Ondřej Horecký

30. 11. 2019

S blížícím se Mikulášem se v obchodech objevila záplava čokoládových postaviček Mikuláše, čerta a anděla. Některé z nich jsou však z falešné čokolády, varuje spotřebitelská organizace dTest.

Pod poutavým obalem může na zákazníky čekat pouhá náhražka čokolády, kterou nelze podle vzhledu rozeznat.

„Mají stejného výrobce, stejnou váhu i velikost a cenový rozdíl mezi nimi činí pouhé tři koruny. Přesto se 60gramové figurky anděla a Mikuláše svým složením významně liší. Anděl, za kterého jsme zaplatili 24,90 Kč, je z mléčné čokolády. Mikuláš, který stál 21,90 Kč, je vyroben převážně z cukru a palmového tuku,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

Ne všechny čokoládové postavičky jsou si rovny. Přestože se tváří obě jako čokoládové, jedna z nich je vyrobena z levnější náhražky. (dTest)

Jak tedy zjistit, zda jsou postavičky vyrobeny z pravé čokolády? Na spodní nebo zadní straně každé figurky musí být nalepena malá etiketa s označením výrobku. Pokud je tam napsáno, že jde o čokoládu, je to opravdu čokoláda. Pokud je zde uvedeno „mléčná pochoutka“ a „cukrovinka“, pak o čokoládu nejde.

Jestli je postavička z čokolády, uvidíte v označení výrobku. (dTest)

Další indicie je složení. U složení potravin se suroviny uvádějí od těch použitých v největším množství až po ty procentuálně nejméně zastoupené.

Falešná čokoláda neobsahuje kakaové máslo ani kakaovou hmotu. Obsah kakaa v prášku je minimální. (dTest)

Hned po cukru musí u mléčných čokolád následovat kakaové máslo a kakaová hmota. Tyto suroviny naopak u napodobenin nenaleznete. Místo nich bude po cukru následovat ztužený rostlinný tuk a sušená mléčná syrovátka, přičemž kakaový prášek se objeví až ke konci, píše se v tiskové zprávě dTestu.

Při výběru čtěte etikety. Čokoláda musí obsahovat kakaovou hmotu. (dTest)

Podle státní vyhlášky musí čokolády zahrnovat také údaj o obsahu kakaové sušiny. U mléčných čokolád to musí být nejméně 25 procent, u čokolády hořké je to 35 procent.

Jaké požadavky na čokoládu klade vyhláška č. 76/2003 Sb.?

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 %), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 % mléčné sušiny) a sladidel.

Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 % celkové kakaové sušiny a 3,5 % mléčného tuku. Jako „extra“ je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60–75 %, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.