Vesmírné centrum Ťiou-čchüan v poušti Gobi v severozápadní čínské provincii Kan-su, 11. června 2013. (AFP/AFP / Getty Images)
Vesmírné centrum Ťiou-čchüan v poušti Gobi v severozápadní čínské provincii Kan-su, 11. června 2013. (AFP/AFP / Getty Images)
Komunistická strana Číny (ČKS) údajně uvedla do plného provozu svůj satelitní vojenský systém, který má nahradit GPS během následujících čtyř měsíců. Svou technologii nabídne nejdříve okolním zemím a v roce 2020 jej chce nabízet globálně.

GPS provozují Spojené státy, a navíc jde o ekonomicky lákavou službu. ČKS se tedy pokouší dostat se i na tento trh.

Dle zprávy čínského média DWNews z 30. července ČKS údajně během minulých měsíců uvedla do provozu svůj Satelitní navigační systém Beidou (BDS). Jde o zlomový moment v jejich BDS technologii, ke které využívá satelity Beidou-3. Od 5. listopadu 2017 do 30. března 2018 vypustil režim na oběžnou dráhu osm nových satelitů.

GPS se momentálně využívá téměř ve všech hlavních technologiích určujících polohu, od Google map až po sociální sítě. Protože takováto technologie může hrát klíčovou roli ve válečných konfliktech, její obdobu si vybudovalo Rusko (systém GLONASS), EU (systém GALILEO) a nyní i Čína (BDS)

BDS je pro Čínu nástrojem ekonomickým i vojenským. Možnosti technologie prodává ekonomickým sektorům a jejím neustálým vývojem zvyšuje schopnosti své armády. DWNews informoval, že BDS je už součástí různých zbraňových systémů a průzkumných jednotek.

Dle zpráv britských médii je další ambicí ČKS za technologií BDS ukrojení si z amerického multi-miliardového obchodu GPS, jehož podíl na trhu pak klesne. ČKS jej už protlačuje Hongkongu, Macau, Tchaj-wanu a Pákistánu

ČKS už také rozjela jednání o používání BDS namísto GPS s Asijsko-pacifickou organizací pro vesmírnou spolupráci, Thajskem, Jižní Koreou, Austrálií, Malajsií, Indonésií a dalšími.

Jak ČKS pokračuje ve vývoji svých vesmírných technologií a zbraňových systémů, může také rozbíhat programy ke kradení technologií jiných národů. Na tuto možnost upozorňují Spojené státy, a dokonce i jinak s Čínou spřátelené Rusko.

Server VOA (v čínštině) informoval, že 1. března ruský prezident Vladimír Putin oznámil vývoj hypersonického raketového systému a 20. července došlo k odhalení, že tato informace o této technologii už „unikla“. To vyvolalo sérii článků v ruských médiích, ve kterých se uvádí, že ČKS ohrožuje ruskou vesmírnou technologii, a že je pro Rusko největší hrozbou.


Redakční úprava a překlad: J. S.; Originální článek.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.