Redakce Epoch Times

19. 8. 2019

Miliardář Jeffrey Epstein byl počátkem července zatčen kvůli obvinění ze zprostředkovávání sexu, vinu však nepřiznal. Byl převezen do Metropolitního nápravného centra v New Yorku a 10. srpna 2019 nalezen ve své cele mrtvý.

Newyorská kancelář pro soudní lékařství ve svém prohlášení sdělila, že pitva i ostatní důkazy ukazují, že se 66-letý manažer a finančník ve své cele oběsil.

Podle oficiálních zpráv byl Jeffrey Epstein od 23. července pod zpřísněným dohledem, protože byl ve své cele nalezen téměř v bezvědomí s poraněními na krku. Nějakou dobu potom byl zařazen jako vězeň se zvláštním režimem a rizikem spáchání sebevraždy.

Pozadí obvinění

V roce 2005 podala nevlastní matka čtrnáctileté dívky na policii v Palm Beach prohlášení, že její dcera byla dovezena do Epsteinovy vily, kde se pro něj měla svléknout a provést mu masáž.

Na základě oznámení začala policie jedenáctiměsíční utajované vyšetřování, do kterého se později zapojila také FBI. Během něj bylo zjištěno, že Epstein platil za služby dívek, se kterými měl sexuální poměr, a některé z nich byly nezletilé.

V rámci vyšetřování bylo pod přísahou vyslechnuto 17 svědků a pro jejich výpovědi bylo nalezeno množství důkazů, včetně fotografií, které výpovědi podporovaly. 

Podle článku v International Business Times z roku 2006 měl Epstein v sídle instalovaný kamerový systém, který sexuální akty s dívkami nahrával.

V roce 2015, již po vynesení soudního verdiktu, vydal deník The Guardian článek, podle něhož Epstein sexuální masáže a služby nezletilých dívek pronajímal celebritám, které ve svém sídle hostil.

FBI v té době vyslechla dalších 36 dívek, které měly být k tomuto účelu zneužity. Vyšetřování vyústilo v 53-stránkové federální obvinění.

V souvislosti s Epsteinovým případem se mluví o „vysoké hře“. V pátek 9. srpna 2019 odpečetil americký federální soud spis, v němž je svědectví jedné z postižených, která vypověděla, že za Epsteinem létal na jeho soukromý ostrov v Karibiku i Bill Clinton. Zmiňovanému ostrovu Little Saint James říkají místní „ostrov pedofilů“.

Spoluvězeň se Epsteina zabít nepokoušel

Bývalý Epsteinův spoluvězeň Nicholas Tartaglione byl 23. července 2019, tři týdny před Epsteinovou smrtí, zbaven obvinění, že měl něco společného s prvním Epsteinovým sebevražedným pokusem. Tehdy byly na Epsteinově krku vidět oděrky kůže a údajně se v blízkosti svého spoluvězně obával o svůj život.

Podle zprávy NBC byl případ z července vyšetřován jako možný přehmat, pokus o sebevraždu nebo pokus o lest. Ale obhájce se pro NBC vyjádřil, že Tartaglione byl zbaven všech obvinění a s celým případem nemá nic společného.

epstein
Automobil Newyorského soudního lékaře. (DON EMMERT / AFP / Getty Images)

Vězeňský úředník den před Epsteinovou smrtí sdělil obhájci Tartagliona, Bruci Barketovi, že byl zbaven obvinění.

„Pořád jsme je ujišťovali, že Nick neudělal nic špatného, a tady to bylo jednoznačně vedením věznice potvrzeno,“ sdělil Barket.

Vyšetřování pokračuje

Generální prokurátor William Barr mezitím sdělil, že bude pokračovat v trestně právním vyšetřování všech možných spolupachatelů.

Barr, pod nějž spadá i úřad vězeňství, přikázal prozatímně uvolnit ze služby vězeňské dozorce, kteří měli v době Epsteinovy smrti dozor. Podle několika zpráv strážci nesplnili svoji povinnost, když měli Epsteinovu celu kontrolovat každých 30 minut. Tak měl Epstein 3 hodiny času bez dozoru, aby si vzal život.

Ve středu začal ve věznici vyšetřovat speciální tým. Takové vyšetřování se za normálních okolností provádí při důležitých událostech, jako je například smrt prominentního vězně, sdělila důvěryhodná osoba médiím. Prověřování údajně provádí ředitel věznice z jiného regionu.

Z článku německé redakce Epoch Times přeložila Bohumila Chocholová. Upravil Milan Kajínek.

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.