Nechceme vládu závislou na komunistické straně. Aktivisté svolávají demonstrace. (Milion chvilek pro demokracii)
Nechceme vládu závislou na komunistické straně. Aktivisté svolávají demonstrace. (Milion chvilek pro demokracii)
Na úterý 5. června svolali aktivisté po celém Česku demonstrace, na nichž chtějí vyjádřit svůj protest proti současnému českému premiérovi v demisi Andreji Babišovi a vzniku vlády závislé na Komunistické straně Čech a Moravy (KSČM). Podle aktivistů se k účasti přihlásily desetitisíce lidí z Prahy, Brna a několika desítek dalších měst.

Podle organizátorů akce účast na pražské demonstraci přislíbili například Marek Hilšer, Pavel Fischer, Bára Hrzánová, Marek Orko Vácha, Mikuláš Kroupa, Ester Janečková či bývalá členka hnutí ANO Kristýna Zelienková a další.

Na akci vystoupí také zástupci opozičních sněmovních stran. Za ODS účast přislíbila Miroslava Němcová, za TOP 09 Jiří Pospíšil, Vít Rakušan za STAN, Marian Jurečka za KDU-ČSL a za Piráty svou účast přislíbil Mikuláš Ferjenčík. Informace zveřejnili organizátoři akce.

Pražská demonstrace má začínat od 18:00 hodin na Václavském náměstí. „Cílem akce je říci jednou provždy ne jakékoliv vládě spojené s komunistickou minulostí. Ať už v podobě StB či přímo KSČM,“ prohlašují organizátoři akce.

„Oslovili jsme politiky ze všech šesti demokratických sněmovních stran a nabídli jim možnost na akci vystoupit. Chceme, aby ukázali, že jim záleží na vzniku slušné vlády stejně jako nám občanům. Chceme, aby jejich vystoupení bylo i znakem jednoty opozice, co se týká obrany demokratických principů,“ vysvětluje Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii.

„Oslovili jsme všech našich 250 000 signatářů, aby se 5. 6. v 18:00 potkali na náměstí či návsi své obce a dali tak najevo, že nesouhlasí s tím, jaká vzniká vláda a kdo má být v jejím čele. Během pár dní nám potvrdilo setkání více než 150 obcí a další rychle přibývají. Věříme, že jich do úterý bude alespoň 250,“ uvádí Minář.

Protestní setkání si kladou za cíl vynutit si, aby premiérem ČR byla jmenována osoba, která není trestně stíhaná, má čisté lustrační osvědčení a vyjednanou většinovou podporu Sněmovny. Dále aktivisté požadují, aby hnutí ANO i ČSSD odmítly vznik vlády závislé na podpoře komunistů.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:
  • Nacismus, fašismus a socialismus mají kořeny v komunismu