20180615 ek
Ilustrační fotografie – Budova Evropské komise. (EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)

Nový průzkum veřejného mínění v eurozóně ukazuje, že největší obavy mají lidé z terorismu a imigrace. Co se týče budoucnosti EU, čísla ukazují, že lidé jsou optimističtí.

Eurobarometr, průzkum veřejného mínění pod hlavičkou Evropské komise, se provádí dvakrát ročně. Ten poslední se prováděl letos koncem března a jeho výsledky byly zveřejněny před pár dny. Zapojilo se do něj bezmála 38 000 občanů EU (z toho přes tisíc Čechů) a pěti kandidujících zemí.

Výsledky ukazují, že lidé v unii jsou nejvíce znepokojeni imigrací (38 % dotázaných). Z toho nejvíce v zemích, ve kterých moc uprchlíků zatím není -- v Estonsku, České republice (58 %) a Maďarsku.

Od konfliktu v Sýrii v roce 2015, kdy začali do EU v hojném počtu proudit uprchlíci, se čím dál více kritizuje azylový systém unie. To odzrcadluje i veřejné mínění prostřednictvím výsledků voleb, protože do politiky se dostává více politiků, kteří mají ambice přijímat přísnější imigrační pravidla.

Od roku 2015 se do Evropy dostalo na milion uprchlíků a z nich dostalo azyl něco přes tři sta tisíc. Z toho kolem poloviny jsou Syřané, Iráčané a Afghánci. Mnoho Evropanů má strach z toho, že jsou mezi nimi i teroristé z ISIS.

Celkem 29 % dotázaných občanů EU má z terorismu obavy. A nejvíce opět v zemích, kterých se zatím teroristické útoky příliš nedotkly, jako Litva, Kypr, Irsko, ČR (47 %), Bulharsko, Polsko či Lotyšsko.

V otázkách důvěry občanů v EU a ve svou lokální vládu či parlament si unie o jedno procento polepšila, i přesto má ale EU důvěru jen u 42 % dotázaných (což je nicméně výše než důvěra lidí ve své lokální vlády, která dosáhla jen 34 %). Evropské unii naopak nedůvěřuje 48 % obyvatel. Paradoxně je to však nejlepší výsledek od roku 2013.

Optimismus na vzestupu

I přes plánovaný odchod Británie z EU příští rok v březnu se optimismus v budoucnost evropského uskupení zvyšuje – optimistických je 58 % občanů unie, což je nejvíce od jara 2015.

V otázkách unijní ekonomiky si většina lidí z Itálie, Francie a Španělska myslí, že situace je špatná. Naopak 25 dalších zemí si myslí, že situace je dobrá.

Velká většina respondentů (74 %) podporuje jednotnou měnu, euro. Jako největší přínos unie vnímají dotázaní lidé volný pohyb zboží, služeb a osob.

Překlad a redakční úprava: J. S., Zdroj