Čínský podnikatel Li Chuaj-čching byl minulý rok zatčen na základě vykonstruovaného obvinění ze „zapojení do mafie“, říká jeho obhájce. Nedávno bylo jeho obvinění bez objasnění změněno na „podněcování k rozvracení státní moci“ za sdílení článku o násilné historii čínské Rudé armády. Jeho majetek v hodnotě několika milionů dolarů, včetně jeho společnosti a nemovitostí, byl zabaven místními úřady komunistické strany.
Li Chuaj-čching (53 let), byl majitelem Fuhuadian Company, soukromého podniku v čínské megapoli Čchung-čching. V současné době je zadržován v místním záchytném středisku v okrese Ťiang-pej.
V polovině srpna 2019 obdržela jeho manželka Pao Jen a jeho právník soudní obžalobu s oznámením, že Li bude souzen 22. srpna 2019 u soudu v Čchung-čching .
Podle tohoto obvinění se Li měl pokoušet o „podněcování k podvracení státní moci“ mezi říjnem 2017 a lednem 2018. Předmětem obžaloby je celkem sedm příspěvků na WeChatu, sociální mediální platformě podobné Facebooku. Post, který ho údajně dostal do vážných potíží, byl článek, který obviňoval čínskou Rudou armádu z toho, že v provincii Sečuán způsobila více než milion úmrtí.
Advokát najatý ženou podnikatele paní Pao Jen jako zástupce jejího manžela učinil více než 20 pokusů o setkání s ním, ale nikdy nedostal souhlas od okresní policie k jeho návštěvě.
Článek, který odhaloval zločiny spáchané Rudou armádou během čínské občanské války, byl založen na dobře zdokumentovaných zprávách, které lze nalézt alespoň ve třech čínských publikacích – Business Daily, New Sichuan a Sichuan Monthly.
Business Daily uvedl ve zprávě z 27. listopadu 1933: „Pouze v okrese Tchung-ťiang bylo rudými bandity zabito a popraveno více než 2 300 rodin bez ohledu na to, zda byly oběti bohaté nebo nikoliv, a dokonce ani ctnostní učenci nebyli ušetřeni. Nakonec zůstalo v celém kraji nedotčených jen několik desítek domácností.“
Důvod pro jeho zatčení by však mohl být jiný – jeho majetek.
Podle zprávy o analýze rizika trestního stíhání pro podnikatele z roku 2017 bylo v roce 2017 v Číně odsouzeno nejméně 2 292 čínských podnikatelů, mezi nimi 1 984 soukromých vedoucích společností, což představuje 86 procent z celkového čísla.
Jakmile je majitel soukromé společnosti odsouzen nebo obviněn z trestného činu, je jeho majetek často odebrán místními úředníky komunistické strany. V konkrétních případech nebyl podnikatelům majetek navrácen ani v případě, že je soud shledal nevinnými.
To je víceméně důvod, proč jsou soukromí podnikatelé vystaveni extrémně vysokému riziku, že budou nespravedlivě obviněni z trestných činů a jejich aktiva budou zabavena.
V únoru 2018 policie zabavila majetek Li Chuaj-čchinga včetně jeho společnosti a nemovitostí. Do případu byla policií vtažena i Liova sestra, které úřady rovněž zabavily majetek. Podle zastupujícího advokáta se celková hodnota majetku zabaveného těmto dvou rodinám přesáhla 100 milionů juanů (325 milionů korun).
Z původního článku publikovaného newyorskou redakcí deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.
Článek byl redakčně zkrácen.