrova v sobotu 26. května. Mun Če-in a Kim Čong-un se na něm opět shodli na kompletní denuklearizaci poloostrova. Mun Če-in navíc odevzdal Kimovi vzkaz od Donalda Trumpa, se kterým se ve středu setkal, o pevném odhodlání ukončit nepřátelské postoje mezi USA a Severní Koreou. „Řekl jsem předsedovi Kimovi, že jestli se rozhodne a provede kompletní denuklearizaci, prezident Trump bude ochoten obnovit ekonomickou spolupráci a ukončit nepřátelské vztahy,“ sdělil Mun novinářům. Oba se shodli také na tom, že summit v Singapuru mezi USA a Severní Koreou by se měl uskutečnit. Mun potvrdil i Kimův opětovný příslib směřující k formálnímu ukončení korejské války z let 1950–1953.

Další společný summit korejských lídrů se uskuteční 1. června, kdy se bude hovořit o zrušení vojenského jaderného programu na poloostrově.

Dnes do Severní Koreje přijela delegace z USA vedená bývalým velvyslancem USA v Jižní Koreji, Sung Kimem. Sung Kim se setkal s viceministryní zahraničí, Choe Son Hui. Jednání, která budou pokračovat i zítra a v úterý, jsou přípravou na plánovaný summit v Singapuru, jak informoval The Washington Post.Zdroje: Reuters, The Epoch Times US


Čtěte také:

V reakci na severokorejskou rétoriku zrušil Trump summit v Singapuru

Severní Korea chce médiím předvést uzavření testovacího areálu


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.