Aktivisté před Bílým domem v kostýmech polárního medvěda, symbolu obav z globálního oteplování. Washington, 26. září 2013. (BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / Getty Images)
Aktivisté před Bílým domem v kostýmech polárního medvěda, symbolu obav z globálního oteplování. Washington, 26. září 2013. (BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / Getty Images)


Analýza zpráv

Téměř 27 let poté, co byla v Rio De Janeiru podepsaná Rámcová úmluva OSN o změně klimatu (UNFCCC), mnozí vědci nyní říkají, že klimatické změny nezpůsobily žádnou krizi.

V posledních desetiletích často slýcháme, jak se vědci shodují na tvrzeních o globálním oteplování a krizích, kterým v jejich důsledku čelíme. Většina lidí se ale nikdy nezeptá na detaily toho, na čem se vědci shodují, protože každý ví, že Země se otepluje.

Na detaily problematiky se zaměřují výzkumníci a vědci z illinoiského Heartland Institute.

„Jsou jenom dvě věci, na kterých se vědci shodují: klima se otepluje a skleníkové plyny generované lidskými aktivitami zvýšily teplotu,“ řekl pro The Epoch Times James Taylor, senior pracovník environmentální a energetické politiky v Heartland Institute (HI).

Ale „skutečná otázka zní, zda jsme vytvořili klimatickou krizi“, řekl Taylor 8. ledna v rozhovoru pro C-Span v souvislosti s navrhovaným programem Green New Deal v USA.

Jinými slovy, teplejší klima nezbytně neznamená, že přichází krize.
James-Taylor Hearland
James Taylor z Heartland Institute v Katowicích, Polsko, prosinec 2018 (S laskavým svolením Jamese Taylora)

Taylor uvedl, že Země byla během lidské civilizace mnohokrát chladnější i teplejší a také, že za posledních 6 – 8 000 let byly teploty mnohem vyšší než dnes.

Vědci z HI dávají za pravdu jen tvrzení, že globální oteplování krizi nepřineslo. Mnozí výzkumníci a vědci v USA se připojili ke kampani institutu, která v souvislosti s klimatickými změnami vyzdvihuje zdravý, vědeckým výzkumem podložený skepticismus.

Al Gore a jeho chybné odhady

Během 24. konference OSN o klimatických změnách (COP24) v polských Katowicích v prosinci 2018 vydaly HI a polské odborové sdružení Solidarita společné prohlášení, ve kterém žádají OSN, aby se postaraly o „používání vědeckých metod a opustily ideologická dogmata“.

Během COP24 Heartland Institute promítal video, ve kterém ukazuje 5 spekulativních prohlášení bývalého viceprezidenta USA, Ala Gorea, o klimatických změnách, které se ukázaly chybnými.

5. V roce 2006 Al Gore řekl, že máme 10 let na záchranu planety. Zkáza Země se ale po 12 letech nekonala.

4. Gore predikoval, že arktický ledovec zmizí do léta 2014, což se nestalo.

3. Řekl, že tempo Golfského proudu se bude zpomalovat, což povede ke klimatické katastrofě. Údaje NASA ale ukazují, že jeho proudění by se ve skutečnosti mohlo zrychlovat.

2. Polární medvědi měli být na pokraji zániku. Jejich populace je ale nyní nejvyšší, co kdy byla.

1. Gore v roce 2006 predikoval, že hladina moří „v blízké budoucnosti“ vzroste až o šest metrů. Nicméně, tempo růstu mořské hladiny je zhruba 3 mm ročně.

Pařížská dohoda a OSN

Taylor poznamenal, že „environmentální hnutí používá problematiku globálního oteplování jako záminku k centralizaci moci a globální byrokracie, která je založená na přerozdělování bohatství a zvyšování vládní kontroly“.

Cílem Pařížské dohody je boj proti klimatickým změnám pomocí snížení skleníkových plynů. Požaduje od rozvinutých států sto miliard dolarů ročně. To dle Taylora ukazuje na cíl OSN přesměrovávat peníze a moc demokratických států na OSN.

Spojené státy dle Taylora snížily od roku 2005 emise CO2 o 15 %, zatímco u zbytku světa vzrostly v tomto ohledu o 56 %. V této souvislosti prohlásil, že kdyby byl boj za snížení skleníkových plynů opravdovým cílem dohody, všechny národy by si braly příklad z USA. Zároveň zpochybnil základy dohody a vědeckou neopodstatněnost.

Americký prezident Donald Trump v roce 2017 oznámil, že USA od Pařížské dohody ustoupí. Při oznámení řekl: „Ta dohoda není ani tak o klimatu jako spíše o finančním zvýhodnění jiných zemí před USA.“

Heartland Institute a vyvrácení klimatické krize

V září 2018 probíhal v San Franciscu Global Climate Action Summit (GCAS). Ve stejnou dobu pořádal HI a Independent Institute společnou „opoziční“ panelovou diskuzi, ve které skupina vědců a výzkumníků poukazovala na to, že ohledně klimatické krize neexistuje univerzální vědecká shoda.

Taylor popsal vědecký přístup GCAS jako „politik nebo dva, kteří přisuzují sucho a hurikán Florence globálnímu oteplování bez jakýchkoliv dat, vědeckých teorií, vysvětlení nebo pozorování“.

Dr. Stanley Goldenberg, jeden z meteorologů v „opozičním panelu“, četl z měsíčníku publikovaného American Meteorology Society v roce 1922: „Arktický oceán se zahřívá. Předpovídá se, že během několika let se kvůli tajícímu ledovci hladina moří zvedne natolik, že většina pobřežních měst bude neobyvatelná.“


Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.