trubkova-bomba3
Ilustrační foto - trubková bomba s dálkovým zápalným systémem. (zim90 / depositphotos.com / Royalty-free licence)

PRAHA – V
pondělí 26. listopadu 2018 byla v Přerově v pozdních nočních hodinách odpálena takzvaná trubková bomba, která vybuchla před domem redaktorky Přerovského deníku. Vyšetřování policie dosud nepřineslo žádné výsledky. Případ samotný a reakce na bombový útok vzbuzují celou řadu vážných otázek. Bomba před jejími dveřmi údajně nevybuchla poprvé.


O případu jako první informoval Hanácký Večerník, který přinesl podrobnější informace z místa činu. Bomba měla být položena na plynovém rozvaděči a naplněna šrouby, které se při výbuchu rozletěly po okolí a rozbily okna domu redaktorky Petry Polákové-Uvírové.

Jméno redaktorky zveřejnil bývalý agent BIS Vladimír Hučín a dále uvedl, že policie redaktorku přesvědčila, aby o případu mlčela. „Dle sdělení redaktorky Mgr. Petry Uvírové ji Policie ČR přesvědčila k tomu, že nebude o opakovaném bombovém útoku informovat veřejnost,“ napsal Hučín 27. listopadu 2018 na svých stránkách.

Tuto informaci potvrzuje také Hanácký Večerník: „V tuto chvíli mám zakázáno poskytovat jakékoli informace,“ řekla redaktorka.

Policie existenci výbuchu potvrzuje


„Mohu potvrdit, že v noci z pondělí na úterý došlo k explozi doposud neupřesněného předmětu u rodinného domu v Přerově. V současné době probíhá šetření a vzhledem k tomu, že by zveřejnění bližších informací mohlo narušit další vyšetřování, nebudeme prozatím k případu sdělovat bližší informace. S ohledem na ochranu osobních údajů se nebudeme konkrétně vyjadřovat ani k poškozené osobě,“ sdělila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová Hanáckému Večerníku 26. listopadu 2018.

Po více než třech měsících vyšetřování, 30. dubna 2019, odpověděla tisková mluvčí Územního odboru Přerov Policie ČR Miluše Zajícová na dotaz Epoch Times takto: „Policie ČR pracuje na případu, který se stal na konci listopadu 2018, když před domem redaktorky regionálních novin explodovala výbušnina. V současně době stále probíhá šetření v této věci. Policie pracuje s mnoha vyšetřovacími verzemi a jednotlivé verze důkladně prověřuje. Z dosud provedeného prověřování případu však nelze žádnou z těchto verzí potvrdit ani vyvrátit. Z toho vyplývá i nejasnost motivu pachatele, a zda byl útok veden konkrétně na obyvatele zasaženého domu. Vzhledem k tomu, že prověřování této věci stále probíhá, nebude policie zveřejňovat bližší informace. Jakmile to bude možné, budeme veřejnost informovat.“

Opakované výbuchy

Několik zdrojů hovoří o tom, že před domem redaktorky Uvírové nevybuchla bomba poprvé. Bývalý poslanec Heřman Chromý na svém blogu zveřejnil informace, podle nichž došlo již ke třem výbuchům. První se měl uskutečnit v noci 27. září 2018. Tehdy se údajně jednalo o pouhý dělobuch. Druhý výbuch měla způsobit silnější nálož vložená 4. října 2018 do schránky na dopisy. Na třetí výbuch v noci 27. listopadu 2018 byla údajně použita bomba trubková.

Co je trubková bomba?

„Trubková bomba je klasikou mezi improvizovanými zbraněmi. Výroba je jednoduchá – v trubkovém pouzdře je vložena trhavina a rozbuška,“ uvádějí stránky Armadninoviny.cz.

Jimmie Oxley, výzkumný pracovník na University of Rhode Island, který studoval výbuchy trubkových bomb na žádost amerických orgánů činných v trestním řízení, tvrdí, že síla výbuchu může zrychlit kusy kovu až na rychlost 3 200 kilometrů za hodinu. Jsou tedy rychlejší, než je průměrná rychlost vypálené kulky, uvádějí Eurozprávy.cz.

Trubková bomba funguje buďto tak, že rozmetá přiložené předměty (hřebíky, šrouby, ložiskové kuličky…) na všechny strany, nebo nasměruje předměty na předem určený cíl. Pokud útočník naplní předměty dovnitř kovové trubky, může trubka fungovat jako hlaveň, která je nasměruje a vystřelí vybraným směrem.

„Můžete být velmi daleko od výbuchu, abyste byli v bezpečí před tlakovou vlnou, ale fragmenty jsou mnohem nebezpečnější – dostanou se dál a jsou méně předvídatelné,“ varuje Oxley. „Pointa je v tom, že těmto věcem prostě nemůžete utéct.“

K případu výbuchu v Přerově Přerovský deník také napsal: „Podle našich zjištění došlo k zásahu bytu, ve kterém redaktorka bydlí. Celá ulice byla policií zablokovaná, na místě byl uskutečněn nález spousty šroubů, které proletěly oknem. Jejich nález ukazuje pravděpodobně právě na trubkovou bombu.“

Média o případu mlčí

Redakce Epoch Times se o případu dozvěděla až z prohlášení dokumentaristy Martina Vadase, který 3. dubna 2019 kritizoval mlčení českých médií o tomto případu. „Potom, co se stalo na Slovensku (vražda redaktora Jána Kuciaka), tady novináři po bombovém útoku na novinářku ztichnou. Samozřejmě, že policie si může dělat nějaká (informační) embarga a prostor pro vyšetřování. Ale po tolika měsících takové ticho. To je zločinné ticho. To je laxní ticho. Něco, co bychom každopádně dělat neměli,“ uvedl dokumentarista Vadas.

Při výzkumu, který deník Epoch Times provedl, bylo zjištěno, že skutečně žádné české médium (kromě Hanáckého Večerníku) k datu 29. 4. 2019 o případu neinformovalo.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.