Ilustr. foto. (Linus Schütz z Pixabay)
Ilustr. foto. (Linus Schütz z Pixabay)
Představte si ten zoufalý pocit, když se vaše tělo ocitne bez kyslíku. Nic záviděníhodného. Ucpání cest dýchacích, a to i částečné, může vést až k smrti udušením. Přitom nejde o žádnou raritu. Udušení je v USA podle National Safety Council čtvrtou nejběžnější příčinou nepřirozené smrti v důsledku zranění.

Největší nebezpečí přitom hrozí dětem a seniorům. Jak se tedy bránit? Pokud máte štěstí, že je někdo poblíž, daná osoba může použít tzv. Heimlichův chvat, kdy si záchrance stoupne za vás, spojené pěsti dá těsně pod váš hrudní koš a mocným přitáhnutím k sobě vytvoří tlak na vaši bránici a ucpané sousto či jiný předmět s trochou štěstí uvolní.

AbdominalThrust HeimlichManoeuvre
Heimlichův chvat. (TenarAiuola, CC-BY-SA 3.0)

Jenže co když jste sami a nikde nikdo? V tom případě vám může pomoct video pod tímto článkem, kde se hovoří o technice, která vám může zachránit život.

Jejím autorem je Jeff Rehman z Colorada, který pracuje jako hasičský záchranář a posledních 22 let vyučuje záchranářské a oživovací techniky.

„Za ty roky jsem si všiml, že neexistuje žádný účinný způsob, jak se sám zachránit v případě dušení, a tak jsme přišli s něčím, co opravdu dobře funguje,“ vypráví Rehman na videu o své technice, k níž ho inspirovala léta strávená boxováním.

„Bylo to vlastně něco, co mě učil trenér, abych si posílil břišní svalstvo. Říkal jsem si, že pro to musí být i lepší způsob využití, a tak jsem to aplikoval ve své záchranářské praxi,“ dodává Rehman.

ET2-600x364
©YouTube Screenshot | cobramedic1 

Samotný pohyb není složitý. Kleknete si na kolena (0:48) a ruce dáte dolů na zem, jako byste se chystali dělat kliky (0:55). Rehman má na videu ruce v pěst, jako zvyk z boxování, ale funguje to samozřejmě i s dlaněmi otevřenými.

ET3-600x367
©YouTube Screenshot | cobramedic1 

Potom zvednete ruce, jako když se vzdáváte, a celou váhou těla rychle dopadnete na trup a břicho (01:16). Na chvíli vám to možná vyrazí dech, ale stojí to za to, protože tvrdý dopad na podlahu má stejný účinek jako když vám někdo bude provádět Heimlichův chvat.

Tato technika je určená všem – dětem, dospělým i seniorům. Takže kdybyste se náhodou někdy dusili, nezapomeňte na tento užitečný Rehmanův trik.

Video ukázka: Co dělat, když se dusíte


Překlad původního článku newyorské The Epoch Times: Ondřej Horecký

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.