Prezident Donald Trump promlouvá 8. ledna k Američanům z Oválné pracovny Bílého domu. (Carlos Barria-Pool / Getty Images)
Prezident Donald Trump promlouvá 8. ledna k Američanům z Oválné pracovny Bílého domu. (Carlos Barria-Pool / Getty Images)
WASHINGTON – Prezident Donald Trump v desetiminutovém proslovu z 8. ledna promluvil k Američanům o rostoucí krizi na jihozápadní hranici.

„Tisíce Američanů bylo během těchto let brutálně zabito těmi, kteří nelegálně vstupují do naší vlasti, a tisíce dalších životů zahyne, pokud nebudeme právě teď jednat,“ řekl Trump a dodal: „Jedná se o humanitární krizi – krizi srdce a krizi duše.“

Prezident ve vysílání z Oválné pracovny zmínil statistiky sestavené ministerstvem vnitra včetně nárůstu zadržených drog, zatčení a deportací tisíců členů gangů a sexuálního zneužívání uprchlíků cestujících na sever.

„Ženy a děti jsou zdaleka největšími oběťmi našeho narušeného systému přistěhovalectví,“ uvedl Trump a dodal, že po cestě do USA je znásilněna minimálně jedna ze tří žen.

Trumpova řeč přichází poté, co demokraté v Kongresu zablokovali rozpočet počítající s 5,6 miliardy dolarů na vybudování zdi na hranici. Patová situace vedla k částečnému zastavení činnosti vlády, které začalo o půlnoci 21. prosince. Tým pod vedením viceprezidenta Mike Pence strávil uplynulý víkend jednáním s demokraty, avšak dohody nebylo dosaženo.

Trump 8. ledna uvedl, že chce z rozpočtu získat pro ministerstvo vnitřní bezpečnosti dalších 3,5 miliardy dolarů navíc. Částka má být určena na vybudování dalších zadržovacích kapacit, pro imigrační a celní orgány, pro orgány pohraniční hlídky a další zdroje, jako například zařízení na detekci drog v celních přístavech.

Trump také uvedl, že peníze na zeď, jejichž výši přehodnotil na 5,7 miliardy dolarů, by stačily na postavení zhruba 380 km nové ocelové bariéry.

„Tato bariéra je pro zabezpečení hranic naprosto klíčová a je to také to, co naši profesionálové na hranicích chtějí a potřebují,“ řekl Trump. „Stačí na to selský rozum. Pohraniční zeď by si sama na sebe velmi rychle vydělala. Náklady spojené s nelegálními narkotiky přesahují 500 miliard dolarů ročně, což je mnohem více než 5,7 miliardy dolarů, které jsme požadovali od Kongresu.“
0A4A4404 e-600x400
Šerif Leon Wilmot (vlevo) hovoří s agentem pohraniční hlídky na hranici mezi USA a Mexikem u Yumy, Arizona, 25. května 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)


Reakce

Šerif Leon Wilmot z pohraničního okresu Yuma v Arizoně oceňuje, že se Trump staví za muže zákona v přední linii, kteří „zabezpečují naše hranice, celní přístavy a ​​letiště a neúnavně bojují proti mezinárodním zločinným živlům“.

„Oceňuji, že prezident promluvil za rodiny obětí, které ztratily své milované kvůli zločincům, kteří do této země vstupují nelegálně,“ dodal Wilmot.

V Yumě bylo v roce 2009, tři roky poté, co se plot na hranicích prodloužil z 8 km na 100 km, provedeno o 95 procent méně zatčení.

2
Hranice mezi USA a Mexikem, kde plot končí na úpatí hory v poušti u Yumy. USA se nachází na pravé straně plotu; pořízeno 25. května 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Mary Ann Mendozová, jejíž syn, seržant Brandon Mendoza, zemřel při čelní srážce s autem nelegálního přistěhovalce, je toho názoru, že Trumpovi „na každém americkém občanovi opravdu záleží“.

Její syn byl zabit v roce 2014 nelegálním přistěhovalcem, který řídil opilý, byl zdrogovaný metamfetaminem a jel vysokou rychlostí.

„Citovaná statistika [Trumpem] je pravdivá, a tolik politiků ji přitom odmítá uznat,“ uvedla Mendoza. „To, že Nancy Pelosiová [demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů] a jiní brání, aby se zabezpečily naše hranice, to jsou jen politické přetvářky.“
Texas 9A6A3612-600x400
Mary Ann Mendozová, jejíž syn Brandon Mendoza byl zabit nelegálním přistěhovalcem, stojí u Rio Grande, což je hranice mezi USA a Mexikem v Hidalgo v Texasu, 5. listopadu 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Šerif Andy Louderback z Jackson County v Texasu řekl, že „zeď funguje“.

„Zdi fungují ve věznicích, v domácnostech a rozhodně na hranicích naší země. Návrh prezidenta Trumpa na ochranu hranic ochrání všechny Američany a ochrání demokraty před nimi samými!“

Zahlcení

Víc než milion nelegálních běženců ze středoamerického trojúhelníku – Salvador, Honduras, Guatemala – zahltilo v USA v uplynulých letech imigrační a pohraniční infrastrukturu. Příliv je umožněn díky několika právním mezerám, které cizincům umožňují vyhnout se deportaci tím, že zažádají o azyl, a to i navzdory faktu, že u více než 90 procent z nich imigrační soudce nakonec rozhodne, že na azyl nemají nárok.

Imigrační soudy jsou natolik přetížené, že na projednání o azyl čeká již 800 tisíc osob a 98 % rodin a nezletilých bez doprovodu se nikdy nedostane na řadu a tudíž jim nehrozí deportace.

Situace se v posledních měsících ještě zhoršila. Pohraniční hlídka v říjnu a listopadu zatkla dohromady o více než 30 procent více uprchlíků než ve srovnání s předchozími dvěma měsíci.

Plot je třeba

Pohraniční zeď byla základním slibem Trumpovy kampaně a pohraničníci jeho vizi jednoznačně sdílí.

„Prezident má pravdu, ředitel Výboru pohraniční stráže má pravdu,“ řekl pro Fox News Mark Morgan, který vedl státní pohraniční stráž v posledních letech Obamovy vlády. „Když... řekli: ‚Zeď funguje,‘ mají pravdu.“ A to není založeno na nějaké osobní, politické ideologii. Je to založeno na historických datech a faktech, které lze dokázat.“

Morgan musel svůj post opustit krátce poté, co se Trump ujal svého úřadu.

„Takže vy jste byl odvolán ze své práce Donaldem Trumpem, ale přišel jste, abyste nám řekl, že zeď má stejně smysl?“ zeptal se Morgana moderátor.

„Správně,“ odpověděl Morgan.

Demokratičtí vůdci pokládají projekt plotu na jižní hranici za neúčinný a nákladný, i když v minulosti mnozí z nich podpořili několik zákonů, které navrhovaly hraniční bariéry podobné těm, o něž žádá Trump.
agent
Žadatelé o azyl pozorují člena pohraniční hlídky po překročení mexických hranic do Spojených států v blízkosti Mission, Texas, 7. listopadu 2018. (John Moore / Getty Images)

Humanitární krize

Trump označil situaci v pohraničí za humanitární krizi a za hrozbu národní bezpečnosti.

Na hranici bylo ve fiskálním roce 2018 (do konce září) zadrženo více než 50 tisíc nezletilých a více než 100 tisíc rodin, což je o více než 34 procent oproti předchozímu roku, uvádí statistiky Customs and Border Protection (CBP) (Celní a pohraniční ochrany).

Ti, kteří vydělávají velké sumy na hranicích z utrpení druhých, jsou pašeráci, kteří účtují tisíce dolarů na hlavu a doprovázejí přistěhovalce přes hranice mezi USA a Mexikem prostřednictvím tras kontrolovaných mafiánskými kartely. Zločinné organizace podle agentury vydělávají 2,5 miliardy dolarů ročně za pašování lidí, zaznělo na slyšení v americkém Kongresu.

Národní bezpečnost

Státní orgány zablokovaly v roce 2017 vstup do země téměř 3 800 známých či podezřelých teroristů, ačkoli s největší pravděpodobností jen zlomek z nich byl zastaven u jižní hranice.
prelezaji
Migranti přelézají hraniční plot do USA za východním koridorem v Tijuanu, Mexiko, 25. listopadu 2018. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Riziko pro národní bezpečnost však přesahuje terorismus. CBP a pohraničníci zatkli zhruba 17 tisíc odsouzených zločinců a imigrační policie deportovala ve fiskálním roce 2018 téměř šest tisíc známých nebo podezřelých členů gangů.

„Když říká, že jde o národní bezpečnostní problém, hovoří naprostou pravdu,“ sdělil Morgan. „A to neříkám pouze já, nýbrž i celoživotní profesionálové slouží zemi na hranici a chrání občany.“

Drogová krize

Propustná hranice také umožňuje zločineckým kartelům pohánět drogovou epidemii, která si jen v roce 2017 vyžádala téměř 71 tisíc amerických životů.

CBP zabavila nebo pomohla ve fiskálním roce 2018 zachytit 750 tun narkotik včetně 130 tun kokainu, 110 tun metamfetaminu (o 38 procent více než v předchozím roce), 3 tuny heroinu (navýšení o 22 procent) a 1 tunu obzvláště smrtícího fentanylu (navýšení o 73 procent).

Většina drog prochází celnicemi, kde CBP skenuje méně než 20 procent projíždějících vozidel. Trump požádal Kongres, aby uvolnil 675 milionů dolarů, částku, která má sloužit „k detekci narkotik, zbraní a dalších položek, které představují hrozbu pro Spojené státy“. Peníze by zaplatily více psů, nové detekční techniky a další formy podpory na celnicích.

Mimořádný stav
riot
Migranti se tlačí přes pořádkovou policii na úpatí mostu vedoucího z uprchlického tábora do vstupního koridoru El Chaparral na hraničním přechodu San Ysidro v Tijuanu, Mexiko, 25. listopadu 2018. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Trump má stále možnost vyhlásit národní stav nouze, který by mu poskytl širší pravomoci k nakládání s národními zdroji – ale není to bez omezení. Existuje několik federálních stanov, které specifikují, co může prezident dělat, vysvětlil Will Chamberlain, právník ze společnosti Competitive Enterprise Institute (liberální think tank), v sérii twitterových zpráv z 6. ledna.

Podle federálních zákonů má ministr obrany ve stavu nouze pravomoc použít „finanční prostředky, personál a vybavení“ z jiné civilní infrastruktury na záležitosti nezbytné pro národní obranu.

Různí odborníci poskytují protichůdné vysvětlení, zda Trump může nebo nemůže použít peníze ministerstva obrany na stavbu zdi. V současné době existuje 31 aktivních celostátních krizových situací, z toho 11 bylo vyhlášených předchůdcem Trumpa, Barackem Obamou, uvedla stanice CNN.

Kongres může společnou rezolucí zablokovat vyhlášení celonárodního mimořádného stavu, avšak aby překonal právo Trumpova veta, musel by shromáždit dvě třetiny hlasů, napsal Chamberlain.

Původní článek naší newyorské redakce i s videem. Překlad: MiC, redakční úprava: O.H. 


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.