Snímek z 18. června, kdy v Ženevě proběhlo 38. zasedání Rady OSN pro lidská práva. (Alain Grosclaude/AFP/Getty Images)
Snímek z 18. června, kdy v Ženevě proběhlo 38. zasedání Rady OSN pro lidská práva. (Alain Grosclaude/AFP/Getty Images)
Spojené státy se 19. června rozhodly vystoupit z Rady OSN pro lidská práva. Organizace podle nich není hodna svého jména.

Americký ministr zahraničních věcí, Mike Pompeo a Nikki Haleyová, která USA v OSN zastupuje, toto rozhodnutí oznámily v úterý večer.

„Rada pro lidská práva je špatným obráncem lidských práv. A co je ještě horší, z Rady pro lidská práva se stala ukázka nestoudného pokrytectví, kdy jsou mnohé z těch nejhorších porušování lidských práv na světě ignorovány a kdy v samotné radě sedí někteří z nejvážnějších porušovatelů na světě,“ vyslovil ostrou kritiku Pompeo.

Ministr konkrétně zmínil Čínu, Kubu a Venezuelu, které jsou všechny členy rady. Haleyová prohlásila, že rada ignoruje země jako Venezuelu a Írán, přičemž přijímá známé pachatele lidskoprávních zločinů jako Demokratickou republiku Kongo.

Dále oba dva politici poukázali na zaujatost rady vůči Izraeli. Od svého vzniku organizace schválila více rezolucí vůči Izraeli než celý zbytek světa dohromady, uvedl Pompeo.

Podle něj se Spojené státy snažily víc než rok radu reformovat, ale setkaly se s odporem zemí, které radu používají jako nástroj pro svou ochranu vůči kritice.

„Rada pro lidská práva byla příliš dlouho ochráncem porušovatelů lidských práv a žumpou politické předpojatosti,“ řekla Haleyová.

Spousta amerických spojenců v radě se stydělo za přístup organizace k Izraeli, ale neodvážili se veřejně oponovat, poznamenala Haleyová.

Spojenci se snažili přesvědčit Washington, aby v radě zůstal, s odůvodněním, že Spojené státy jí dávají poslední špetku důvěryhodnosti. Haleyová však uvedla, že to je také důvod, proč její země z organizace odchází.

Amerika nyní hodlá pracovat na lidských právech samostatně. Americký prezident Donald Trump vloni před valným shromážděním OSN prohlásil, že je ostudné, aby v Radě pro lidská práva seděli jedni z největších porušovatelů lidských práv.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložil O.H. Zdroj