Srovnání velikosti lososa z AquAdvantage (v pozadí) s geneticky nemodifikovaným lososem atlantským (v popředí). Obě ryby mají stejný věk – 12 měsíců (AquaBounty Technologies)
Srovnání velikosti lososa z AquAdvantage (v pozadí) s geneticky nemodifikovaným lososem atlantským (v popředí). Obě ryby mají stejný věk – 12 měsíců (AquaBounty Technologies)
Spojené státy americké a Kanada se stávají prvními zeměmi světa, které budou prodávat geneticky modifikovaného (GM) lososa. Odpůrci GM varují před možným environmentálním dopadem, a také před nevědomostí spotřebitelů co kupují – GM ryba nebude označena.

Letos v březnu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil americké společnosti AquaBounty Technologies dovoz jiker GM lososa z testovacího zařízení v Kanadě do chovné stanice v Alabamě (Indiana).

Prvních pět tun GM lososů (resp. AquAdvantage lososů) začala společnost prodávat v Kanadě v roce 2017. Počátkem letošního dubna schválila Environment Canada pro AquaBounty novou chovnou stanici na Ostrově Prince Edwarda. Dle společnosti by mělo zařízení produkovat až 250 tun masa ročně a první „sklizeň“ by měla být koncem příštího roku.

I když AquaBounty testuje svůj „produkt“ již přes dvacet let a dlouho usilovala o povolení v obou zemích, opozice z řad odpůrců genetické modifikace zůstává aktivní na obou stranách hranic. V současnosti čelí žalobě pobočka AquaBounty v Massachusetts. Žalobu podala americká koalice složena z environmentálních a rybářských organizací, které zpochybňují povolení FDA.

„Jde o vůbec první geneticky modifikované zvíře schválené pro lidskou konzumaci to je velká věc,“ řekla Megan Westgateová, ředitelka anti-GMO projektu v Bellinghamu. Westgateová uvedla, že na webu FDA zanechaly nesouhlasný komentář téměř 2 miliony Američanů.

„Základem“ AquAdvantage lososa je losos atlantský, který obsahuje genetický materiál z lososa čavyča nebo-li lososa královského (pozn.: losos královský dosahuje cca 2x vetší velikosti než běžný losos atlantský) a slimule americké. Velikosti dospělého jedince dosáhne díky genetice již za 16 měsíců. Pro porovnání, losos atlantský roste do dospělé velikosti 30 měsíců.


time-3637243 640

Čtěte také:
Losos z farmového chovu: Cenově dostupnější, ale zdraví neprospívá




(Ne)označování GM produktů


Poprvé dostal AquAdvantage losos zelenou od FDA v roce 2015, ale o rok později blokovala vstup ryby na trh USA republikánská senátorka Lisa Murkowski, která požadovala zavedení označování produktu. Zákaz importu do USA byl zrušený v prosinci 2018 poté, co Kongres přijal zákon o standardech zveřejňování informací biotechnologickými firmami.

Nicméně, Westgateová upozornila na to, že tato pravidla vstoupí v platnost až v roce 2022. To v praxi znamená, že Američané do té doby nebudou mít ponětí, z kterého chovu lososa kupují. A i když pravidla vstoupí v platnost, zákon nevyžaduje jednoznačné označování, takže společnosti jako AquaBounty mohou použít pouze QR nebo jiný kód.

„Jestli chtějí tento produkt prodávat veřejnosti způsobem tutlajícím informaci o genetickém inženýrství, pak si myslím, že to ukazuje, že podstatná část veřejnosti si přeje vyhnout se jeho konzumaci,“ dodala Westgateová.

V Kanadě dosud zákonný požadavek na označování geneticky modifikovaných produktů není vůbec žádný. Průzkum veřejného mínění provedený Dalhousie University v roce 2018 ukázal, že 88,6 % dotázaných si myslí, že geneticky modifikované potraviny by se měly označovat.

Lucy Sharrattová, koordinátorka Canadian Biotechnology Action Network, uvedla, že dle jejich průzkumů odmítají prodávat GM lososa téměř všechny hlavní řetězce s potravinami v Kanadě a v USA odmítlo tento produkt prodávat 80 velkých řetězců.

Další obavy z genetického inženýrství

Dle opozičních skupin je dalším problémem riziko úniku modifikované ryby z umělého chovu do volné přírody, a s tím spojený možný negativní dopad na původní ryby. AquaBounty se brání tvrzením o značných bezpečnostních opatřeních, která provedla a také tvrzením, že vyvíjí technologii úpravy genů, která bude zabezpečovat 100 % sterilitu samiček.

Dalším znepokojením oponentů GMO v USA a Kanadě představuje precedent prodeje modifikované ryby, který otevře bránu pro další rozvoj GMO zvířat a jídla.

Sharrattová také sdělila, že AquaBounty plánuje své chovatelské aktivity rozšířit i do Brazílie a Číny.

Obavy z konzumace GM lososa rozptyluje mluvčí AquaBounty tvrzením, že FDA na základě posouzení dat rozhodla, že jejich losos je stejně bezpečný a má stejnou výživovou hodnotu jako nemodifikovaný losos atlantský. Nicméně, Sharrattová a Westgatová zpochybňují provedenou bezpečnostní studii vzhledem k jejímu původu.


Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Čtěte také:

První geneticky upravený živočich schválen do prodeje

Obří korporace Monsanto prohrála právní při s hnutím Avaaz. Soudce ji poučil o demokracii a svobodě projevu