Redakce Epoch Times

27. 8. 2019

Čínský podnikatel Li Chuaj-čching byl minulý rok zatčen na základě vykonstruovaného obvinění ze „zapojení do mafie“, říká jeho obhájce. Nedávno bylo jeho obvinění bez objasnění změněno na „podněcování k rozvracení státní moci“ za sdílení článku o násilné historii čínské Rudé armády. Jeho majetek v hodnotě několika milionů dolarů, včetně jeho společnosti a nemovitostí, byl zabaven místními úřady komunistické strany.

Li Chuaj-čching (53 let), byl majitelem Fuhuadian Company, soukromého podniku v čínské megapoli Čchung-čching. V současné době je zadržován v místním záchytném středisku v okrese Ťiang-pej.

V polovině srpna 2019 obdržela jeho manželka Pao Jen a jeho právník soudní obžalobu s oznámením, že Li bude souzen 22. srpna 2019 u soudu v  Čchung-čching .

Podle tohoto obvinění se Li měl pokoušet o „podněcování k podvracení státní moci“ mezi říjnem 2017 a lednem 2018. Předmětem obžaloby je celkem sedm příspěvků na WeChatu, sociální mediální platformě podobné Facebooku. Post, který ho údajně dostal do vážných potíží, byl článek, který obviňoval čínskou Rudou armádu z toho, že v provincii Sečuán způsobila více než milion úmrtí.

Advokát najatý ženou podnikatele paní Pao Jen jako zástupce jejího manžela učinil více než 20 pokusů o setkání s ním, ale nikdy nedostal souhlas od okresní policie k jeho návštěvě.

Článek, který odhaloval zločiny spáchané Rudou armádou během čínské občanské války, byl založen na dobře zdokumentovaných zprávách, které lze nalézt alespoň ve třech čínských publikacích – Business Daily, New Sichuan a Sichuan Monthly.

Business Daily uvedl ve zprávě z 27. listopadu 1933: „Pouze v okrese Tchung-ťiang bylo rudými bandity zabito a popraveno více než 2 300 rodin bez ohledu na to, zda byly oběti bohaté nebo nikoliv, a dokonce ani ctnostní učenci nebyli ušetřeni. Nakonec zůstalo v celém kraji nedotčených jen několik desítek domácností.“

Důvod pro jeho zatčení by však mohl být jiný – jeho majetek.

Podle zprávy o analýze rizika trestního stíhání pro podnikatele z roku 2017 bylo v roce 2017 v Číně odsouzeno nejméně 2 292 čínských podnikatelů, mezi nimi 1 984 soukromých vedoucích společností, což představuje 86 procent z celkového čísla.

Jakmile je majitel soukromé společnosti odsouzen nebo obviněn z trestného činu, je jeho majetek často odebrán místními úředníky komunistické strany. V konkrétních případech nebyl podnikatelům majetek navrácen ani v případě, že je soud shledal nevinnými.

To je víceméně důvod, proč jsou soukromí podnikatelé vystaveni extrémně vysokému riziku, že budou nespravedlivě obviněni z trestných činů a jejich aktiva budou zabavena.

V únoru 2018 policie zabavila majetek Li Chuaj-čchinga včetně jeho společnosti a nemovitostí. Do případu byla policií vtažena i Liova sestra, které úřady rovněž zabavily majetek. Podle zastupujícího advokáta se celková hodnota majetku zabaveného těmto dvou rodinám přesáhla 100 milionů juanů (325 milionů korun).

Z původního článku publikovaného newyorskou redakcí deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Článek byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.