Každým rokem se ožení 15 milionů dívek před dovršením osmnácti let. Jedná se o 28 dívek každou minutu nebo jednu každé dvě sekundy. Často jsou dětské nevěsty staré jen 6 nebo 7 let a jejich manželé mohou být po šedesátce či dokonce sedmdesátce. 

Tyto dívky jsou navždy okradeny o své dětství a sny. Ve stejné chvíli musí převzít roli nastávající manželky. Asi se domníváte, že něco takového se zcela jistě neodehrává ve vyspělých zemích. Jak byste však reagovali, pokud by se podobná svatba konala v New Yorku?

Blogger Cody Persin přišel s nápadem zinscenovat podobný sňatek mezi mladou dvanáctiletou dívkou a důchodcem a podrobně se zaměřit na reakce lidí pohybujících se v bezprostřední blízkosti na náměstí Times Square v New Yorku.

Cody vystupoval v roli fotografa mladé nevěsty a jejího partnera. Avšak to, co ve skutečnosti zachytil, bylo mnoho šokovaných a rozhořčených reakci kolemjdoucích lidí. Někteří si zblízka prohlíželi nevěstu a pochybovali o pravosti svatby, další rozzlobeně konfrontovali budoucího manžela. Byli i tací, kteří trvali na tom, že „nevěstu“ z ceremonie odvedou pryč.

20180626-svatba2
20180626-svatba3
Codyho experiment zafungoval, lidé byli ochotni učinit kroky k ochraně mladé nevěsty.

20180626-svatba4
 

Ve státě Virginii se až do července roku 2016 mohly dívky mladší 12 let legálně smluvně provdat, pokud měly rodičovský souhlas a byly těhotné.

Mezi lety 2004 a 2013 bylo ve státě Virginii provdáno na 4 500 dětí mladších 18 let.

Zákon se od té doby ve Virginii změnil a obdobná opatření byla v roce 2016 již zavedena v Kalifornii, Marylandu, New Jersey a New Yorku.

V mnoha částech světa představují dětské sňatky stále problém.

Denně se do manželství prodává 33 tisíc dívek, z nichž většina je mladších 12 let. Narodí se do chudoby, a z toho důvodu jsou prodávány. Jejich hlas nemá žádnou váhu a nemají žádné dětství.

„Dívky, ne nevěsty“ je mezinárodní společenství skládající se z více než 800 organizací. Jejich nejdůležitějším cílem je ukončit dětská manželství a poskytnout dětem podporu. Přejeme jim mnoho štěstí v jejich úsilí.

„Svět je nebezpečné místo ne kvůli těm, kteří konají zlo, ale kvůli těm, kteří přihlížejí a nic neudělají.“ – Albert Einstein

Níže je video zachycující falešnou svatbu a reakce Newyorčanů.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.