Dva aktivisté z nevládní organizace na ochranu přírody BUND drží ceduli s nápisem „Bagrování zakázáno“. (Hubert Perschke / bund-nrw.de)
Dva aktivisté z nevládní organizace na ochranu přírody BUND drží ceduli s nápisem „Bagrování zakázáno“. (Hubert Perschke / bund-nrw.de)
V Německu se bojuje o les starý 12 tisíc let. Ve spolkové zemi Severní Porýní-Westfálsko (NRW) se v posledních měsících vyostřil střet mezi těžaři uhlí ze skupiny RWE a ochránci lesa. Bojovalo se o zbytek Hambachského lesa, jednoho z posledních zelených ostrůvků v krajině zničené těžbou. Celá akce přitáhla širokou pozornost německých médií.

Vlna dlouhodobého odporu a právní účast nevládních organizací vedly k řešení případu u německých soudů. Vrchní správní soud v Münsteru nakonec vyhověl návrhu ochránců lesa z organizace BUND a 5. října 2018 zastavil kácení lesa. Vrchní správní soud svým rozhodnutím zrušil původní rozhodnutí správního soudu v Kolíně nad Rýnem.

Proti těžbě lesa se postavila také německá pobočka Green Peace.

Další soudní spor se týkal zákazu demonstrací na obranu lesa v oblasti Hambacher Forst, tedy Hambachského lesa. Správní soud v německém Achenu (Cáchy) vydal rozhodnutí o zrušení policejního zákazu demonstrací v oblasti.

Těžaři společnosti RWE už nyní deklarují ztráty v důsledku zastavení těžby.

Dlouhodobá strategie Evropské unie však nahrává spíše ochráncům přírody, protože směřuje spíše k podpoře obnovitelných zdrojů energie, jako jsou sluneční, větrné či vodní elektrárny.

les-v-hembachu-zachrana-lesa
Letecký pohled na těžební oblast a zbytky lesa v Hambachu. (tagesschau.de)

Experti upozorňují na možný přesun těžebních plánů společnosti RWE do okolních zemí, jako například i do České republiky, kde již byly některé limity těžby uhlí prolomeny.

Společnost RWE působí přímo i nepřímo v České republice a dalších evropských zemích.

Případ zastavení těžby a záchrana posledních zbytků několik tisíc let starého lesa ukazuje cestu, kterou si část německé populace vybrala. Tedy upřednostňovat ochranu přírody před ekonomickými zisky, tím spíše, pokud existuje řada jiných alternativ, jak situaci vyřešit.

Pokud bude společnost RWE chtít rozhodnutí soudu zvrátit, bude muset řádně doložit a prokázat opodstatněnost likvidace Hambacherského lesa ve prospěch těžby uhlí.

Z velké části a z hlediska práva, záleží zejména na místních občanech, kteří se mohou jako dotčené osoby z hlediska práva proti těžbě ohrazovat a účinně ji zastavit. V České republice byly limity těžby uhlí podle expertů prolomeny pouze proto, že se proti tomu nikdo z místních občanů nebo městských zastupitelstev nepostavil.

FOTOGALERIE: 50 tisíc lidí protestuje proti vytěžení lesa.



Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Boje o les v Německu. RWE chce těžit, proti ochráncům byli nasazeni těžkooděnci