Pražský primátor Zdeněk Hřib odpovídal během své návštěvy Tchaj-wanu médiím na závažné otázky týkající se Číny. (Zdeněk Hřib - primátor Prahy / Facebook)
Pražský primátor Zdeněk Hřib odpovídal během své návštěvy Tchaj-wanu médiím na závažné otázky týkající se Číny. (Zdeněk Hřib - primátor Prahy / Facebook)

Pražský primátor Zdeněk Hřib odpovídal během své návštěvy Tchaj-wanu médiím na závažné otázky týkající se Číny. Podle Hřiba se jej snažil čínský režim odradit od setkání se zástupci Tchaj-wanu. Primátor se také dotkl slibovaných obřích čínských investic v České republice a také souhlasně zhodnotil nedávnou rezoluci českého Senátu, která odsuzuje masivní pronásledování a věznění čínských občanů režimem Komunistické strany Číny.

Již 14. ledna 2019 napsal primátor Prahy Zdeněk Hřib na svém twitterovém účtu, že vedení města Prahy chce jednat o úpravě partnerství mezi Prahou a Pekingem. „Smlouva o spolupráci nyní obsahuje článek 3, kterým Praha uznává politiku jedné Číny. To do podobných smluv nepatří. Praha musí být sebevědomá a založená na úctě k lidským právům.“ Více zde…

Při návštěvě Tchaj-wanu 29. března 2019 místním médiím sdělil, že na něj byl ze strany čínského režimu vyvíjen nátlak, aby v Praze zrušil setkání s vyslancem Tchaj-wanu, který považuje za „nepřijatelný“.

Na svém facebookovém účtu primátor Hřib napsal: „Tchaj-wan je jedním z našich největších zahraničních investorů. Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků.“

„Z pevninské Číny přišlo mnoho slibů o investicích (v ČR). Nicméně se tyto sliby nenaplnily. A ukázalo se, že slibované investice ve skutečnosti nejsou investice,“ uvedl Hřib v rozhovoru pro televizi NTD 29. března 2019 na Tchaj-wanu.

Rovněž komentoval jednání české ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, která 27. března 2019 na žádost čínského režimu vyloučila zástupce Tchaj-wanu ze setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO), o čemž informoval Hlidacipes.org. Podle stránek Novinky.cz požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu.

„My naopak chceme navázat intenzivnější spolupráci s městem Tchaj-pej. Tomu by pomohla také přímá letecká linka s Prahou, o jejíž podporu jsem požádal ministra zahraničních věcí Tchaj-wanu Josepha Wua,“ napsal Hřib na svém facebookovém účtu.

Hřib také pro ČRo uvedl, že čeští představitelé rozhodně nemají za povinnost takovému nátlaku ustupovat. „Neudělal jsem to počátkem tohoto roku, kdy se pokoušel čínský velvyslanec vyvolat stejný problém na mém novoročním setkání s diplomatickým sborem, a neudělám to ani příště. Politici České republiky nemusí podlézavě přitakávat přáním čínského velvyslance, jsme suverénní stát,“ uvedl Hřib.

„Čelil jsem stejné žádosti z pevninské Číny, ale prostě jsem ji odmítl. Není možné vykázat hosta, kterého jsem pozval,“ uvedl Hřib v rozhovoru pro televizi NTD.

Pražský primátor Zdeněk Hřib odpovídal během své návštěvy Tchaj-wanu médiím na závažné otázky týkající se Číny. (Televize NTD)
Pražský primátor Zdeněk Hřib odpovídal během své návštěvy Tchaj-wanu médiím na závažné otázky týkající se Číny. (Televize NTD)

Zneužívání transplantační chirurgie v Číně

Hřib se také v několika větách na Facebooku ohradil vůči situaci lidských práv v pevninské Číně a případům zneužívání moderních výdobytků transplantační chirurgie. „Pro Prahu je zároveň otázka lidských práv důležitější než pandí diplomacie. Osobně naprosto odmítám obchodování s lidskými orgány. Chceme také vypustit tvrzení o jedné Číně z partnerské smlouvy s Pekingem, protože do takových smluv podobné proklamace nepatří.“

V rozhovoru pro televizi NTD 29. března 2019 na Tchaj-wanu na otázku zneužívání transplantační chirurgie v Číně, kterou nedávno probíral český Senát, uvedl: „Role Senátu je na tomto poli mnohem důležitější než města Prahy, ale musím říci, že jako pro studovaného lékaře je pro mě tato praxe naprosto nepřijatelná. Násilné odebírání orgánů je naprosto nepřijatelné téma a reakce mezinárodního společenství by v tomto směru měla být velmi silná.“ (překlad z angličtiny)

Shodou okolností je primátorem hlavního města Tchaj-peje doktor Ko Wen-je, který se objevuje jako jeden z hlavních svědků zneužívání vězněných následovníků duchovního hnutí Falun Gong v Číně k orgánovým transplantacím. Publicista a spisovatel Ethan Gutmann zveřejnil rozhovor s doktorem ve své knize Jatka (C-press 2015). Ko Wen-je zde uvádí, že mu čínští kolegové, transplantační chirurgové, potvrdili, že využívají následovníky Falun Gongu k orgánovým transplantacím.

O těchto případech jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a také Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy[1] o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu jsou „důvěryhodné“.

Jedná se o případy nedobrovolného dárcovství, tedy násilné odebrání životně důležitých orgánů, což způsobí smrt nedobrovolného dárce. Od roku 2006 stoupal počet expertů, kteří se začali o výzkum těchto praktik v čínských nemocnicích zajímat, a vniklo několik nevládních vyšetřovacích skupin[1]. Po roce 2014 se mnohé z nich spojily a vytvořily uskupení ETAC, které bojuje za prosazení etických norem do čínského transplantačního průmyslu a ukončení násilných odběrů orgánů politickým vězňům.

Na svém Facebookovém účtu napsal primátor Hřib.
Na svém facebookovém účtu napsal primátor Hřib. 

Setkání s prezidentkou Tchaj-wanu

„Dnes jsem se setkal s paní prezidentkou Tchaj-wanu Tsai Ing-wen. Jednalo se o jednu z nejzásadnějších schůzek celé naší cesty a také o jednu z nejpříjemnějších,“ napsal 30. března 2019 na svém Facebookovém účtu Zdeněk Hřib.

„Paní prezidentce jsem zopakoval, že lidská práva jsou pro nás důležitější než panda. Společně jsme řešili přímou leteckou linku mezi Prahou a Tchaj-pejí, která může pomoci kulturní i obchodní výměně. Také jsme se bavili o studentských výměnách, moderních technologiích v lékařství i o mém studiu tady na Tchaj-wanu,“ napsal Hřib.

„Jsem rád, že s paní prezidentkou sdílíme stejné hodnoty jako je udržitelný rozvoj a liberální demokracie. V navázané spolupráci chceme rozhodně pokračovat. A rozhodně neplánuji po vzoru paní ministryně Novákové vyhazovat tchajwanského diplomata. Neudělal jsem to počátkem roku, kdy se pokoušel čínský velvyslanec vyvolat stejný problém na mém novoročním setkání s diplomatickým sborem, a neudělám to ani příště,“ dodal Hřib.

Během své cesty na Tchaj-wan obdržel primátor Hřib od primátora Tchaj-peje doktora Ko Wen-je čestné občanství.

Podle zprávy Pražského deníku se stal Hřib na Tchaj-wanu poměrně slavnou osobou.

Čtěte také:

Praha: Vedení metropole kritizuje smlouvu o spolupráci s Pekingem. Důležitější jsou podle něj lidská práva

ČR: Senát vyzývá k ukončení násilných represí v Číně a propuštění politických vězňů

ČR: Huawei hrozí úřadu pro kybernetickou bezpečnost soudem. Svoji práci děláme dobře, říká ředitel NÚKIB