Prezident Trump a Jamese Comey, leden 2017. (Andrew Harrer-Pool / Getty Images)
Prezident Trump a Jamese Comey, leden 2017. (Andrew Harrer-Pool / Getty Images)

Bývalý britský špion Christopher Steele, který vytvořil nechvalně známý spis neověřených tvrzení o prezidentské kampani Donalda Trumpa, byl „velmi znepokojen“ propuštěním bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho v květnu 2017, které dle něj mohlo vést k odhalení utajované operace.


V ručně psaných poznámkách Bruce Ohra, úředníka ministerstva spravedlnosti, z 10. května 2017 se píše, že Steele „se bál, že budou odhaleni". Obsah poznámek zveřejnila investigativní novinářka Sara Carterová.

Steelova nervozita ohledně odhalení utajovaných operací rostla už před propuštěním Comeyho. 20. března 2017, dva dny před Comeyho slyšením před Zpravodajskou komisí Sněmovny reprezentantů, napsal Steele Ohrovi, že on a jeho spojenci byli slyšením „znepokojeni“ a doufali že „důležitá ochranná opatření zůstanou neprolomena.“

„Ahoj! Přemýšlím, jestli nemáš nějaké zprávy. Jsme docela znepokojeni plánovaným pondělním slyšením před Kongresem. Doufáme, že důležitá ochranná opatření zůstanou neprolomena. Moc díky,“ napsal Steele Ohrovi 18. března 2017.

Ve stejný den Ohr odepsal Steelovi: „Promiň, zatím nic nového. Věřím, že moje předchozí informace je pořád správná. Pokud by se něco změnilo, dám ti hned vědět.“

Zákonodárci, kteří vyšetřují akce FBI a Ministerstva spravedlnosti kolem prezidentských voleb 2016, naplánovali s Ohrem na 28. srpna slyšení za zavřenými dveřmi. Trump 16. srpna řekl, že Ohrovi odebere bezpečnostní prověrku, a zároveň jej (spolu s manželkou Nellie) „tituloval“ jako ostudu.

V době této komunikace mezi Steelem a Ohrem měl už Steele oficiálně ukončenu spolupráci s FBI a bylo mu zakázáno shromažďovat informace jménem úřadu. FBI rozvázala vztah se Steelem 1. listopadu 2016 kvůli úniku informací médiím, což bylo v rozporu s pravidly úřadu o utajovaných lidských zdrojích. Po ukončení spolupráce se Ohr stal Steelovým kanálem do FBI (to dokazují záznamy FBI FD-302).

I přesto, že Ohr neměl žádnou oficiální roli ve vyšetřování „ruského vlivu“, pomáhal Steelovi až do listopadu 2017.

 Ohr byl dvakrát přeřazen na nižší pozici za utajování skutečnosti, že jeho žena pracovala v roce 2016 u Fusion GPS na stejném projektu jako Steele – projektu, který byl určen k podkopání Trumpovy prezidentské kampaně. Dle zprávy Zpravodajské komise Sněmovny reprezentantů Ohr předal FBI veškeré informace, které jeho žena nashromáždila.

Volební tým Clintonové a opoziční Národní výbor demokratů (DNC) zaplatily společnosti Fusion GPS 160 000 dolarů za Steelův spis. Kontrarozvědné vyšetřování Trumpovy kampaně s krycím názvem „Crossfire Hurricane“ získal soudní povolení FISA ke sledování bývalého dobrovolníka Trumpovy kampaně Cartera Page. 

Úředníkům, kteří k tomuto případu podepsali žádost o povolení k zahraniční špionáži, se nepovedlo utajit informace o tom, že volební tým Clintonové a DNC si zaplatily spisy, že FBI věděla o zaujatosti Steela proti Trumpovi, a o spojení mezi Ohrovými, Steelem a Fusion GPS.

„E-maily a zápisky ministerstva spravedlnosti ukazují spojení Bruce Ohra s (falešným a zdiskreditovaným) spisem na Trumpa. Jeho pokřivené myšlení vyústilo do nečestného činu. Zmanipulovaný hon na čarodějnice!“ napsal Trump na svém Twitteru 16. srpna 2018.

Deník The Epoch Times v předešlých dnech informoval o tom, že během psaní spisu na Trumpa lobboval Steele u Ohra jménem ruského miliardáře. Ohr také pracoval na tom, aby Steelovi opět umožnil  spolupráci s FBI a zapojil jej do vyšetřování speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera (který měl za úkol vyšetřovat Trumpa na základě Steelových spisů).



Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.