Zuzana Marešová, nar. 1939. (Post Bellum)
Zuzana Marešová, nar. 1939. (Post Bellum)
Praha – V centrální hale Masarykova nádraží se odehraje premiéra šesti příběhů ze sbírky Paměť národa, které dramaticky ztvární děti. Dětští herci jsou právě ve věku, v němž byli za války ti, kteří jim své příběhy vyprávěli. Praha se tímto představením připojuje k evropským velkoměstům, jež připomínají Mezinárodní den památky obětí holokaustu mladé generaci.

Jejich vystoupení můžete vidět v premiéře v neděli 27. ledna od 19 hodin, v repríze pak tamtéž 31. ledna od 19 hodin. Zažijete silné příběhy: loučení s rodinou, odjezdy do neznáma, ukrývání před transportem v cizí zemi, věznění v koncentračním či pracovním táboře. 

Patnáct dětí ve věku 10 až 17 let, z nichž některé navštěvují kroužky Stanice techniků – Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, nazkoušelo s režisérkou Tamarou Pomoriški divadelní představení, jehož scénář vznikl na základě setkání dětí s pamětníky. Představení je pro širokou veřejnost, přístupné zdarma.

„Představení Paměť jsme my je výjimečné tím, že jeho scénář vytvořila režisérka na základě doslovných reakcí dětí na setkání s pamětníky holokaustu. To, že je inspirováno nejen dětskou reflexí hrůz druhé světové války, ale je jimi i vytvářeno, umožní divákům bez rozdílu nahlédnout skrze dětskou pravdivost a nevinnost banalitu rasové či politické nenávisti v historii, ale i v současnosti,“ vysvětluje koordinátorka mezinárodního projektu Josefína Formanová.

AsafAuerbach 11let
Asaf Auerbach, nar. 1928. (Post Bellum)

„Autentičnost představení podtrhne skutečnost, že v něm hrají děti ve stejném věku, v němž byli sami pamětníci, když do jejich života krutě zasáhla druhá světová válka – Asaf Auerbach byl jedenáctiletý, Zuzaně Marešové bylo sedm let, Marii Vítovcové třináct, Rudolfu Roubíčkovi šestnáct, Evě Benešové tři roky, Jiřímu Pavlu Kafkovi patnáct let. Poselství netradiční divadelní hry umocní také místo – všichni pamětníci se v době války ocitli na nádraží, odkud putovali vlaky od svých rodin do neznáma – do cizích zemí, k cizím rodinám, do koncentračních táborů,“ doplňuje Post Bellum.

pamět jsme my div. deěti
Paměť jsme my – plakát. (Post Bellum)




Poznámky:


Post Bellum, které od roku 2001 dokumentuje příběhy pamětníků pro sbírku Paměť národa, přibližuje historii nejmladší generaci prostřednictvím vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, několika zážitkových workshopů(např. Den, kdy se mlčelo) a vzdělávacího webu My jsme to nevzdali.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna, jde o připomínku utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás jeho sdílením na sociálních sítích.



Čtěte také: Co vyprávěl Asaf Auerbach, jeden z Wintonových dětí, na půdě vypálené židovské synagogy