Ilustr. foto. ((Aliona Gumeniuk / Unsplash)
Ilustr. foto. ((Aliona Gumeniuk / Unsplash)

Téměř polovina Kanaďanů a dvě třetiny Američanů pravidelně berou alespoň jeden doplněk stravy v podobě vitamínů, minerálů, vlákniny, antacidů a rybího tuku. Spousta z těchto jedinců jsou zdraví lidé, kteří si pomocí doplňků stravy chtějí zdraví ještě více zlepšit nebo předcházet chronickým onemocněním. 


Vědecké důkazy však svědčí o tom, že velké dávky některých nutričních doplňků (beta karoten, vitamín E a A) k předcházení chronických chorob u zdravých jedinců nevedou, jedině že by byli diagnostikováni nedostatkem konkrétních mikroživin.

Podle výzkumu tyto doplňky naopak mohou nadělat víc škody než užitku. Jako lékař a odborník na péči o zdraví jsem se podílel na několika studiích a klinických testech, kde jsme mezi obyvateli v Severní Americe a Evropě prověřovali přínosy a rizika mikroživin a doplňků stravy, jako například selen.

V jedné nedávné studii jsme s kolegy nenašli žádný důkaz o tom, že by tablety selenu pomohly předcházet chronické nemoci, v tomto případě cukrovce, a to ani v oblastech, kde jsou v přirozené stravě relativně nízké hodnoty selenu.

Naše studie použila data z randomizovaného klinického testu provedeného v Dánsku a nedávno byla otištěna v časopise Diabetes, Obesity, and Metabolism.

Na druhou stranu existuje víc než dostatek vědeckých důkazů o tom, že změna životního stylu vede ke zdravějšímu stárnutí a může předcházet závažným chronickým chorobám. Změnou životního stylu se myslí: zlepšení celkové kvality jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity, vyhýbání se kouření, dodržování zdravých spánkových návyků a minimalizace stresu.

Doplňky stravy zvyšují riziko cukrovky


V předchozím randomizovaném klinickém testu, který se prováděl ve Spojených státech, jsme pozorovali, jak relativně vysoké dávky selenu v oblastech, kde je ho ve stravě hojně (například v USA), ve skutečnosti zvýšily riziko cukrovky 2. typu.


Tento problém má dopad na zdraví veřejnosti z několika důvodů. Za prvé, v USA a dalších západních zemích v posledních letech markantně narostlo používání potravin obohacených selenem a uměle produkovaného selenu. Proč? Protože panuje názor, že selen a další antioxidanty mohou potenciálně snižovat riziko chronických onemocnění.

Je nutné zajistit, aby doplňkový selen nezhoršil existující vysoký výskyt u nově diagnostikované cukrovky nebo srdečních onemocnění.

Za druhé, většina předchozích výzkumů v této oblasti byla provedena mezi obyvateli Severní Ameriky, přičemž výskyt selenu je podstatně vyšší v Evropě. Příjem selenu ve stravě se stát od státu a region od regionu značně odlišuje, a to zejména kvůli variabilitě u obsahu selenu v rostlinných potravinách (a tedy i ve zvířecím krmivu) v různých oblastech světa.

Za třetí, u několika nákladných klinických studií antioxidantů z doplňků stravy došlo ke slabým výsledkům, kdy se nejenom že neprokázaly žádné zdravotní přínosy, ale dokonce se projevilo potenciální riziko na zdraví.

Rostlinná strava, dobrý spánek, více pohybu


Jak bylo uvedeno v redakčním komentáři publikovaném v Annals of Internal Medicine, současné důkazy nejsou dostatečné na to, abychom mohli široké veřejnosti doporučit běžné užívání doplňků stravy u zdravých jedinců.


Pointa je prostá: většina doplňků stravy nepředchází chronickým chorobám ani úmrtnosti. Jejich rozšířené používání není opodstatněné a mělo by se mu vyhýbat.

Tento vzkaz se týká zejména široké veřejnosti, u níž neexistuje jasný důkaz o nedostatku mikroživin v těle, a to jsou právě hlavní uživatelé stravovacích doplňků v USA, Kanadě a dalších zemích.

Z hlediska péče o veřejné zdraví by se měly finance alokovat do strategií, kampaní a zásahů, které budou zlepšovat stravovací návyky u veřejnosti, a u znevýhodněných populačních podskupin. Tyto zásahy zvýší spotřebu rostlinné stravy obsahující požadované vitamíny a minerály, které zajišťují optimální zdraví.

Saverio Stranges je profesorem a vedoucím katedry epidemiologie na Western University v Kanadě.Tento článek byl původně publikován na portále The Conversation.

Z anglického originálu newyorských The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Co obnáší bytí pravým mužem

Dokáže hudba ovlivnit povahu člověka?

Učit umění znamená učit, jak rozvíjet charakter. Proč?

Zlepšování charakteru jako cesta ke zdraví