Muž pracuje s tryskovým motorem v letecké společnosti General Electric's, Rio de Janeiro, ilustr. foto. (YASUYOSHI CHIBA / AFP / Getty Images)
Muž pracuje s tryskovým motorem v letecké společnosti General Electric's, Rio de Janeiro, ilustr. foto. (YASUYOSHI CHIBA / AFP / Getty Images)
Čínský agent pracující pro čínské ministerstvo státní bezpečnosti (MSB) byl obviněn ve čtyřech bodech obžaloby ze spiknutí za účelem ekonomické špionáže a krádeže obchodních tajemství od předních leteckých a kosmických společností ve Spojených státech.

Podle oznámení amerického ministerstva spravedlnosti z 10. října pracoval Sü Jen-ťün (Xu Yanjun) jako náměstek ředitele oddělení na ministerstvu státní bezpečnosti, což je hlavní čínská zpravodajská služba. 

Süho zatkli letos v dubnu v Belgii, odkud byl nedávno vydán do Spojených států. Jedná se o vůbec první takovýto případ čínského agenta působícího pod MSB, uvedl americký prokurátor Benjamin Glassman.

Špión bude čelit soudnímu procesu v Cincinnati, v americkém státě Ohio. 

Sü Jen-ťün vystupoval pod jmény Čchü Chuej a Čang Chuej. MSB mu dalo za úkol získat pro čínský režim od leteckých firem v USA a Evropě informace technického charakteru, včetně obchodních tajemství.

Obžalovaný se často prezentoval jako představitel čínských univerzit nebo odborných organizací. Žaloba uvádí, že Sü a jeho komplicové od prosince 2013 identifikovali  klíčové letecké technologie, aby se následně zaměřili na techniky a odborníky ve vybraných společnostech, kterým platili, aby jim obchodní tajemství vyzradili.

Často to bylo pod záminkou pozvání daného experta do Číny, kde měl na univerzitě přednášet o technologickém vývoji ve svém firmě. Zaměstnanec dostal od Süho za přednášku štědrou odměnu, královské zacházení a v průběhu i po skončení byl pobízen k odhalení co největšího množství interních technických dat. ,,Ve skutečnosti měla z prezentací těžit čínská vláda,“ uvádí se v obžalobě.

Jednou z takovýchto společností byla americká GE Aviation, kde se obžalovaný snažil dobrat k obchodnímu tajemství v podobě plánů na výrobu vrtulí do tryskových motorů. Firma přitom utratila za jejich výzkum a vývoj miliardy dolarů a trvalo jí to desítky let.

,,Letadla a letecké součástky” jsou jedním z deseti technologických oborů, které Čína hodlá agresivně rozvíjet jako součást programu Made in China 2025. Tento plánovitý program má za cíl přetransformovat Čínu na velmoc na poli nejmodernějších technologií.

Americká vláda poukázala na fakt, že systematické krádeže duševního vlastnictví americkým podnikům jsou jedním z důvodů, proč USA před časem na čínské výrobky uvalila vysoká cla.

Čínský agent byl zatčen letos v dubnu, když odcestoval do Belgie, aby se setkal se zaměstnancem firmy GE Aviation a získal od něj citlivé informace. Sü čelí trestu za ekonomickou špionáž do výše 15 let odnětí svobody a dalších 10 let za obvinění z krádeže obchodního tajemství.

„Tento případ není izolovaný. Jde o součást celkové ekonomické politiky, jak rozvinout Čínu na úkor Ameriky. Nemůžeme tolerovat, aby nám nějaký národ kradl naši palebnou sílu a plody našich mozků. Nebudeme tolerovat národ, který sklízí, co nesel,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek generálního prokurátora John Demers.



Přeložil O. H. Článek byl redakčně zkrácen. Zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.