Cvičení může přinést pozitivní emoce, psychické zapojení a pocit úspěchu. Ty všechny jsou nezbytné pro naši duševní pohodu. (Chanan Greenblatt / Unsplash)
Cvičení může přinést pozitivní emoce, psychické zapojení a pocit úspěchu. Ty všechny jsou nezbytné pro naši duševní pohodu. (Chanan Greenblatt / Unsplash)

O cvičení se ví, že snižuje stress, zvyšuje pozitivní náladu, zmenšuje úzkost a ulevuje od deprese. Možná však nevíte, že pocit emocionální a duševní pohody spojovaný se cvičením má také vztah ke klíčovým prvkům, které nám mohou pomoci v práci.

Jeden z nejuznávanějších rámců duševního zdraví, PERMA, uvádí, že ze široké řady způsobů, jak zažít pocit štěstí, je nejpodstatnějších 5 oblastí: pozitivní emoce, psychická angažovanost, pevné vztahy, smysluplnost života a dosahovaní cílů.

Dosáhnout všech pěti najednou se může jevit jako nadlidský úkol, a přesto to jde. Existuje celá řada aktivit, které nám k tomu dopomáhají, od tenisu po triatlon, od squashu po plavání.

Důkazy ukazují, že sport může pomoci předcházet syndromu vyhoření, usnadňuje spánek a vede k většímu pracovnímu výkonu.

1. Pozitivní emoce

Euforie, kterou zažívají běžci, je vrcholem pozitivních emocí, ale tento pocit lze zažít u každé aktivity, kde jsou zapojeny svaly a srdce.

Euforii způsobují endorfiny, přirození bojovníci těla s bolestí, nacházející se v oblastech mozku, které zpracovávají náladu a emoce. Díky tomuto přirozenému nabíjení se pohybujeme, i když jsou svaly unavené. I krátké vzplanutí tohoto pozitivního pocitu může způsobit, že cítíme víc energie v těle.

Pokud se tedy budete někdy cítit unavení nebo skleslí, zkuste ze sebe vyždímat nějakou tu fyzickou činnost, která může zahnat poobědovou únavu.

2. Duševní zapojení

Duševní zapojení je při sportování důležité. Vědci tomu říkají „flow“ a jedná se o optimální množství obtížnosti vyžadované pro personální růst. Vzrušení z vykonávané činnosti se dostaví pouze tehdy, když je úkol tak těžký, aby to člověka nenudilo, ale ne tak těžký, aby to člověka odradilo. Flow nám umožňuje úplně zapomenout na všechno ostatní.

Vodní sporty, jako plachtění, plavání nebo veslování mají ještě další velký přínos a to, že nedovolují používat rušivé technologie. Odpojit se od práce nám dává čas, abychom dobili baterky, a pak se vrátit zpět s plnou produktivitou. 

3. Větší soucit

Soutěživé sporty se sice mohou zdát tvrdé a nemilosrdné, ale sdílená bolest může vyvolat soucit a čím víc osobně trpíme, tím snadnější je pro nás soucítit s druhými. To nejenom zesiluje naše sociální dovednosti, ale také se to projevuje ve větší laskavosti k sobě samým.

Výzkum naznačuje, že soucit k sobě samému je v těžkých chvílích účinnější strategií než sebekritika. Čili, když na sebe budete při sportování v mysli hodní, může to vést k pozitivnější reakci na dříve nepřekonatelné pracovní výzvy.

4. Smysluplnost v životě

Filozoficky mlhavý koncept „smysluplnosti života“ dělí vědci na tři složky: účel (klíčové cíle a touhy), význam (dopad většího až velkého rozměru) a souvislost (pochopení vlastních hodnot a životního příběhu).

Pocit smysluplnosti může v životě člověka poskytnout stabilní základy v situacích, kdy čelíme útrapám. Pomáhá nám pochopit nesnadné události, které prožíváme. Některé studie zjistily, že silnější pocit smysluplnosti má jistou spojitost s větší pohyblivostí.

5. Úspěchy

Je dobře známo, že cítit se být schopný a úspěšný je žádoucí pro každého, ale větší pozornost se v poslední době věnuje způsobu, jakým si úspěch vykládáme. Výzkum ukazuje, že to, zda věříme, že jsme schopni změny, je klíčové pro naši duševní pohodu.

U lidí s pokrokovým uvažováním je pravděpodobnější, že si budou rozvíjet své schopnosti a docení zpětnou vazbu jako příležitost, aby se naučili něco nového. Tito lidé používají nezdary k tomu, aby se adaptovali a rostli. Na druhou stranu lidé s utvrzenými názory se nezdaru bojí, zpětnou vazbu si berou osobně a překážky je snadno odradí.

Naštěstí to není neměnné. Vědci zjistili, že uvažování jedince může být ovlivněno něčím tak prostým, jako je lepší uvědomění si svých kvalit. Nejrůznější fyzické aktivity nám mohou objektivně ukázat, že lze dosáhnout cílů, které se zprvu zdály být nereálné.

Možná si například myslíte, že nikdy nezvednete určitou váhu, ale když vytrváte, uvidíte, jak silní opravdu jste – jak po stránce psychické, tak fyzické.

Abyste ze cvičení něco měli, nemusíte být žádní supersiláci a dokonce ani nemusíte pravidelně chodit do fitka. Ke zlepšení fyzické kondice plně stačí, když budete aktivní několikrát týdně. Navíc vám to může zlepšit náladu i výkon, ať už v práci nebo mimo ni.


Rhi Willmotová je vědecká pracovnice na Bangor University ve Velké Británii. Věnuje se behaviorální a pozitivní psychologii. Tento článek byl původně uveřejněn na portal The Conversation


Redakční úprava a překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: Ondřej Horecký


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.