Budova Capitolu ve Washingtonu, 17. prosinec 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Budova Capitolu ve Washingtonu, 17. prosinec 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
WASHINGTON—Americký Senát schválil 14. března usnesení pro ukončení národního stavu nouze na hranicích s Mexikem, který vyhlásil prezident Trump kvůli pokračování výstavby „zdi“.

Výstavba bariér na hranici USA s Mexikem byl jedním ze slibů amerického prezidenta v jeho volební kampani. Část „zdi“ se již realizovala a pro pokračování ve výstavbě v tomto roce chtěl Donald Trump ze státního rozpočtu 5,7 miliardy dolarů.

Demokraté tento požadavek tvrdě blokovali a situace vyeskalovala do částečné uzávěrky vládních úřadů poté, co Trump odmítl schválit státní rozpočet na rok 2019 bez toho, aniž by vyčleňoval požadovanou částku na výstavbu „zdi“. Nakonec schválil rozpočet s „pouhými“ 1,4 miliardami v polovině února. Posléze vyhlásil stav národní nouze, díky kterému může na výstavbu čerpat peníze z jiných zdrojů, jako je Ministerstvo obrany nebo financí.

V návaznosti na to přijala 26. února Sněmovna reprezentantů (SR), které dominují demokraté, proti-usnesení v poměru 245-182.

Při hlasování v Senátu 14. března se ke všem 47 demokratickým senátorům přidalo dvanáct republikánů a poměrem hlasování 59-41 přijali také usnesení jdoucí proti prezidentovu stavu nouze.

Trump se vyjádřil, že toto usnesení bude vetovat. Po jeho vetu jej ale ještě můžou obě komory Kongresu „přetlačit“ dvoutřetinovou většinou.

„Pravděpodobně budu muset použít veto,“ řekl americký prezident ještě před senátním hlasováním. „Toto je volba o bezpečnou hranici, je to volba proti drogám, kupčení a všem těm věcem. A myslím, že většina republikánských senátorů tomu plně rozumí.“

Naopak, lídr demokratické senátní menšiny, Chuck Schumer, obvinil prezidenta z pošlapávání ústavy, protože se mu nepovedlo získat finance z Kongresu. Při volbě prohlásil: „Demokraté i republikáni vědí smutnou pravdu: prezident nevyhlásil národní stav nouze proto, že nějaký je.“

Lídr senátní většiny Mitch McConnell řekl, že Trump „se pohybuje v mezích existujícího zákona“ a že jestli se senátorům nelíbí pravomoci udělené prezidentovi zákonem o národním stavu nouze, měli by ho změnit.

GettyImages-1085651212-600x394
Vlna migrantů z Centrální Ameriky na mexickém území míří k USA. 20. leden 2019. (Mario Tama / Getty Images)
 
Piedras Negras Mexico 510A1142-600x400
Stovky migrantů čekajících na vízový proces ve staré továrně v mexickém Piedras Negras, Mexico, 15. února 2019. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times) 

Za posledních 6 měsíců zatkla pohraniční stráž USA na jižní hranici 2x více nelegálních migrantů než za celý rok 2017. Jen letos v únoru šlo o 66 000 lidí. Ministryně vnitřní bezpečnosti varovala 6. března Komisi vnitřní bezpečnosti SR: „Při současném tempu se letos blížíme jednomu milionu ilegálních přistěhovalců.“

Komisař Celní a hraniční ochrany, Kevin McAleenan, řekl, že systém je ve zlomovém bodě, a kromě úpravy imigračního zákona se musí také zabezpečit hranice včetně dodatečných 1 100 km nové hraniční bariéry. Také apeloval na Mexiko, aby zamezilo přílivu migrantů.

Možnost vyhlásit národní stav nouze byla udělena prezidentům USA v roce 1976 a od té doby byla použita 59krát, většinou k uvalení sankcí vůči jiným státům nebo v rámci veřejného zdraví (virus H1N1) či národní bezpečnosti při událostech z 11. září.

Dříve v tomto týdnu se setkal s republikánskými senátory viceprezident Mike Pence, aby je přesvědčil pro hlasování proti návrhu usnesení. Někteří vyjádřili obavu, že v budoucnu by mohl případný demokratický prezident zneužít vyhlášení stavu nouze k financování svých programů.


Redakční úprava a překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: J. S.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.