Podobně, jako Češi vzpomínají s úctou na knížete Václava, který byl prohlášen svatým a jehož svátek připadá na 28. září, jiné národy mají také své oblíbené světce a zastánce. Rádi jim stavějí kaple a svatostánky.
Den po sv. Václavu, 29. září, přichází svátek sv. Michala, který je oblíbencem ve Francii, kde mu bylo mu bylo věnováno nemálo míst nesoucích jeho jméno (např. bulvár Saint Michael) nebo kaplí, např. na Île-de-Bréhat nebo na Hoře svatého Michaela v Monts d’Arrée.
Je patronem vysoko položených míst a je mu zasvěceno mnoho kostelů na vrcholcích kopců v Evropě. (např.https://www2.epochtimes.cz/2018091424384/Armorica-Mont-Saint-Michel-pyramida-mori-s-nejrychlejsim-prilivem.html.)
Jeho jméno v překladu „Kdo je jako Bůh?“ zní jako bojový pokřik proti těm, kdo by se chtěli rovnat Bohu. Svatým Janem je představen v Apokalypse jako vítězný bojovník s drakem, který znázorňuje satana svrženého na zem. O jejich boji vypráví píseň „Byl boj na nebi … s drakem zlým, lstivým.“ Zpívá se v ní, že „drak na zem je svržen, ale ten boj trvá dál, neboť ještě v srdcích mužů, v srdcích žen, ten drak musí být přemožen“.
O Michaelovi se mluví také jako o patronovi vojáků, parašutistů, cizinecké legie, policistů. V umění bývá nejčastěji zobrazován v červeném a zeleném šatě a v zelené či bílé zářivé zbroji. V rukou třímá meč nebo kopí. Jako anděl smrti a božské spravedlnosti někdy drží v ruce váhy.
V Novém zákoně se o Michaelovi píše přímo jako o „archandělovi“… Známý je však zejména ze Zjevení Janova (Apokalypsy), která navazuje na starozákonní Danielovo líčení posledních dní. (Zj 12, 7 Kral, ČEP)
Na rozdíl od sv. Václava však Michael zřejmě nikdy nechodil po zemi s tělem z masa a kostí, protože on je archandělem na výsostech. Podle bible je archandělem, jenž jepředstavitelem boje proti silám zla, který zde potrvá až do konce světa. Je úhlavním nepřítelem Satana a ochráncem věřících.
Poslechněme si, jak jeho jméno hudebně oslavují Bretonci:
Přeneseme se do obce Brasparts, kde v kantonu Pleyben, v departementu Finistère v Bretani, na vrcholu Hory svatého Michaela v Monts d’Arrée stojí kaple svatého Michaela. Začíná znít píseň, Tuchenn Michael, zpěvačka ji zpívá procítěně za doprovodu proslulého klavíristy Yanna Tiersena:
A můžeme ji slyšet také v podání, jak ji zpívá starý bard, Youenn Gwernig:
Časně zrána jsem vyšel sám
Ke kapli svatého Michaela
A všude kolem byla mlha
Uzavírala okno světa
Bezvětří panovalo na vrcholu Hory,
Okolí nevydalo ani hlásku,
V mlze stál zlatý déšť (genêt fr. představuje keř se žlutými květy)
A na vřesu se perlily dešťové kapky.
Dveře kapličky byly zamčené,
Ale svatý Michael si z toho nic nedělal.
On a já, uprostřed mlhy,
Začali jsme spolu zpívat.
Zpívali jsme, já i Michael,
Žalozpěv za armádu
Vojáků oslepených mlhou
V každém koutu pohoří Monts d’Arrée.
Když tu se na nebe vrátilo slunce,
Rozzářilo se, jako by to bylo poprvé,
A jakmile se mlha rozplynula,
Na Hoře zbyly jen ovce…
A jakmile se mlha rozplynula,
Na Hoře zbyly jen ovce…
Na Hoře zbyly jen ovce…