Šéf Světové meteorologické organizace (WMO) vyslal 6. září v rozhovoru pro finský časopis bezprecedentní vzkaz klimatickým alarmistům.

Petteri Taalas, generální sekretář WMO, vyzval v rozhovoru pro magazín Talouselämä ke klidnému a racionálnímu přístupu při klimatických debatách. Zároveň vyslovil nesouhlas s těmi, kteří propagují katastrofické scénáře konce světa.

„Nyní bychom si měli zachovat chladnou hlavu a přemýšlet o skutečném řešení tohoto problému,“ řekl v rozhovoru Taalas. „Nenastane konec světa. Svět se jen stává náročnějším. V některých částech světa se životní podmínky zhoršují, ale lidé přežili i v tvrdších podmínkách.“

V roce 1988 vytvořily WMO a Program OSN pro životní prostředí tzv. Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC). Od té doby se stal IPCC přední světovou organizací, která propaguje teorii, že lidské aktivity přispívají ke globálnímu oteplování.

Taalas sdělil, že zatímco skepticismus vůči teorii o globálním oteplování v posledních letech utichá, vědci z oboru klimatologie čelí čím dál více útokům radikálních klimatických extremistů.

„Klimatičtí experti jsou pod palbou lidí, kteří tvrdí, že bychom měli být mnohem radikálnější. Jsou to extremisté, kteří plaší s koncem světa a vyhrožují.“ – Petteri Taalas, generální sekretář WMO

Šéf WMO poznamenal, že média v jeho zemi strach v lidech stupňují ještě více.

“Klimatičtí experti jsou pod palbou těchto lidí, kteří tvrdí, že bychom měli být mnohem radikálnější. Jsou to extremisté, kteří plaší s koncem světa a vyhrožují.“

„Poslední myšlenkou je, že děti jsou něco negativního. Bojím se o mladé matky, které jsou už i bez toho pod tlakem. A tohle je pro ně další břímě,“ uvedl Taalas.

Spoluzakladatel Greenpeace, Patrick Moore, okomentoval Talaasovy poznámky jako „největší ránu narativům alarmistů za dlouhou dobu“.

„Meteorologové jsou skuteční vědci a pravděpodobně jsou už otrávení osobnostmi s katastrofickými vizemi, jako je Greta, Mann, Gore a AOC,“ napsal Moore 7. září na svém Twitteru.

AOC je zkratka Alexandry Ocasio-Cortezové, americké kongresmanky, která propaguje teorii, že svět zanikne za 12 let, pokud USA nepřijmou radikální akci ke snížení emisí oxidu uhlíku. Greta Thunbergová je šestnáctiletá studentka ze Švédska, Al Gore je bývalým viceprezidentem USA a Michael Mann je klimatologem.

Talaas poukázal na to, že klimatičtí extremisté selektivně vybírají fakta z reportů IPCC, aby si přiživili svůj výklad skutečnosti. Například Ocasio-Cortezová a hnutí, které reprezentuje, mluví často o tom, že do 12 let se musí skončit s používáním fosilních paliv. Těchto 12 let bylo vybráno z rozmezí 12-44 let stanoveného ve zprávě IPCC, která uvádí, že „globální oteplování pravděpodobně dosáhne hodnoty 1,5 °C mezi lety 2030 a 2052, pokud bude pokračovat současný vzrůstající trend“.

„Zprávy IPCC se čtou obdobně jako Bible: snaží se najít určité části textu, kterými se pokouší omluvit své extremistické pohledy. Připomíná to náboženský extremismus,“ řekl Talaas.

Velká většina klimatických modelů, které IPCC používá jako základ pro své predikce, opakovaně chybně předpovídá vyšší teploty. Dle analýz Institutu Cato předpovědělo 105 ze 108 modelů v letech 1998-2014 vyšší teploty zemského povrchu, než jaké byly poté skutečně naměřené.

Čtěte také:

Až 80procentní zdanění amerických milionářů?

Objevení tajných uhelných elektráren v Číně zpochybňuje prohlášení čínského režimu o „čisté energii“

Překlad a radakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.