Eva Fu Janita Kan

a 27. 8. 2019

Film, který bude mít premiéru letos na podzim, poukazuje na propojení mezi technologickým gigantem Huawei a čínskou vládnoucí komunistickou stranou.

Snímek „Claws of the Red Dragon“ (volně přeloženo „Ve spárech rudého draka“) je inspirován událostmi kolem finanční ředitelky firmy Huawei, Meng Wan-čou (Meng Wanzhou), která byla loni zatčena na letišti ve Vancouveru na příkaz americké vlády.

Čína v téže době, podle mnoha znalců v rámci odvety, zatkla dva Kanaďany, které obvinila ze špionáže, a další dva odsoudila k smrti za zločiny týkající se drog.

„Je to velmi silný film. Dramatickou formou otvírá a přesně vysvětluje, o co se Čína snaží na technologickém poli po celém světe. Lidé budou v šoku.“ – producent Stephen Bannon

Meng je dcerou zakladatele společnosti Huawei, Žen Čeng-feje (Ren Zhengfei). Byla obviněna z konspirace, podvodu a bránění spravedlnosti. Žen oficiálně vlastní 1,4 % akcií firmy Huawei a skrze rodinu má vazby na Lidovou osvobozeneckou armádu. Americká vláda momentálně žádá o vydání Meng.

Jeden z výkonných producentů filmu a bývalý vrchní stratég Bílého domu, Stephen Bannon, o filmu prohlásil, že „se snaží odhalit vnitřní fungování [Komunistické strany Číny] a Huawei.“

„Je to velmi silný film,“ řekl Bannon v pořadu The Epoch Times, American Thought Leaders. „Dramatickou formou otvírá a přesně vysvětluje, o co se Čína snaží na technologickém poli po celém světe. Lidé budou v šoku.“

Oficiální stránky snímku Claws of the Red Dragon.

„[Film] jsem testoval tady ve Washingtonu, D. C. … zhlédlo jej několik fundovaných vládních úředníků a některá odhalení ve filmu je šokovala,“ dodal.

Bannon momentálně působí jako předseda „Rule of Law Society“ a spoluzakladatel „Committee on the Present Danger: China“. V pořadu řekl, že film je důležitý kvůli tomu, že zkoumá vynořující se hrozbu, kterou představuje čínský režim pro západní společnost skrze své ambice v globální technologické dominanci.

„Páteří budoucí technologie je 5G, to bude dominantní technologie,“ vysvětluje Bannon. „Cesta, kterou se teď Huawei coby přední linie Lidové osvobozenecké armády vydala, je převzít kontrolu nad sítěmi a komponenty po celém světě. Pokud tohle dovolíme byť jen na několik dalších let, Huawei bude v podstatě kontrolovat komunikační systémy Západu, a tedy jej bude moci ovládat.“

Americký prezident Donald Trump považuje Huawei za národní bezpečnostní hrozbu a ve svém prohlášení z 19. srpna uvedl: „Momentálně je ještě pravděpodobnější, že (s nimi) nebudeme obchodovat.“

V květnu USA uvalily na Huawei obchodní restrikce, kdy americké společnosti nemohly s čínskou firmou obchodovat bez speciální licence. Nedávno na černou listinu přibylo dalších více než sto přidružených společností firmy Huawei.

Američtí zákonodárci opakovaně vyjádřili velké obavy z možného zneužití zařízení Huawei pro špionážní účely čínského režimu.

Nedávná studie ukázala, že kolem stovky zaměstnanců společnosti Huawei mělo napojení na čínskou armádu nebo zpravodajské služby. Bývalý šéf společnosti, Sun Ja-fang (Sun Yafang), pracoval před Huawei na ministerstvu státní bezpečnosti, což je přední čínská zpravodajská agentura.

Červnový výzkum firmy Finite State působící na poli kybernetické bezpečnosti poukázal na 102 „zranitelných“ míst u 550 zkoumaných zařízení Huawei, která vystavují jejich uživatele vysokému bezpečnostnímu riziku.

Film bude distribuovat sesterské médium Epoch Times, televize New Tang Dynasty Television (NTD), a hlavních rolí se ujali Dorren Leeová, Taras Lavren a Eric Peterson.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Rozhovor s producentem filmu Stephenem Bannonem (Anglicky)

Čtěte také:

Proč je Huawei bezpečnostní hrozba? Analýza Joshuy Philippa

Jak se 8 zemí vypořádává s Huawei (video)

Odhalování historie společnosti Huawei naznačuje možnou bezpečnostní hrozbu

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.